Szükség van egy hatékony és erős pénzügyi felügyeletre

Rendeletalkotási lehetősége lesz a jövőben a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnökének és változik a szervezet jogállása is annak a törvénymódosításnak az értelmében, amelynek általános vitáját kedden kezdték meg a parlamentben.• Az új PSZÁF-törvény általános vitájához látnak hozzá a honatyák

MNO
2010. 11. 09. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár expozéjában kiemelte: a pénzügyi válság és máig húzódó hatásai rávilágítottak arra, hogy szükség van egy hatékony és erős, a fogyasztói érdekeket szem előtt tartó pénzügyi felügyeleti rendszerre. A javaslat a pénzügyi szervezeteket és pénzügyi szolgáltatásokat igénybe vevőket egyaránt érinti, célja a korábbi szabályrendszer felülvizsgálata és újraszabályozása. Ez a régi normaszövegen alapul, de új rendelkezésekkel egészíti ki a szabályokat a fogyasztói érdekek szem előtt tartásával – mutatott rá.

Stabil intézményrendszer a cél

Új elem, hogy a PSZÁF elnökét rendeletalkotási jogosítvánnyal ruházza fel a javaslat egy jól körülhatárolt körben, a szervezet feladataihoz igazodva. A rendelet sem törvénnyel, sem kormányrendelettel, sem pedig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének rendeletével nem lehet ellentétes – hangsúlyozta az államtitkár. A javaslat felülvizsgálat tárgyává teszi a felügyeleti biztosra vonatkozó szabályokat, emellett tartalmazza a pénzügyi békéltető testületre vonatkozó új szabályokat is. A testület bár szervezetileg a felügyelethez tartozik majd, de működése során függetlenséget élvezne. Az államtitkár az új elemek között említette, hogy a közérdekű érdekérvényesítés intézményét módosítják. A szervezet a fogyasztók érdekében közérdekű pert is indíthatna meghatározott esetekben.

Felülvizsgálatra kerültek a pénzügyi stabilitási tanács működésére vonatkozó szabályok is. A tanács az MNB, a PSZÁF és a szaktárca képviselőiből áll. Az alkotmány párhuzamos módosításával változik a felügyelet jogállása. Önálló alkotmányos szervvé válik, elnökét a miniszterelnök javaslatára az államfő nevezi ki hat évre. Az indítvány több ágazati törvény módosítását is tartalmazza. Cséfalvay Zoltán összegzése szerint a javaslat újabb lépés afelé, hogy Magyarországon stabil intézményrendszer jöjjön létre, amely segíti a piac működését és a fogyasztók védelmét.

A gyermekbetegségek miatt kellenek új szabályok

Dancsó József, a nagyobbik kormánypárt vezérszónoka rámutatott: azért kellett új szabályokat alkotni, mert a gyerekbetegségeket, amelyeket ráoktrojáltak a rendszerre, nem sikerült levetkőzni. Ha nincs kellő eszközrendszer, nem tudnak hatékonyan segíteni a pénzügyi rendszer stabilitásán – mutatott rá. Ezért fontos, hogy világos, egyértelmű eszközök kerüljenek a PSZÁF elnökének kezébe – szögezte le. A rendeletalkotási lehetőséget azért tartotta fontosnak, mert az elnök tudja leghamarabb észlelni, ha valamilyen, a stabilitást gátló tényező keletkezik a rendszerben. Ez a gyors beavatkozást elősegítheti – fejtette ki.

A felügyeleti biztos személyét és a békéltető testületet is pontosan definiálja a jogszabály tervezete – hívta fel a figyelmet. A közérdekű érdekérvényesítésről azt mondta, hogy fogyasztóvédelmi szempontból jelentős lépés. Hangsúlyozta: a PSZÁF önállóan is el tud járni, ha olyan tendenciákat lát, amelyek károsak az ügyfelek számára. Lehetőség lesz arra, hogy a pénzügyi rendszer stabilabban működjön, a fogyasztók érdekeit figyelembe vegyék és az uniós szabályozáshoz is illeszkedjen. Az előterjesztést támogatásra javasolják – mondta.

A szocialisták nem támogatják

Tukacs István, az MSZP vezérszónoka azt kérdezte, miért tárgyalják sürgősséggel a javaslatot. Ez a tárgyalási mód semmi másra nem jó, mint kizárni az érintetteket, ez pedig hiba – fogalmazott. Kiemelte: erős felügyeletet akar az előterjesztő, ami azonban önmagában kevés. Fontos, hogy mindenki számára átlátható legyen a felügyelet, „okos intézményt kellene alkotni” – mondta. Kifogásolta a rendeletalkotási jogot, szerinte az elnagyolt a tervezetben, nem szabályozzák pontosan. A pénzügyi békéltető testület működéséről szólva azt firtatta, hogyan működhet ez a testület pártatlanul. A stabilitási tanácsról azt mondta, a javasolt három havonkénti konzultáció nagy időtáv ahhoz, hogy ne formalitás legyen. Azt önmagában jónak nevezte, hogy nem kilenc évre tolnák ki az elnöki mandátumot, de nem tartotta jónak a pályáztatástól való eltérést. Jelenlegi formájában a javaslatot a szocialisták nem támogatják – közölte.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.