1848 és Belgium kapcsolatáról esett szó

Belgium, a magyar 1848 példaképe, avagy száműzöttek otthona – Magyar szabadságharcosok Belgiumban címmel tartott előadást hétfő este Brüsszelben, a Balassi Intézetben Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója.

WA
2012. 03. 06. 5:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belgiumi magyar nagykövetséghez tartozó kulturális intézet március 15-ei megemlékezésének keretében tartott előadáson az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kutatója felhívta a figyelmet arra, hogy Belgium és a szóban forgó események (beleértve a szabadságharc utáni ottani emigráció szerepét is) „nem egyszerűen apró mozzanatai két nép kapcsolatának, hanem olyan emberekről van szó, akiknek a választásai, döntései valamiképpen az egész magyar nemzet, a modern magyar sors választásaival függnek össze”.

Emlékeztetett arra, hogy a korabeli magyarországi elit példaként tekintett a XIX. század első felének belgiumi történéseire, különös tekintettel a liberális–katolikus unionizmusra, amelynek fő törekvése a szabadságjogok kivívása volt, és amelynek eredménye lett a független Belgium megteremtése 1830-ban. A szabadságharc leverése után pedig a magyar emigráció egyik fontos központja volt Belgium. Az emigránsok érdeme volt egyebek között az, hogy a magyar ügyet „nagypolitikai ügyként ébren tartották”, és hogy a XIX. század második felében Magyarországnak „elképesztően nagyszerű híre volt Európában”.

A hosszabb-rövidebb időt Belgiumban töltő 1848-as emigránsok közül Csorba László kiemelte Jósika Miklós és felesége, Podmaniczky Júlia, valamint Ludwig János, Horn Ede, Perczel Mór, Rónay Jácint, gróf Teleki László, Klapka György, továbbá a Kossuth családtagok szerepét. A főigazgató felhívta a figyelmet Kun Miklós Belgiumban élő nyugalmazott egyetemi tanár munkásságára, illetve e témában írt könyveire is.

Reményi Krisztina, a brüsszeli intézet vezetője az előadást követően azt is bejelentette, hogy ugyanott kedden Schmitt Pál köztársasági elnök nyitja meg kárpátaljai magyar festők új kiállítását.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.