Csúfosan megbukott az ”LMP-s kirándulás és a jobbikos kalandozás”

Félidőre a kabinet teljesítette a változtatásokat érintő munkák többségét, így a folytatásban várható, hogy csökken a konfliktusok száma.

Kovács András
2012. 06. 02. 10:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elképzelhető, hogy a pártok állami támogatásának csökkentése, és az előzetes regisztráció bevezetése a választópolgári aktivitás növelése irányába hat – mondta el lapunknak Kumin Ferenc, a Századvég vezető elemzője. Mind a két megoldás akkor jó, ha nem akadályozó tényezőként jelenik meg, és ösztönzi a választók nagyobb részvételét a politikai folyamatokban. Úgy látja, a pártok állami támogatásának csökkentése akkor lehet működő irány, ha párosul olyan intézkedésekkel, amelyek bátorítják az embereket, hogy maguk lépjenek a finanszírozó helyébe, aminek nincsen kialakult kultúrája Magyarországon.

Kumin szerint ezekben az esetekben amerikai példákra hivatkozunk, de az Egyesült Államok teljesen más hagyományokkal rendelkező ország a pártfinanszírozás és a regisztrációt tekintve, mint hazánk. A regisztráció intézményének nincs kialakult hagyománya, egy ismeretlen területre lépnénk, és egyáltalán nem biztos, hogy a kormánypártokat segítené. Azt tekintem nagyon fontosnak, hogy a vitát ne zárjuk elve ki ellentmondást nem tűrő kinyilatkoztatásokkal, mivel a döntéshozatal elején vagyunk, és még többféle kanyart vehet mindkét ügy – hangsúlyozta az elemző.

Első helyen

Egy olyan magas bázisról indult a kormánypártok támogatottsága, amely lehetővé tette, hogy a kormányzással járó veszteségek ellenére is az első helyét megőrizze a preferenciaversenyben – vélekedett Kumin. Úgy látja, különösen természetes a lemorzsolódás egy nehéz gazdasági környezetben zajló kormányzás alatt, de a vezető szerep megőrzésében az ellenzéknek is volt szerepe.

Igazából nem tudtak egy könnyen megérthető alternatívát felrajzolni a kormánnyal szemben álló erők, a baloldal a saját belső konfliktusaival volt elfoglalva, de ez az időszak lassan lezárul – hangsúlyozta a szakértő. A Századvég elemzője szerint a baloldalon belüli konfliktus lezárulását követően a normális ellenzéki munka feltételei adottak, és ez a szocialista párt mérsékelt növekedésében is tetten érhető.

Kudarcos kirándulások

Kumin arra is rámutatott, hogy a baloldalon 2012-re letisztult a kép, a szocialisták megszabadultak legfőbb belső ellenzéküktől, áprilisban a soros tisztújítás eredményeképp pedig azoktól a saját nagy öregjeiktől is, akikről egyre inkább az az általános nézet alakult ki, hogy múltjukkal hátráltatják az MSZP megújulását.

Az LMP számára a kirándulás a baloldali néppárti mezőben a népszavazás kudarcával lezárult, amiből egy racionális kimenetel a korábbi értékekhez való visszatérés jelenthet – vélekedett a szakértő. Úgy látja, a Jobbik megtapasztalta, hogy a mérsékeltebb centrum irányába tett kalandozásaival többet veszíthet, mint amennyit nyer, így visszatért abba a mezőbe, ahová a jobbközép pártszövetség soha nem is akart, és nem is fog belépni.

Ha sikerrel jár...

A politikai ciklus félidején túl, amikor a választások már belátható közelségbe kerülnek különösen fontos, hogy az egyes döntések lehetséges konfliktusos hatásaival is számoljon a kormányoldal. Kumin rámutatott arra is, hogy az első időszakban az átalakítások mélysége, a változtatások sokasága volt a cél, akár nagyszámú konfliktusok árán is. Félidőre a kabinet teljesítette változtatásokat érintő munka többségét, így a folytatásban várható, hogy csökken a konfliktusok száma.

„A Századvég csütörtöki konferenciáján, és azon belül a miniszterelnök előadásából is kitűnt, hogy egy új középosztály-fogalom köré fog épülni a következő időszak, amely nem csak egy jövedelmi csoportot takar, hanem egy olyan ideális életformát, amely általában minden sikeres országnak, és egyébként jellemzően a jobbközép politikai erőnek is a bázisát adja.”

Magyarországnak nagyon sok tennivalója van. Azok a változások, amelyek az utóbbi időben beindultak mind abba az irányba hatnak, hogy sikerességük esetén ez a középosztály megerősödhessen, és ez a kormányoldal várakozásai szerint nyilván majd a politikai preferenciákban is tükröződni fog – hangsúlyozta Kumin. A politikában mindig fontos cél a jó választási szereplés, ez a cél a választások közeledtével értelemszerűen felértékelődik. Ha a középosztály megerősítése sikerrel jár, akkor már csak az érintett csoport mérete miatt is meg fogja hozni a maga politikai eredményét – zárta szavait a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.