A beruházás része a tavaly elindított, nyolc magyarországi helyszínen megvalósuló, hazai finanszírozású, mintegy 410 millió forintos összköltségvetésű Bizalom és munka programnak. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter a többségében romák lakta Hétes-telepen azt mondta: a kormány Bizalom és munka programja a mélyszegénységben élők felzárkózása érdekében a rövid távon ható juttatások rendszere helyett a hosszabb távú öngondoskodást segítő beavatkozásokra fókuszál.
Egyéni képességeiket is fejleszthetik
A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy a hátrányos helyzetű családok felzárkózását elősegítő mintaprogramot még 2011-ben dolgozta ki a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság, amelyet helyi szinten a minisztérium szakmai intézete, a TKKI valósított meg.
A modellprogram része az integrációt teljesen új alapokra helyező, tavaly év végén elfogadott Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiának. A komplex programban a résztvevők lakhatási és lakókörnyezeti körülményei javultak, de egyéni képességeik fejlesztésére is lehetőséget kaptak, valamint szakmai képzésben részesültek, amelynek részeként a gyakorlati képzés során például maguk is szerepet vállaltak a környezetük megújításában.
Balog Zoltán hangsúlyozta: korábban is volt példa a hátrányos helyzetűek felzárkózásának támogatására, ám ekkora összefogást most először értek el. Most az önkormányzat, civil szervezetek, az áramszolgáltató, az egyházak, sőt maguk az érintettek is segítenek, aktívan részt vesznek a munkában, mellettük pedig ott van az állam, amely biztosítja a kellő támogatást.
Áthuzalozták az életveszélyes vezetékhálózatot
Az ózdi Velence-telepen 3 szociális bérlakást újítottak fel teljesen; a frissen átadott TKKI Csillagpont Szolgáltatóházban közösségi programok megvalósítására, tanácsadásra alkalmas helyiségeket alakítottak ki, ezen 36, az építőipari karbantartó képzésen részt vevő ember dolgozott, emellett a közösségi terek kialakításához kapcsolódóan egy játszótér is épült. A Hétes-telepen az ELMŰ-vel és az ÉMÁSZ-szal együttműködve 45 szociális bérlakásba szereltek fel kártyás villanyórát, 12 hétesi foglalkoztatott és 35 hétesi önkéntes huzalozta át az életveszélyes vezetékhálózatot.
Mindkét ózdi telepen egyaránt sikerrel működött a kiskert program, amelyben a TKKI szakemberei 60 háztartásnak biztosítottak vetőmagot és képzést. Az építőipari és a kertészeti képzések során összesen 151 ember szerzett tanúsítványt. A 700 főt számláló Velence-telepen és a 400 lakosú Hétes-telepen sikeres volt a közösségfejlesztő programelem is.