Puskás Imre arra is felhívta a figyelmet, hogy az ország a költségvetési hiány tekintetében is teljesíti a vállalását: a 2013-as deficit ugyanis az előzetes számítások szerint 2,3 százalék lesz, de semmiképp nem fogja meghaladni a 2,7 százalékot, vagyis immár tartósan 3 százalék alatt marad. Az elért eredményeket 2014-ben csupán az a baloldal veszélyezteti, amely 2010-ben a csőd szélére sodorta az országot – fogalmazott a kormánypárti képviselő.
Puskás hangsúlyozta, hogy az olyan intézkedések nyomán, mint a munkahelyvédelmi akcióprogram, vagy az 55 évnél idősebb nők munkavállalását segítő program, 22 éves csúcsra került a foglalkoztatás mértéke, illetve 100 ezer emberrel többet foglalkoztat a versenyszféra is.
Mindez azt jelenti, hogy az 59,6 százalékos foglalkoztatási és a 9,3 százalékos munkanélküliségi ráta egyaránt kedvezőbb az európai uniós átlagnál – fűzte hozzá. Szintén jó hírnek nevezte a költségvetés immár tartós stabilitását, amellyel ugyancsak az uniós elitbe tartozik Magyarország.
Ugyanakkor 2013-ban bekövetkezett a növekedési fordulat, és már nem csak a kormány, hanem elemzők is reálisnak tartják 2014-ben a gazdaság 2 százalékos növekedését – emelte ki Puskás, aki szerint mindez azt mutatja, egyre inkább beérik a kormány gazdaságpolitikája.
Ebben a helyzetben abban bíznak – mondta –, hogy 2014-ben a kormányzat lehetőséget kap az emberek életkörülményeit közvetlenül is javító eredményes gazdaságpolitikájának folytatására, többek között olyan intézkedésekkel, mint például a kisgyermekes anyák munkavállalását segítő gyed extra.
Régen adtak ki a gazdasági elemzők olyan optimista előrejelzéseket, mint az elmúlt év végén – írja a Piacésprofit.hu. 2013 elején az elemzők még a stagnálást is pozitív forgatókönyvként kezelték, azonban az iparban, a beruházásokban és a mezőgazdaságban bekövetkezett fordulat növekedést tudott hozni. Év végére nagyon alacsony szintre csökkent az infláció, ennek következtében nőttek a reálbérek, ráadásul az esztendő végére a fogyasztás is felpörgött. A gazdasági szereplők egy évtizede nem voltak ilyen optimisták, ráadásul a nemzetközi gazdasági környezet is óvatos optimizmusra ad okot – írja a portál elemzésében.