Sokkoló kép kering a világhálón néhány napja. Két fiatalember egy erdő mélyén pózol két felakasztott kutya teteme mellett. Az ebek élettelen teste egy faágon lóg a háttérben, miközben a vígan fényképezkedő fiatalok vigyorognak az objektívbe.
Rövid nyomozást követően kiderült: a képen látható két fiatal nem magyar, hanem argentin, a kép pedig 2011 márciusa óta kering az interneten. Az egyik argentin állatvédő aktivista, Stella Maris Giustetti, aki Buenos Aires-i kóbor és veszélyeztetett kutyákra szakosodott, egy megkínzott macska esetét követően tette szóvá a fénykép ügyét. (Egy Lafarrere nevű személy az általa szétlapított fejű macska képét tette fel korábban az internetre.) A képen bal kezével a „telefonáló” Guti Vergara látható, aki a La Primera Base nevű zenekar második énekese. A cigarettázó fiú a banda rajongója. A jelek szerint ők Stella tevékenységének pont az ellenkezőjére esküsznek.
Falak
A Fehérkereszt Állatvédő Liga honlapján található tájékoztató alapján ha valaki állatkínzást észlel, elsősorban a rendőrséghez fordulhat. A következő lépcsőfok az ügyészség, az önkormányzati jegyző, végül pedig az állat-egészségügyi hatóságok és a hatósági állatorvos. Szilágyi István szerint azonban hiába van meg az akarat, mindenhol falakba ütközik az ember.
„Igen, nekünk is felhívták a figyelmünket a fotóra” – feleli kérdésünkre a liga kuratóriumi tagja, de hozzáteszi: nem lesznek további lépések az ügyben, ennek pedig nyomós oka van. „Napi szinten kapunk bejelentéseket ilyen jellegű fotókról, videókról, állatkínzásról. Korábban én is tettem már feljelentést hasonló ügyekben. Ott volt például az eset, amikor macskák tetemeit dobálták le a korábbi Moszkva tér tetejéről a szolgáltatósorra. A feljelentés megtételekor kiderült, a kapitányi szint alatt sokszor még internethasználati engedélye sincs a rendőrnek. Kérdem én, hogyan lehet így bármilyen eredményt felmutatni?”
Az elkeseredett állatvédő elmondta, a hasonló képekért az internetszolgáltatók nem vállalják a felelősséget. Gyakran előfordul, hogy a fotókat közzé tevő oldalak külföldi szerverről üzemelnek, így a magyar hatóságok nem tudnak maguk fellépni ellenük. Pedig a felnövekvő nemzedékre komoly hatással vannak az olyan képkockák, melyeken állatokat kínoznak, avagy embereket ölnek.
„Nemrégiben találkoztam egy felvétellel, ahol egy macskát csomagolnak be egy, a reptéren a poggyászok óvására használt vákuumszívóba. Az állat haláltusáját élőben rögzítették. De ne gondolja, hogy ez a legkegyetlenebb videó, amihez a neten könnyedén hozzájut. Létezik egy oldal, ahová ha odakattint, már emberek lefejezéséről, agyonlövéséről, kivégzéséről is talál felvételt. Hihetetlen, de tizenéves tinik ismert és közkedvelt weboldaláról van szó. Egy-egy videó megtekintése közben az ember akár magántanárt is találhat, ha nem megy a matek, vagy fizika, ugyanis az egyik tematikus oldal bőszen hirdeti magát a felületen. Ez is jól jelzi, mely korosztály látogatja legsűrűbben a felületet” – magyarázta Szilágyi. Hozzátette, az említett oldalt szerencsére sikerült már letiltatni, de akad még számos, hasonló tartalmakat megjelenítő portál.
Állatpornós fellegvár lennénk?
A liga munkatársa hosszú évek óta foglalkozik az állatkínzás, a zoofilia (embereknek állatok iránt érzett nemi vonzalma) és a szodómia (ember és állat közötti nemi érintkezés) témakörével, megjeleníthetőségével. Kutakodásai során meglepő eredményre jutott: Magyarország az egyetlen olyan uniós tagállam, melynek Büntető törvénykönyve nem szankcionálja az állatokkal való közösülést. „Nem véletlen, hogy hazánk az állatpornó fellegvárának számít nemzetközi megítélésben. Komoly szűrökre lenne szükség. Nem a kínai vagy észak-koreai módszerekre gondolok, de egyszerűen hihetetlen, hogy egy mai tizenéves fiatal egyetlen kattintással hozzáférhet a fent említett tartalmakhoz, és úgy nő fel, hogy szórakozást talál egy ember vagy egy állat kegyetlen kivégzésében.”
A felelősség kérdését fejtegetve megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányságot. Válaszukban kifejtették: az ORFK mindig az egyedi esetet alapul véve vizsgálja, hogy felmerült-e bűncselekmény gyanúja. Az is kiderült, hogy a hatóság végez egyfajta monitoringtevékenységet a különböző weboldalak, fórumok figyelése során, és ha bűncselekmény gyanúja nem is merül fel, de a fotó vagy a videó egyéb szempontból vitatható, akkor az Internet Szolgáltatók Tanácsánál vagy a médiahatóságnál lehet panaszt tenni.
Közösülhetnek, akivel csak akarnak
Ruzsbaczky Nóra büntetőjogásztól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy amíg az internetszolgáltató vagy a szerverüzemeltető nem értesül arról, milyen tartalom került feltöltésre az adott oldalra, addig nem is felelős érte. Ha felhívják rá a figyelmét, akkor felszólításra természetesen el kell távolítania a fotót, videót, vagy más, törvénybe ütköző tartalmat. A felakasztott kutyák előtt fotózkodó fiatalok esetében nem lehet megállapítani, hogy ők végeztek-e az állatokkal, így büntetőjogi felelősségre vonásuk is aggályos. Ha viszont bebizonyosodik, hogy ők kínozták vagy ölték meg az állatokat, a Btk. alapján akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatják őket. A büntetőjogásztól azt is megkérdeztük, igaz-e, hogy egyedül hazánkban nem büntetik a zoofiliát az unión belül. „A Büntető törvénykönyv nem nevesít ilyen bűncselekményt, a válaszom tehát, hogy igaz” – érkezett a kiábrándító felelet.
A Facebookra is feltöltött fotó alatti hozzászólások tengerében valaki megjegyzi: az argentin fiatalokat megtalálta a hatóság és eljárás is indult ellenük. Innen nézve ez meglehetősen sovány vigasznak tűnik.