A vasárnapi pusztaszabolcsi választást a Fidesz támogatásával induló független jelölt, Csányi Kálmán nyerte 909 vokssal. Miklósi Péter (Demokratikus Koalíció) 482 szavazatot kapott, a függetlenként induló, de korábbi MSZP-s alpolgármester Szőke Erzsébetre 448-an, az ugyancsak független Stanczel Károlyra pedig 151-en voksoltak. Az eredmény értelmezéséhez mindenképpen meg kell nézni, hogy a Fejér megyei város milyen választástörténeti múlttal rendelkezik, mivel így teljesebb képet kapunk a vasárnapi voksolás jelentőségéről.
A korábbi választások esetében csak a listás szavazatokat vesszük számításba, mivel itt érvényesül legjobban a pártok iránti szimpátia. 1990-ben az SZDSZ győzött a szavazatok 26,07 százalékával, míg az MDF 17,74 százalékot kapott. A baloldali erők támogatottsága már ekkor is országos átlag fölött volt, mivel az MSZP 10,75, a Hazafias Választási Koalíció 7,26, míg az MSZDP 6,05 százalékot ért el. 1994-ben az MSZP 39,51 százalékot szerzett, míg a jobboldali pártok országos átlaguknál is rosszabbul szerepeltek.
2009-ig stabil szoci fölény
Az 1998-as választás ismételten az MSZP győzelmét hozta, mivel 41,7 százalékot értek el szemben a Fidesz által kapott 20,8 százalékkal. 2002-ben a szocialisták a szavazatok 52,56, míg a Fidesz-MDF csupán a 35,8 százalékát tudta megszerezni. Míg a 2004-es európai parlamenti választáson a Fidesz országos szinten fölényes győzelmet aratott az MSZP fölött, addig a Pusztaszabolcson a szocialisták 43,49, a jobbközép ellenzéki párt pedig 42,18 százalékot ért el.
A 2006-os országgyűlési választáson az MSZP 54,82, míg a Fidesz-KDNP 34,79 százalékot kaparintott meg. A 2009-es EP-választáson jelentősen fordultak az erőviszonyok, mivel a Fidesz-KDNP 53,83, a Jobbik 19,56, míg az MSZP 18,62 százalékot összesített. A három évvel ezelőtti országgyűlési voksoláson a Fidesz-KDNP 49,85, az MSZP 21,21, míg a Jobbik 20,34 százalékot ért el.
„Ez a legundorítóbb viselkedés az MSZP-től”
A felsorolt eredmények világosan mutatják, hogy alapvetően egy baloldali településről beszélünk, ahol csak a négy évvel ezelőtti EP-választás óta fordultak meg az erőviszonyok, de a szocialisták még így is az országos átlaguknál jobban szerepeltek. A Fidesz által támogatott jelölt sikere pont emiatt még inkább kiemelkedő eredmény, főleg egy kormányzati ciklus közepén, amikor a kormánypártok támogatottsága általában mindig alacsonyabb, mint az ellenzéké.
A fideszes sikert követően a Demokratikus Koalíció Facebook-oldalán is élénk vita indult, az egyik hozzászóló szerint „ha nincs összefogás, akkor kakukk”. Mások szerint egyáltalán nem számít sikernek a DK jelöltje által kapott 25 százalék, és szerintük is az összefogás hiánya miatt tudott nyerni a kormánypártok által támogatott független jelölt.
Egy debreceni hozzászóló úgy látja: „a szocik mindenben okosabbak, jobbak, le akarják nyúlni az egész jelöltséget. Ha nem az ő jelöltjüket indítják, nem vesznek részt az összefogásban. Mi ezt Debrecenben már látjuk, ezért csak a legvégső esetben kezdeményezek kerekasztal tárgyalást velük.” „Ez a legundorítóbb viselkedés az MSZP-től!!! Igaza van Bajnainak mikor azt mondja, hogy nem annak kell az elsőnek lennie, hogy ki milyen pozíciót fog betölteni!!! Ez egyszerű hatalom hajhászás!!!” – bírálta a szocialista pártot egy másik kommentelő.