Elutasította Kovács Katalin, a Magyar Szocialista Párt, az Együtt – A Korszakváltók Pártja, a Párbeszéd Magyarországért Párt, a Demokratikus Koalíció és a Liberálisok – Magyar Liberális Párt közös jelöltjének nyilvántartásba vételét a helyi választási bizottság – olvasható Békéscsaba város honlapján. Így kérdéses, hogy a jelölt elindulhat-e november 10-ei időközi választáson.
A hivatalos indoklás szerint a jelölt egyik delegáláshoz szükséges papírját olyan szervezet is aláírta – a Párbeszéd Magyarországért Párt –, melynek jelölő szervezetként való nyilvántartásba vételére nem került sor. Az érintettek elmondták, fellebbeznek a döntés ellen.
A békéscsabai időközi választáson az MSZP, az Együtt 2014, a PM, a DK és a Liberálisok - Magyar Liberális Párt közös jelöltet akart állítani. Gojdárné Balázs Katalin elmondta, a PM a jelölő szervezetkénti nyilvántartási kérelmében nem a törvényi előírások szerint igazolta működését. A PM közjegyző által hitelesített, nem jogerős bírósági működési másolatot csatolt beadványához. A jogszabályok szerint azonban olyan működési igazolás kell, amelyet a választás kiírásának napját követő harminc munkanapon belül – ebben az esetben október 10-éig – állított ki a bíróság.
A helyi választási bizottság elutasította a közös jelölt, Kovács Katalin kérelmét is emiatt. A törvény szerint ugyanis ha több szervezet állít egy jelöltet, akkor a választás szempontjából egy szervezetként kell kezelni őket. Ha egyiküknek szabálytalan a beadványa, a közös jelölt kérelmét is el kell utasítani – magyarázta. A bizottság elnöke elmondta, a jelöltállítási kérelmek és a jelölő szelvények leadási határideje október 11-én, pénteken 16 órakor járt le. Az öt párt és a közös jelölt pénteken 15 óra 30 perckor egyszerre nyújtotta be jelölési kérelmeit és az ajánlócédulákat a helyi választási irodához.
A dokumentumok hiányossága miatt a vasárnap 15 órakor ült össze a helyi választási bizottság és hozta meg a döntéseket. Az érintettek a Békés megyei területi Választási Irodához fordulnak jogorvoslatért, elutasítás esetén pedig a területileg illetékes bíróság dönthet. A választásokra az 1997-es törvény vonatkozik, az új választójogi törvény 2014. január 1-jén lép életbe – tette hozzá Gojdárné Balázs Katalin.
A Fidesz békéscsabai szervezete közleményben reagált a hírre: „Baján kiderült, hogy a bukott baloldal képtelen tisztességesen kampányolni, Békéscsabán pedig képtelen tisztességesen és törvényesen jelöltet állítani.” A közelgő, november 10-ei békéscsabai időközi önkormányzati képviselőválasztás kapcsán a helyi választási bizottság elutasította a baloldali közös jelölt nyilvántartásba vételét, mert egy a nyilvántartásban nem szereplő pártot is a jelölő szervezetek között tüntettek fel – említi a Fidesz rövid közleménye.
A voksoláson eddig egyébként Alföldi Károly független, Bíró Csaba István, a Fidesz–KDNP, Gajdos László, a Jobbik és Gál István Elek, az LMP jelöltjét vették nyilvántartása. A jelöltállítás határideje október 11-e volt.