Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője kedden Budapesten sajtótájékoztatón elmondta: a 2012 augusztusában kezdődött kamatcsökkentési ciklus előrejelzésük szerint 3 százalékon állhat meg, amit huzamosabb ideig tartó szinten tartás követhet. A várhatóan növekedésnek induló infláció és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed mennyiségi lazításának visszafogása, vagy az erre vonatkozó várakozások feltörekvő piacokra gyakorolt hatása azonban 2014 vége felé kamatemelésre késztetheti az MNB-t.
A kiskereskedelmi forgalom fél éve nem látott mértékű növekedésén túl az elmúlt időszak kiemelkedő eredményei közé tartozik a külkereskedelmi forgalom folyamatos élénkülése, a beruházások kiugró bővülése, a magyar gazdaság harmadik negyedévi 1,7 százalékos növekedése, a várakozásokon felüli ipari és építőipari adatok, továbbá a rekordot döntő foglalkoztatottság – emlékeztet az NGM.
Londoni pénzügyi elemzők szerint fél százalék alá süllyedhet az idei év végére az éves összevetésű infláció Magyarországon. Hazánkban növekedési fordulat ment végbe, amit a GDP-bővülés háromnegyed éves adata is bizonyít Varga Mihály szerint. A miniszter egy előadáson beszélt arról is, hogy az eurózónához való csatlakozás még messzebb van, de a növekedési hitelprogram jótékony hatásai már érződnek.
A CIB elemzői szerint a forint számára jövőre is erős hátteret jelenthet az erőteljes külkereskedelmi és fizetési mérlegtöbblet, így a 2013 év végi 298 forint után 2014 végére 289 forintos eurót prognosztizálnak. Rövid távon 300 forint körül ingadozhat az euró árfolyama, tartósan 320 forint feletti árfolyamot a gazdaság nem bír el.
A jövő évi választások ellenére 2014-re nem számolnak a 3 százalékos maastrichti limitet meghaladó deficittel és az idei 0,9 százalék után 2014-re 1,5 százalékos növekedést jeleznek előre. Az alacsony növekedési potenciál és a magas külső adósságállomány hosszabb távon is komoly kockázatokra utal.
A CIB szakemberei szerint ahhoz, hogy Magyarország kikerüljön az adósságcsapdából, elengedhetetlen a növekedési potenciál és a foglalkoztatottság emelése, a versenyképesség javítása, a megfelelő szerkezeti reformok végrehajtása, a beruházások ösztönzése. Az egyik legnagyobb feladat jövőre az adósság finanszírozásához szükséges bizalom erősítése lesz, hiszen a Magyarország számára rendkívül kedvező globális likviditási helyzet kedvezőtlen irányú változása már 2014-ben elkezdődhet.