Az R&I közleményében kiemeli, hogy a magyar költségvetési hiány csökkent, és ezzel együtt csökkent a költségvetés finanszírozási igénye is, illetve az ezzel kapcsolatos kockázatok. A magyar gazdaság alapjai továbbra is erősek – amihez jelentős mértékben hozzájárulnak az országban működő külföldi vállalatok, elsősorban az autóipari érdekeltségek –, a gazdaság jelentős fordulópont előtt áll.
Japán értékelés szerint a GDP 2013-ban – az első három negyedévben – folyamatosan növekedett, a vállalati aktivitás emelkedésével párhuzamosan 2006 óta várhatóan első ízben fog nőni a belső kereslet. A Magyar Nemzeti Bank – kis- és középvállalatokat támogató – hitelprogramja további lökést adhat a gazdaság bővülésének, illetve a belső kereslet bővülésének. A világgazdasági, külgazdasági környezet javulásával a magyar exportszektor bővülése, a magyar export növekedése is várható.
A fenti faktorok figyelembevételével az R&I 2014-re a GDP további, mérsékelt ütemű növekedésével számol. Az R&I értékelése szerint a költségvetési egyensúly stabilizálódott, 2012-ben a hiány 2 százalék volt, 2013-ban a 2,75-os hiánycél tartása érdekében a kormányzat két alkalommal is költségvetési kiigazítást hajtott végre – a vártnál alacsonyabb adóbevételek ellensúlyozása miatt –, ami eredményeképp 2013 júniusában megszűnt a hazánk elleni túlzottdeficit-eljárás is. 2013 végére az államadósság 79,45 százalékra csökkenhet, a költségvetési hiány alacsony szinten tartásával az R&I az államadósság csökkenő pályára állásával számol.
Varga Mihály a Templeton Global Bond Fund képviselőjével, Sonal Desai-jal tárgyalt hétfőn Budapesten. A nemzetgazdasági miniszter szerint az alapkezelő számottevő befektetése is jól mutatja, hogy jelentős a befektetői bizalom Magyarország iránt.
Felminősíthetik Magyarországot
Két éven belül, fokozatos hitelbesorolási felminősítésekkel, újra befektetésre ajánlott kategóriába kerülhet Magyarország a BNP Paribas bank szerint. A bank szerint a hitelminősítők több bizonyítékot akarnak látni arról, hogy az „unortodox” gazdaságpolitika és fiskális politika hosszabb távon is hatékony.