Prágay Dezső életének 91. évében december 15-én hunyt el Münchenben – írja Saáry Éva Svájcban élő olajkutató geológus, író, festő- és fotóművész, akinek visszaemlékezését Vass Dániel szintén Svájcban élő zeneművész-fotográfus juttatta el az MTI-hez.
Prágay Dezső 1921. augusztus 12-én, Kolozsváron született, a második világháború után 1947-ben politikai okokból Magyarországra menekült. Budapesten vegyészi oklevelet, majd 1956-ban biokémiai doktorátust szerzett, 1950-56 között tanársegédként dolgozott.
Sebesültek ellátása
Mint a Petőfi Kör vezetőségi tagja és az Orvoskari Forradalmi Bizottság elnöke, jelentős szerepet játszott az 1956-os budapesti forradalmi eseményekben. „Alig van olyan visszaemlékezés, amelyben ne említenék a nevét. Nem annyira a fegyveres harcban, mint a szervezésben és a sebesültek ellátásában vett részt, tekintet nélkül arra, hogy azok magyar felkelők, orosz katonák vagy éppen a gyűlölt ÁVH tagjai voltak” – írja Saáry Éva Prágay Dezsőről.
Miután 1956 novemberében nyugatra menekült, Bécsben Jankó Bélával és Margeszku Sándorral azonnal bekapcsolódott a Szabad Magyar Egyetemisták Szövetségének (UFHS) megszervezésébe. Ezt követően Hollandiában, az utrechti egyetemen kapott tanársegédi állást. Egyik alapítója lett az 1951-ben alakult Hollandiai Mikes Kelemen Körnek.
1960-ban kivándorolt az Egyesült Államokba, ahol 26 éven át nemzetközileg elismert tudományos munkát végzett. New York Állam Egyetemén kutató, majd egy kórház kémiai laboratóriumának az aligazgatója volt. 1970-től ugyancsak New Yorkban a patológia és biokémia egyetemi adjunktusa volt.
Díjak alapítója
Amerikai tudósok munkájának az elismerésére 1970-ben létrehozta a Semmelweis-díjat, majd 1972-ben a Somogyi–Szendrői-díjat. 1980-84 között a bostoni Bibó István Alap kurátora volt. Kezdeményezésére létesült a Ius Humana-díj, amelynek célja a kimagasló szellemi és magyar közösségi teljesítmények elismerése. Számtalan dolgozata, könyve jelent meg angolul és magyarul is.
1986-os Európába költözése után főleg az 1956-os forradalom emlékének az ébrentartásáért, a magyar kultúra és tudomány eredményeinek tudatosításáért dolgozott, nagy anyagi áldozatokat hozva emlékművek felállítására és diákösztöndíjakra.
Prágay Dezsőt január 12-én, csütörtökön 18 órakor a Rákosszentmihályi Római Katolikus Templomban búcsúztatják.