12 település maradhat víz nélkül, ha nem fizetnek a franciák

Tizenkét Pécs környéki településen korlátozza a vízszolgáltatást karácsony után a baranyai megyeszékhely vízszolgáltatója, a Tettye Forrásház Zrt., amennyiben francia érdekeltségű elődje, a Pécsi Vízmű Zrt. nem fizeti ki számára százmilliós nagyságrendű tartozását.• „Az ország visszafoglalásának kezdeteként emlegetik”

MNO
2010. 12. 16. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A Tettye Forrásház csaknem egy évig türelmesen várt arra, hogy a Pécsi Vízmű kifizesse azt a százmilliós nagyságrendű tartozását, amelyet az elmúlt időszakban halmozott fel társaságunk felé. A türelmi idő december 27-én lejár, azt követően korlátozni vagyunk kénytelenek a Pécsi Vízműnek nyújtott szolgáltatást, amely miatt időszakosan számos Pécs környéki kistelepülés maradhat víz nélkül” – tájékoztatta a Tettye csütörtökön közleményben az MTI-t.

Az időszakos korlátozás Bakonya, Bicsérd, Boda, Cserkút, Kővágótöttös, Szalánta, Túrony, Zók, Aranyosgadány, Gyód, Keszü és Kökény lakóit érintené. A Tettye közleménye szerint a hátralék abból adódik, hogy bár a Dunántúl legnagyobb városának vízellátását tavaly október 5. óta a Tettye biztosítja, e tizenkét településen a Pécsi Vízmű maradt a szolgáltató. A vállalat azonban – többszöri felszólítás ellenére – sem az átvett ivóvízért, sem a szennyvízkezelésért nem fizet a Tettyének, holott a díjakat beszedi a lakosságtól. „Az elmúlt időszakban számos alkalommal kerestük meg írásban és személyesen is az érintett települések vezetőit, hogy figyelmeztessük őket a várható veszélyekre, kockázatokra, illetve hogy közösen bírjuk tisztességes piaci viselkedésre a Pécsi Vízművet. Ez idáig azonban nem született megnyugtató megoldás, a Pécsi Vízmű Zrt. vezetése érdemben nem reagált” – írták. Mint hozzátették: csütörtökön levélben értesítették a Pécsi Vízmű és az érintett önkormányzatok vezetőit a várható korlátozásról.

„A Tettye Forrásház, ahogy eddig, ezután is kész az érdemi tárgyalásra és a megállapodásra. Társaságunk továbbra is tisztességes piaci magatartást gyakorol, de ezt várjuk el partnereinktől is” – olvasható a közleményben. A Tettye Forrásház már a nyáron is felvetett egy esetleges vízkorlátozást arra az esetre, ha a Pécsi Vízmű nem fizeti ki a 2009 októbere és 2010 áprilisa között kiszámlázott bruttó 164 millió forintos tartozást. A Tettye szerint az azóta eltelt időre vonatkozó vízátadás és szennyvízátvétel is elszámolásra vár.

Az MTI csütörtökön kereste a Pécsi Vízmű vezetőit, s azt a választ kapta, hogy legkorábban pénteken reagálnak a Tettye közleményére. A Pécsi Vízmű ezen ügy kapcsán korábban azt közölte, hogy megítélésük szerint nincs jogalapja a követelésnek, mert a Tettyének nincs írásos szerződése szennyvízkezelésre, vízátadásra, holott azt a magyar jogszabályok kötelezővé teszik. Ezenkívül a felek között még a fizetendő összeg nagyságrendjében sincs megegyezés. A településeket ellátó ivóvízkutak tulajdonjoga közös. Nemcsak Pécsé, hanem a többi érintett településé is. „A Tettyének még jogerős vízjogi engedélye sincs a vízbázisokra, hiszen a kutak tulajdonosai ehhez nem járultak hozzá” – jegyezték meg.

A Pécsi Vízmű akkor azt is hangsúlyozta: az ügyben Pécsnek és az érintett településeknek kell megegyezniük, a Pécsi Vízmű pedig készséggel vállal közvetítő szerepet tulajdonosai között, ha ezt igényelik. Meggyőződésük szerint a települések jogosulatlan ivóvíz-korlátozásával való fenyegetés „túl azon, hogy igen barátságtalan, nem segíti elő a helyzet rendezését”.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.