Magyarország nem tért le a helyes útról + Képek

A demokrácia él és működik Magyarországon, de több toleranciára van szükség, hangzott el szerdán a külügyi intézetben.

Gabay Balázs
2012. 04. 11. 18:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarul kitűnően beszélő Kurt Volker elmondta, azért tanult meg nyelvünkön, mert az angol, a svéd, a spanyol és az orosz mellett szükség volt egy olyan nyelvre is, ami semmire sem hasonlít a világon. A John Hopkins Egyetem tudományos főmunkatársa megjegyezte, éveken keresztül élt Magyarországon, és imádja hazánkat. – Természetesen tudom, hogy nem vagyok magyar, de értek valamennyit az ország politikájához – tette világossá, miért is kapott meghívást a Magyar Külügyi Intézetbe. Az amerikai diplomata a demokráciáról, a szerénységről és a közös törekvésekről beszélt hallgatóságának.


Az elmúlt héten lezajlott magyar belpolitikai események kapcsán a diplomata megjegyezte: egy demokráciában nem a személyek számítanak, hanem az intézmények. „A magyaroknak viszont ebben a helyzetben is szükségük van egymásra” – tette hozzá.

Állam az emberekért

A legjobb az a demokrácia, ahol az állam az emberekért működik, vette kölcsön Abraham Lincoln egyik fő gondolatát, melyről úgy fogalmazott, akár Kossuthé is lehetett volna. A korábban NATO-nagykövetként is tevékenykedő diplomata figyelmeztetett: a demokráciák nem ugyanabban a cipőben járnak a nagyvilágban. Az angolszász rendszer egészen más alapgondolatokat egyesít, mint az arab tavasz nyomán átalakuló észak-afrikai országok törvényei. Megjegyezte, eredetileg az amerikai alkotmány is tökéletesnek készült, és nézzük meg, végül mivé lett.

Kit figyelhetnek a terrorelhárítók?

Kötelezheti-e a kormány az embereket, hogy egészségbiztosítást kössenek, vagy megtilthatja-e számukra az abortuszt? Mit lehet kimondani a televízióban, és milyen okból figyelhet meg bárkit a terrorelhárítás? – sorolta a véleménye szerint a demokrácia alapelveit érintő kérdéseket Volker. – Ezek a gondolatok foglalkoztatnak bennünket, amerikaiakat – fűzte hozzá. „De tekintsünk csak például Olaszországra, ahol a médiumok egy része egyetlen ember kezében összpontosul. Ettől Olaszország kevésbé demokratikus lenne? Vessünk egy pillantást Nagy-Britanniára, ahol a közösségi portálokon folytatott gyűlöletbeszéd miatt vettek őrizetbe állampolgárokat.” Kiemelte, nem minden esetben volt megelégedve a svéd, a belga vagy a francia ügyintézéssel, de demokratikus országokról van szó, melyeknek nem lehet ilyen mélységben beleszólni a belügyeibe.

Hangsúlyozta, Magyarországon nem beszélhetünk Fehéroroszországhoz hasonló antidemokratikus lépésekről. Ugyanakkor a demokrácia sérülékeny intézmény. – Nem ismerek olyan embert, aki szerint Magyarországon a tökéletes demokrácia épült fel, de olyat sem ismerek, aki szerint itt bárkit elnyomnának, diktatúra áldozatai lennének az itt élők – húzta alá.

– Ugyanazért a célért küzdünk Amerikában, mint önök – így a diplomata. „Igazságosság, jólét, biztonság, mely kiegészül a nemzeti büszkeséggel. Sokak szerint a hagyományos értékek nagyobb védelmet érdemelnek, de akadnak olyanok is, akik szerint a jelenleg zajló átalakulás akadályt görget a jövőbeli magyar kormányok útjába. A lényeg, hogy egy közös célért küzdünk, ez pedig a demokratikus értékek megszilárdítása. A demokrácia él és működik Magyarországon.”

Biztosra vette, hogy a jövőben is kiemelkednek majd hazánkban olyan személyek, akiknek a tevékenysége hozzájárul egy még tökéletesebben működő politikai rendszerhez.

Több toleranciára van szükség

A volt nagykövet egy kívánságlistáról is szólt, melyet adott esetben a magyar kormányhoz intézne. Szerepelne ebben, a központi bank és az igazságügyi rendszer, melynek teljes függetlensége érdekében van még teendő. – Ez persze nem azt jelenti, hogy a dolgok ezen a téren rossz irányba haladnának. Egyszerűen arról van szó, hogy egy kicsit több tolerancia és önkritika szükséges. Jobb a dolgokat még azelőtt megjavítani, mielőtt azok problémássá válhatnak – vélte.

A kapitalizmus a legjobb gazdasági, a nyugati demokrácia pedig a legjobb politikai modell, ami létezik, zárta előadását egy Churchilltől vett idézettel Kurt Volker.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.