Éljünk nagylelkűen!

Székely János esztergom-budapesti segédpüspök a magyarság fájdalmas történelmi pillanatait is felidézi, amikor honfitársainak szorongó hangulatával szembesül.

Magyar Nemzet
2012. 12. 24. 4:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az internet állítása szerint Betlehemben is folytatott tanulmányokat. Milyennek ismerte meg e világhírű kis települést és az ott élő embereket?
- Betlehem, amikor Jézus megszületett, kicsi falu volt. Szent Jeromos, aki négyszáz évvel később, nem messze a Születés barlangjától letelepedett, azt írta, akkor is csak hetven házból állt e település. Betlehemi éveim alatt az a felismerés volt számomra az egyik nagy élményem, hogy milyen jelentéktelennek látszó helyen lépett be Isten a történelembe! Azóta is azt gondolom, Betlehem arra tanít bennünket, lehet, hogy a mi életünk is nagyon kicsinek és szegényesnek látszik, de az Úristen abban is jelen tud, jelen is akar lenni.

Esténként általában a Születés barlangjánál imádkoztunk, majd békével a szívünkben indultunk vissza a kolostorhoz, amely a város mellett, egy dombon állt. Útban hazafelé, ha a völgy felé néztünk, gyakran láttuk, hogy katonák gyülekeznek a főtéren. A másik oldalon pedig gyerekcsapat készülődött a szokásos esti csetepatéra, a kődobálásra. Fájdalmas volt látni, hogy ahol a Béke Fejedelme született, ott vert tanyát a szinte mindennapos békétlenség.

A másik nagy élményem Betlehemben az volt, amikor az első palesztin pátriárkát beiktatták. Addig a Szentföldre általában olasz és francia atyákat, vagy a ferencesek szerzetesi közösségének a tartományfőnökét nevezték ki e főpapi méltóságra. Hatalmas ünnepség volt, óriási tömeg gyűlt össze az első helybéli pátriárka köszöntésére. Voltak, akik a keresztesek idejéből, vagy még korábbról őrzött hagyományaik szerinti viseleteket öltöttek, így fogadták a közülük való főpapot. És, ami addig soha nem történt meg, a katolikus szertartáson a muzulmán vezetők is megjelentek. Egyébként ő, az első palesztin pátriárka szentelt engem diakónussá.

- Az UNESCO veszélyeztetett világörökséggé nyilvánította Betlehem épületeit, a Krisztus születése utáni fél évezredben kialakított negyedeit. A falat, amelyet néhány évvel ezelőtt Betlehem köré építettek, a település immár megszokott és maradandó tartozékának tekintik?
- Az 1980-as években, amikor Betlehemben, a Szalézi Szent Ferenc Társaság teológiai fakultásán tanultam, még nem állt a fal, amelyik a várost - hogy a gettó szót ne használjam - mint elkülönített lakónegyedet körülzárja. Ha zarándokcsoportokat vezetve vissza-visszatérek Jézus szülőföldjére, szomorúan tapasztalom, mit művelt ez az építmény a húsz-harmincezer lakosú Betlehemmel.

Sokan elvesztették miatta a munkájukat, még több embert elvágott a rokonaitól, az életet jelentő termőföldjeitől. Egykori iskolám területén is át akarták vezetni, a szalézi szerzetesi kongregáció elöljárói azonban több fórumon is tiltakoztak ellene.

További részletek a Magyar Nemzet december 24-i számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.