Kóbor kutya újratöltve: Gyurcsány nyerne, de tart a szélsőjobbos ribilliótól

2014-es győzelmének éjszakájára szélsőjobboldali ribilliót vizionál Gyurcsány Ferenc, aki szerint lehet, hogy a Fidesz be fogja tiltatni a Jobbikot.

Tompos Ádám
2012. 06. 20. 20:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Puszi mindenkinek – köszöntötte a Dob Köztársaság szerdai rendezvényén összegyűlt híveit a dinamikusan érkező Gyurcsány Ferenc. A VII. kerületi MSZP piros pontjának már többször megénekelt szürreális helyisége dugig meg is telt, a lelkes felvezető szerint ez bizonyítja is, hogy van ereje a baloldalnak és a szociáldemokráciának, meg hogy a köztársaság élni akar a baloldali emberek szívében. Szólt Kispál Tibor is az erzsébetvárosi szocialisták nevében, természetesen ő is köszöntötte Gyurcsány Ferencet, szavaihoz a közönség soraiból fűzték hozzá: és a kedves feleségét is. A sokadik tapsvihar után Németh Péter, a Népszava főszerkesztője végre kibökhette első kérdését: szüksége van-e a politikának Gyurcsány Ferencre és pártjára?

8-10 százalék

Kemény kérdésre kemény válasz jött: tízszer többen gondolják ezt, ahányan megveszik a Népszavát. Ez Gyurcsány szerint 200 -250 ezer szavazót jelent, akik majd 2014-ben jönnek és eldöntik, hogy valóban van-e szükség DK-ra a balra forduló MSZP mellett. Amellyel persze összefogna, mert szerinte érdemben több szavazójuk van együtt, pártjának Gyurcsány most olyan 8-10 százalékot jósol. Sokadjára is elmondta, hogy álmából fölkeltve is tudna gyújtóhangon szónokolni a Fidesz ellen, de kormányozni nehezebb, pláne majd a túlígérő LMP-vel és MSZP-vel együtt kell majd ezt tennie, amelyik közül mindkettő elutasítja a 2006-os reformokat. „Ha ránk zuhanna a kormányzás felelőssége, felőrlődnénk a vitákban, és ahogy a liberálisok a szocialistákra, a szocialisták pedig a liberálisokra kentek mindent, úgy lenne most is” – foglalta össze, majd egy fura képhez hasonlította a kormányzást: ez nem egy kellemes nyáresti randevú egy hölggyel vagy úrral.

Kóbor kutya

Egy kicsit játszott a pártelnök az ezotéria húrjain is, amikor lélektani okoknak tudta be, hogy a magyar politikai erőben gyakorlatilag mindenki benne látja a bűnbakot, majd visszatért mondataiba a vídiakeménység és ismét hozta kóborkutyázós formáját: ha 2014-ben győznek a demokraták, akkor a radikális jobboldal elfoglalja majd a választások estéjén a vidéket, a rendőrség pedig nem tudja majd, hogy mit tegyen. Szélsőjobboldali, jobboldali ribillió lesz, és Gyurcsány szerint ma még nem tudni, hogy a Fidesz vagy az alkotmányosság pártján lesz -e majd a rendőrség. Kételkedett abban is, hogy szakmai szinten fel lesz-e a rendőrség készülve arra, hogy jogszerű keretek között, közrendvédelmi eszközökkel kell kontrolláljon 30 ezer budapesti tüntetőt.

Itt persze előjött 2006 ősze, amikor a gyurcsányi interpretációban „abszolút alkotmányosan” járt el a rendőrség, igaz, „többtucatnyi intézkedésük nem állja a ki a törvényesség próbáját”, majd egy olyan álombeli Magyarország képét skiccelte fel, ahol a baloldal nem éli meg a jobboldal kormányzását sorscsapásnak és fordítva. Ezt egy hosszú, de őszödi flow-val előadott horthyzás, kádározás követte, szocialista vagy nyugatos szociáldemokrata politikusként talán ő mondta ki először azt, hogy a kormányzó országlása alatt szabadabb volt a sajtó, szabadabb volt az igazságszolgáltatás, mint a helytartó párttitkár alatt. Persze utána szidta sokat Horthy Miklóst és Kádár Jánost is, utóbbi kapcsán jegyezte meg, hogy ez erkölcsi kötelessége minden baloldalinak, neki is, még azon az áron is, ha minden egyes ilyen alkalommal elveszít három szavazót.

Na de miért támad fel most a Horthy-kultusz? – kérdezte Németh Péter, amire Gyurcsánynak két válasza is volt. A szerinte idealisztikus, szerintem közhelyes változata szerint kutya idők jönnek, és Orbán így próbál erős azonosságtudatú közösséget létrehozni, amely morális értelemben a baloldal fölé helyezi magát. Gyurcsány másik ötlete viszont egészen eredeti, noha egy kicsit Nemere István regényeit idézi: előre figyelmeztetett, hogy ne csodálkozzunk majd, ha egy nem baloldali civil egyszer a párizsi békeszerződésre hivatkozva kezdeményezi majd a Jobbik betiltását, amit a gyurcsányi forgatókönyv szerint Polt Péter legfőbb ügyész elfogad majd, és így fél évvel a választások előtt felszámolják majd a radikális pártot. Sőt, ezzel Orbán még külföldön is jó pontokat szerez majd. Erre 30 százalék esélyt lát csak, de ő szólt.

Élvezi

De hát mindegy, 2014-ben Orbán úgyis elveszíti a választást, taps követte a gondolatot, ahogy a Karácsony Gergelytől egy kicsit átalakítva lízingelt technikai olajfa-koalíció felvetését is. Ugyanis Gyurcsány szerint olyan az új választójogi törvény, hogy a kicsi győztesből nagyot csinál, így még kétharmada is lehet a baloldalnak, ha minden választókerületben egyetlen jelöltet indít. Ez úgy fellelkesítette, hogy azt ajánlotta a Dob Köztársaság közönségének, ugorjanak ki Varsóba, ha megtehetik és nézzék meg, hogy milyen mosolygósan beszélgetnek ott a lengyelek a világról, na, a demokraták is ilyen beszélgető, polgári Magyarország építésébe kezdenek majd 2014-ben.

Addig még persze Sukoró-ügyben várhatóan bíróság elé áll majd a DK-elnök, ő legalábbis számít rá. Nyilván már a vádbeszédét is megírta, amit ott a nemzetközi sajtó jelenlétében a bírákhoz intéz majd, ettől csak több szavazója lesz majd szerinte. Így már érthető, miért vallotta be, hogy tulajdonképpen egy kicsit élvezi is ezt az egészet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.