A szakértő kedden az MTI-nek elmondta, az évforduló politikai szempontból még mindig rendkívül érzékeny téma, az ország mindenkori vezetése nem teheti meg, hogy ne emlékezzen meg róla méltóképpen. Kiemelte, az évforduló jó alkalmat kínál Barack Obama elnöknek arra, hogy emlékeztessen az Oszama bin Laden elleni 2011-es akció sikerére.
A demokrata kampányra egyébként is jellemző, hogy igyekeznek előtérbe állítani a terrorizmus elleni harc témáját, hiszen ezen a területen az államfő jó teljesítményt nyújtott az elmúlt években – mutatott rá.
Ezt a republikánusok is tudják – tette hozzá –, ezért a külpolitikát kerülik a kampányukban, és inkább a gazdasági kérdésekre helyezik a hangsúlyt. A republikánus ellenzék többé-kevésbé elismeri Obama sikerét a terrorizmus elleni harcban, mert ha nem így tennének, az nagyon hiteltelen lenne – mondta a külügyi intézet munkatársa.
Mindazonáltal – hangsúlyozta –, akármelyik jelölt nyeri is meg az elnökválasztást, a terrorizmus elleni harcot ugyanazzal a lendülettel folytatja majd, ebben a tekintetben nem várható változás. Szokás azzal érvelni, hogy George W. Bush agresszív külpolitikát folytatott, de ami a terrorizmus elleni harcot illeti, Obama kül- és biztonságpolitikája legalább olyan agresszív – mondta.
Meglátása szerint az Egyesült Államokban a megemlékezések az idén visszafogottabbak. Hozzátette, ez azonban nem jelenti azt, hogy a terrorizmus elleni harc háttérbe szorult volna, mivel a nagypolitikának, az amerikai adminisztrációnak továbbra is fontos célja.
Mint korábban beszámoltunk róla, a Reuters és az Ipsos közös felmérésének szombaton közzétett eredménye szerint Obamára 47, Romney-ra pedig 43 százalék adná a szavazatát, ha most tartanák a választást. A demokrata elnök tovább növelte előnyét tucatnyi részterületen is. A megkérdezettek 50 százaléka szerint Obama meggyőzőbb volt pártja elnökjelölő konvencióján, mint Romney, s 46 százalék tartja „elég okosnak a munkára”. A republikánus elnökjelöltnél ez az arány csak 25, illetve 37 százalék volt.