Így előzhető meg a szén-monoxid-mérgezés

Jelenleg csaknem 7500 kémény használata tiltott országszerte, mert azok közvetlenül veszélyeztetik az élet- és vagyonbiztonságot.

2013. 10. 05. 13:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Petróczi Tímea közlése szerint a legtöbb veszélyes kéményt, mintegy kétezret Bács-Kiskun megyében találták a szakemberek, de Pest megyében is több mint 1700, míg Budapesten csaknem 1500 kémény használatát tiltották meg az elsőfokú hatóságként eljáró katasztrófavédelmi kirendeltségek. A rendszeres ellenőrzéseket az elhanyagolt, gyakran házilag beüzemelt vagy átalakított, potenciális veszélyt jelentő kémények nagy száma indokolja – tette hozzá. A szóvivő emlékeztetett arra, hogy a gázkéményeket legalább évente egyszer, azokat pedig, amelyek szilárd- vagy olajtüzelésű berendezést szolgálnak ki, évente legalább kétszer kell ellenőrizniük és szükség szerint tisztítaniuk a kéményseprőknek.

Amennyiben az ellenőrzés során élet- vagy vagyonbiztonságot közvetlenül veszélyeztető szabálytalanságot észlelnek, a katasztrófavédelem megtiltja a kémény üzemeltetését – írta Petróczi Tímea. Közvetlen veszélyeztetésnek számít például, ha az égéstermék tartósan visszaáramlik a légtérbe, ha nem megfelelő állékonyságú a kémény, ha nem megfelelően rögzített az összekötő elem vagy nem zárható a tisztítónyílás. A kémény újbóli üzembe helyezését ugyancsak a katasztrófavédelmi kirendeltségek engedélyezik, természetesen a szabálytalanság megszüntetése után – közölte a szóvivő.

Petróczi Tímea, az OKF szóvivője arról is beszámolt: az idén már csaknem 530 alkalommal riasztották a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit kéménytüzekhez, kétszáznál is többször pedig szén-monoxid-mérgezésről szólt a bejelentés, ilyen esetben az idén tizenketten vesztették életüket. Kéménytüzek miatt az idén a legtöbbször Szabolcs-Szatmár, Borsod-Abaúj-Zemplén és Pest megyében riasztották a tűzoltókat. A szén-monoxid-mérgezés a legtöbbször a tüzelő-, fűtő- és egyéb berendezések (páraelszívó, kandalló) helytelen használatára, a karbantartás és az ellenőrzés hiányára vagy a helyiségek nem megfelelő szellőztetésére vezethető vissza. Éppen ezért különösen fontos a kémények rendszeres ellenőrzése. A nehezen észlelhető, színtelen és szagtalan szén-monoxid ugyanis jellemzően a tüzelőberendezésen vagy a nem megfelelően működő kéményből áramlik vissza a helyiség légterébe – tette hozzá a szóvivő.

Hangsúlyozta: csak engedélyezett típusú, kifogástalan műszaki állapotú tüzelő-, fűtőberendezést lehet használni, ezt szakembernek kell beüzemelnie és javítania. A gázkészüléket (kazán, bojler, konvektor) is évente felül kell vizsgáltatni. Hasznos lehet a szén-monoxid-érzékelő készülék használata, ez azonban nem helyettesíti a rendszeres karbantartást, felülvizsgálatot.

A szóvivő kiemelte: baj esetén azonnal hívni kell a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon. Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője azt közölte: Budapesten szeptember 20-ig több mint 122 szén-monoxid-mérgezéses esethez kellett kivonulniuk, összesen 48-an szenvedtek szén-monoxid-mérgezést.

Budapesten 2013-ban szeptemberig csaknem negyvenezer lakásba nem tudott bejutni a kéményseprő, hogy az időszakos felülvizsgálatot, ellenőrzést elvégezhesse. Ezeknek az ingatlanoknak a tulajdonosával, használójával szemben a tűzvédelmi hatóság szükség esetén eljárást kezdeményez.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.