Három kérdés a Fidesznek – Gyurcsány mindent szétverhet

2012-ben is konfliktusokkal teli évet várnak az MNO által megkérdezett szakértők a hazai belpolitikában.

Kovács András
2012. 01. 03. 7:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt időszakkal szemben megfigyelhető egyfajta közeledés az LMP és az MSZP között, amelyhez hozzájárult, hogy Gyurcsány Ferenc távozott a szocialistáktól – mondta el lapunknak Kiszelly Zoltán politológus. Szerinte ennek ellenére létezik egyfajta megosztottság az ellenzéki oldalon, mivel a Jobbikkal továbbra sem kívánnak együttműködni, míg a másik részről Gyurcsányt szeretnék távol tartani. Kiszelly úgy látja, valós együttműködés nem lesz a Jobbikkal, de a parlamentben technikai szövetség létrejöhet az ellenzéki pártok között, igaz, az egyharmaduk így sincsen meg.

„Éles verseny látható a civilek és az ellenzéki pártok között, az előbbiek tolják maguk előtt a parlamenti erőket, akik lustábbak, míg a civilek alapvetően mozgalmi jellegűek.” 2012 egyik legfőbb kérdése, mely civil mozgalmak alakulnak párttá, és kialakul-e egy baloldali pólus – hangsúlyozta a szakértő. Szerinte ennek létrejötte 2013-ban sem lenne túl késő, amiben az MSZP hozhatná a kormányzóképességet, míg a civilek a szavazókat, de Gyurcsány esetleges részvétele taszító lehet a bizonytalanok számára.

Még ódzkodnak

Az ellenzéki szervezeteknek igen jelentős ellentéteket kellene félretenniük ahhoz, hogy valóban egységes erőként tudjanak fellépni – mondta el az MNO-nak Boros Tamás, a Policy Solutions igazgatója. A Magyar Szocialista Párt csupán néhány hónapja vált meg a Demokratikus Koalíciót vezető Gyurcsány Ferenctől, a Lehet Más a Politika a Gyurcsány-kormány ellenzékeként jött létre és gazdaságpolitikája sok tekintetben radikálisan eltér az MSZP-étől, a civil szervezetek pedig egyelőre ódzkodnak a parlamenti erőkkel való közös szerepléstől – tette hozzá.

Boros szerint nyilvánvaló az is, hogy a Jobbik ideológiája vállalhatatlan a többi ellenzéki párt és mozgalom számára. Ugyanakkor az elmúlt néhány hónapban számtalan olyan kormányzati intézkedés történt – az egyre romló gazdasági helyzet megalapozása, a nemzetközi elszigetelődés, a demokratikus kontrollt biztosító intézmények leépítése, a választójogi törvény átalakítása és az ellenzék jogköreinek csökkentése –, mely értékrendjükben sokszor távol álló erőket váratlan sebességgel az összefogás felé sodort – hangsúlyozta az elemző.

Téli álmot alszik a Jobbik

Kiszelly elmondta, a Fideszből való gazdasági kiábrándulás tovább erősítheti az ellenzéket, kérdés, tudnak-e olyat ígérni, amely az ő irányukba terelheti a bizonytalanok óriási tömegét. Úgy tűnik, a Jobbik „téli álmot” alszik, mivel az utcai politizálás tereit jelenleg a baloldali erők foglalták el – tette hozzá. „Gyurcsány adott esetben annyira szétverheti az együttműködést, hogy a bizonytalanok a Jobbik felé indulnak el.”

A Policy Solutions igazgatója úgy véli, a baloldali, középen álló és liberális szervezetek közötti különbségek rövid távon még akadályozzák az egységesedést, de minél radikálisabb átalakításokat eszközöl a Fidesz a következő időszakban, annál gyorsabban tűnnek majd el ezek a határvonalak az egyes erők között. A formális megállapodás azonban 2013 közepéig-végégig nem érdeke a kisebb pártoknak, hiszen fontosabb számukra, hogy elérjék saját népszerűségi maximumukat, és minél erősebb szervezetként állapodjanak majd meg az MSZP-vel – mutatott rá az elemző.

---- A gazdasági növekedés a legfontosabb? ----

„Politikát nem lehet politikusok nélkül csinálni”

A civil szervezetek olyan kormányellenes szavazókat tudnak megszólítani, amelyekre az ellenzéki pártok jelenleg nem képesek, így ha továbbra is nő a Fideszből kiábrándultak száma anélkül, hogy bármelyik ellenzéki erő jelentősen erősödne, akkor ezen pártszimpátia nélküli aktív szavazók a civil mozgalmakban találhatják meg a helyüket – fogalmazott Boros.

Civil szervezeti tüntetések így idén még jelentősebb számban fognak előfordulni, mint 2011-ben – folytatta. A politikát azonban nem lehet politikusok nélkül csinálni, így a civil mozgalmak vagy párttá válnak – mint ezt tette a 4K! –, vagy nem lesz valódi befolyásuk a következő választások alakulására – mondta a politológus.

Tét a forint stabilizálása

Kiszelly úgy látja, a kormánypártok számára a legfőbb kérdések, hogy sikerül-e stabilizálniuk a forint árfolyamát, megállítani saját szavazóiknak az elpártolását, és szövetséget kötni a fontosabb szakmai elitekkel. Ha ebből minél többet sikerül teljesíteni, akkor jó esélyekkel indulhatnak 2014-ben – tette hozzá. A politológus úgy látja, racionálisabb politikát kellene folytatnia a kormánypártoknak, és nagyon fontos lenne szakmai szövetségeket maguk mellé állítani, mivel a balliberális koalíció is ennek hiánya miatt bukott meg.

A politológus szerint a Fidesznek föl kell ráznia a saját táborát, mivel a kistelepüléseken élők a Jobbik, míg a nagyvárosok lakói az LMP felé indulhatnak el. Ősztől jöhet egy nyugodtabb időszak, de kérdés, hogy a költségvetés kitart-e addig, így minél hamarabb vált a kormány, annál nagyobb a 2014-es győzelmi esély – zárta Kiszelly.

Három blokk jöhet létre

A Policy Solutions igazgatója úgy véli, mivel a magyar társadalom legérzékenyebben mindig a saját életszínvonalát érintő kérdésekre reagál, ezért idén is a gazdasági növekedés mértéke lesz a legnagyobb befolyással a szavazók magatartására. A Fidesznek ráadásul egyszerre kell 2012-ben szembenéznie a recesszióközeli magyar gazdasági helyzettel, az új sarkalatos törvények okozta jogbizonytalansággal és a külpolitikai elszigetelődéssel – tette hozzá. Ez utóbbi kettő ráadásul tovább rontja a gazdaság kiszámíthatóságát és potenciálját.

Könnyen elképzelhető egy olyan forgatókönyv, hogy három nagyjából egyforma – a teljes lakosság körében 15-15-15 százalék körüli – támogatottsággal rendelkező politikai blokk alakul ki az év végére: a Fideszé, a baloldali pártoké és a Jobbiké – hangsúlyozta Boros. A szakértő szerint az, hogy a három közül melyik erősödik meg 2014-re, ma még megjósolhatatlan. A Fidesz a folyamatos szavazói lemorzsolódást kiszámítható gazdaságpolitikával és az erőpolitika helyett a kompromisszumok politikájával tudná megállítani – tette hozzá.

Az MSZP az előző kormányzati ciklus okozta sérült brandje újrapozicionálásával, vagy akár egy árnyékkormány felállításával lehet képes a bizonytalan szavazókat megszólítani, a Jobbik pedig a radikalizmusa visszafogásával és kormányzóképességének bemutatásával lehet képes további – nagyvárosi – szavazókat megszólítani – zárta szavait az intézet igazgatója.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.