A fogyasztói árak novemberben 0,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, és az előző hónaphoz, októberhez képest 0,1 százalékkal csökkentek – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ezen belül az élelmiszerek ára szintén 0,1 százalékkal csökkent.
Árcsökkenés volt megfigyelhető az étolaj (4,9 százalék), a liszt (4,8 százalék), a cukor és az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, a friss zöldség, a gyümölcs (2,1-2,1 százalék), valamint a sertéshús (1,7 százalék) esetében. Nőtt azonban a sajt (2 százalék), a száraztészta (1,6 százalék) és a tej (1 százalék) ára. A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak, 1 százalékkal.
Szintén áremelkedés következett be a ruházkodási cikkek körében (0,8 százalék), meghatározóan a szezonváltás következtében. A szolgáltatások esetében kismértékű drágulás volt megfigyelhető (0,2 százalék). Az átlagnál nagyobb mértékben, 1,4 százalékkal csökkent a háztartási energia ára. Az egyéb cikkek körében (idetartoznak: lakás, háztartási és testápolási cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) átlagosan 0,5 százalékkal csökkentek az árak, ezen belül a járműüzemanyagokért 1,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A tartós fogyasztási cikkek körében kisebb árcsökkenés (0,1 százalék) volt megfigyelhető.
Mint arról kedden beszámoltunk, a japán hitelminősítői piac egyik meghatározó, piacvezető szereplője, a Rating & Investment Information Inc. javított hazánk szuverén adósbesorolására vonatkozó kilátásán. A CIB Bank elemzői 2014-ben 3 százalék alatti költségvetési hiánnyal és 1,5 százalékos GDP-növekedéssel számolnak, véleményük szerint a Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentési ciklusa 3 százaléknál állhat meg, kamatemelés a jövő év vége felé lehet, a forint mérsékelten erősödik, az euró árfolyama 2014 végén 289 forint lehet.
A kiskereskedelmi forgalom fél éve nem látott mértékű növekedésén túl az elmúlt időszak kiemelkedő eredményei közé tartozik a külkereskedelmi forgalom folyamatos élénkülése, a beruházások kiugró bővülése, a magyar gazdaság harmadik negyedévi 1,7 százalékos növekedése, a várakozásokon felüli ipari és építőipari adatok, továbbá a rekordot döntő foglalkoztatottság.
Londoni pénzügyi elemzők szerint fél százalék alá süllyedhet az idei év végére az éves összevetésű infláció Magyarországon. Hazánkban növekedési fordulat ment végbe, amit a GDP-bővülés háromnegyed éves adata is bizonyít Varga Mihály szerint. A miniszter egy előadáson beszélt arról is, hogy az eurózónához való csatlakozás még messzebb van, de a növekedési hitelprogram jótékony hatásai már érződnek.