Antrax Jászladányban: nincs újabb megbetegedés

A vizsgált állatállományban nem történt újabb lépfene-megbetegedés, emberi megfertőződésről sem érkezett jelzés.

WL
2013. 09. 17. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kállai Mária elmondta: valamennyi helyi gazdálkodó és háztartás állatait felmérték, a megelőző jellegű vakcinázás megtörtént, illetve folyamatban van.

A lépfene-baktérium észlelésének napján az érintett gazdálkodó valamennyi haszonállatát beoltották védőoltással, az állattartó telepre helyi zárlatot rendeltek el. A településen valamennyi háztartást felkeresték, minden lakos nyilatkozott, hogy vásárolt-e húst a gazdától, illetve észlelt-e magán a betegségre jellemző tüneteket – emlékeztetett a kormánymegbízott.

Péter István megyei főállatorvos arról beszélt, hogy az eddigi információk alapján egy harminc éve elhagyott, valaha működő dögkút lehetett a kórokozó forrása. A dögkút egy tóba mosódott, és a kórokozó a víz által vagy a talajban lévő repedéseken keresztül juthatott az állatok táplálékába, a legelő növényzetébe.

Kérdésre válaszolva elmondta: az állattartó istállójának  takarítása, védőfertőtlenítése hamarosan megtörténik, a vakcinázást követően három hétig még megfigyelés alatt tartják az állatokat, ha nincs újabb betegségre utaló tünet, a helyi zárlat feloldható.

Sinkó-Káli Róbert megyei tiszti főorvos ismertetése szerint a lépfene esetében „velünk élő” kórokozóval van dolgunk, amely jellemzően az állatokkal közvetlenül érintkezőknek okozhat gondot, ha a spórásan betokosodott, a földben hosszú időn át „pihenő” baktériumot a jószág felveri vagy megeszi. Jászladányban antibiotikumos védelmet kap mindenki, aki a mentesítésben részt vesz, a lépfenefertőzés ugyanis gyógyszerrel tökéletesen gyógyítható – jelezte a szakember.

Kardeván Endre élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár hétfőn jelentette be, hogy Jászladányban egy 210 darabot számláló birkaállományban lépfenét állapított meg az Állategészségügyi Intézet.

A Vidékfejlesztési Minisztérium tájékoztatása szerint az állat-egészségügyi és katasztrófavédelmi hatóságok intézkedéseire azután került sor, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a múlt héten egy Jászladányból származó elhullott juhból kimutatták a lépfene kórokozóját. A szakemberek azonnal megkezdték a betegség felszámolását.

A vizsgálatok során kiderült, hogy a juhállományban már régebben kezdődtek az elhullások, az állatorvost azonban csak szeptember 11-én értesítették, aki mintákat küldött a diagnosztikai intézetbe, és megtiltotta az állatok legeltetését. Kiderült az is, hogy az állatok tulajdonosa az elpusztult juhok maradványait saját telkén ásta el, csekély, mintegy 40 centiméteres földtakarással.

A helyi zárlat elrendelése mellett a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság egyidejű értesítésével és segítségével az állat-egészségügyi szolgálat védőoltást adott az érintett juhállománynak, és elrendelte a megfigyelését.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.