Tíz éve nem látott optimizmus van Magyarországon

Az elemzők optimisták, a kormányfő szerint kezd beérni a munka – hogyan teljesít 2014-ben a magyar gazdaság?

MNO
2014. 01. 02. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régen adtak ki a gazdasági elemzők olyan optimista előrejelzéseket, mint az elmúlt év végén – írja a Piacésprofit.hu. 2013 elején az elemzők még a stagnálást is pozitív forgatókönyvként kezelték, azonban az iparban, a beruházásokban és a mezőgazdaságban bekövetkezett fordulat növekedést tudott hozni. Év végére nagyon alacsony szintre csökkent az infláció, ennek következtében nőttek a reálbérek, ráadásul az esztendő végére a fogyasztás is felpörgött. A gazdasági szereplők egy évtizede nem voltak ilyen optimisták, ráadásul a nemzetközi gazdasági környezet is óvatos optimizmusra ad okot  – írja a portál elemzésében.

 

Ismert, a kormány szeptember végén nyújtotta be a 2014-es költségvetési törvényjavaslatát, amelyben a 2,9 százalékos államháztartási hiány mellett 2 százalék körüli növekedéssel és 2,4 százalékos inflációval számoltak. A parlament december 17-én fogadta el az idei költségvetést, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter annak benyújtásakor arról beszélt, hogy a kabinet a háztartások fogyasztásának 1,9 százalékos bővülésével és 2 százalékos reálkereset-emelkedéssel számolt a 2014-es költségvetés tervezésekor. A jövő évi költségvetés fő számait november 26-án hagyták jóvá a képviselők.

A Piacésprofit.hu azt írja: ahogy jöttek a kedvező adatok, az elemzők úgy javították várakozásaikat. 2013 negyedik negyedévében a növekedés éves üteme akár 2,8 százalékra is gyorsulhatott, így az éves átlagos GDP-bővülés elérheti az 1,2 százalékot. Idén a gazdasági növekedés a 2 százalékot is meghaladhatja, és 2015-ben is ez várható majd – vélik a Takarékbank elemzői.

Suppan Gergely korábban a Magyar Nemzetnek elmondta: több olyan tényező is van, amely optimizmusra ad okot. A szakértő az idei esztendő legnagyobb ígéretének azt tekinti, hogy 2013 második felében véget ért az a közel tízéves korszak, amelynek során Magyarország leszakadt a régiós országoktól. A jövő évi növekedés ugyanis várhatóan meghaladja majd a tágabb régió átlagát, és nem marad el a visegrádi négyekétől sem. Suppan szerint a beruházások terén is folytatódhat a kedvező fordulat.

 

A Gazdaságkutató Intézet (GKI) prognózisa szerint a 2013-as növekedés várható volt, a dinamika azonban meglepő. A GKI ezért 0,3 százalékról 1 százalékra emelte 2013. évi GDP-prognózisát – írja a Piacésprofit.hu.

A GKI szerint az adósságráta már csak minimálisan mérséklődik. A tőkeáramlásban még a gazdaságpolitika kiszámíthatóbbá válása esetén sem várható gyors fordulat, kedvező esetben a kiáramlás megáll. A beruházások ez évben is az EU-támogatású fejlesztések miatt emelkednek.

 

Az EY előrejelzése szerint 2,1 százalékos lehet a magyar GDP-növekedés 2014-ben, meghaladhatja az eurózóna 0,9 százalékos átlagát és a német gazdaság 1,7 százalékos bővülését is. Az EY szerint a GDP 2013 harmadik negyedévében 1,8 százalékkal, míg az első három negyedévben 0,6 százalékkal bővült. Az idei évben a gazdasági fellendülés záloga a pozitív külkereskedelmi mérleg, a befektetések és a belső kereslet emelkedése lehet, de fontos lökést adhat az is, hogy az eurózóna gazdasága „beindul” majd az előrejelzések szerint.

 

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. egyszázalékos növekedést, fogyasztási fordulatot, gyarapodó exportot és bővülő foglalkoztatást jelez 2013-ra. A szervezet szerint a gazdaság teljesítménye kiegyensúlyozott lehet, tekintve, hogy a növekedést továbbra is támogató külkereskedelmi többlet mellett a belső felhasználás is pozitívan járult hozzá a bővüléshez.

Rámutatnak: a növekedés legfőbb termelői forrása tavaly a mezőgazdaság, az építőipar és az ipar volt, a felhasználási oldalon pedig a beruházások segítették a bővülést. Az uniós forrásokból megvalósuló állami és önkormányzati nagyberuházások mellett már a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja enyhítette a hitelkínálati korlátokat, és serkentette a versenyszféra beruházásait.

A Századvég szerint a bruttó hazai össztermék növekedése 2014-ben elérheti a 2,5 százalékot. Elemzőik azt várják, hogy az infláció 2013–2014-ben éves szinten mélyen a jegybank 3 százalékos célja alatt marad, de a jövő év végére felgyorsul. Ennek legfőbb oka, hogy a szabályozott árak csökkentésének hatásai kikerülnek a bázisból, valamint az erőteljes gazdasági növekedés a keresleti oldalon inflációs nyomást generál.

 

A Kopint-Tárki szakemberei szintén javuló kilátásokkal számolnak. Konjunktúrajelentésükben az olvasható, hogy az elmúlt hónapok kedvező adatai nem egyszeri élénkülésre, hanem egy növekedési fordulatra utalnak.

Ugyanakkor a Kopint-Tárki szerint a növekedés fenntarthatósága többféle kockázatot is hordoz. Arra figyelmeztetnek többek között, hogy míg a tavalyi növekedésben az agrárszektor oroszlánrészt vállalt, a szolgáltatások stagnáltak, az ipari termelés pedig mindössze 0,4 százalékkal nőtt. Ennek ellenére a társaság szakemberei megalapozottnak tartják a 2014-re várt kétszázalékos bruttó hazai össztermék-növekedést.

 

A korábbiakhoz képest javították előrejelzéseiket a magyar gazdaság növekedését illetően a londoni pénzügyi elemzők december 13-i előrejelzésükben.

A Capital Economics londoni szakelemzői szerint a magyar gazdaság teljesítménye tavaly egy százalékkal, idén két százalékkal, 2015-ben 1,5 százalékkal bővülhet.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai 2013 egészére 0,9 százalékos, 2014-re 2,2 százalékos GDP-bővülést várnak. A ház korábban 0,5 százalékos tavalyi és 1,5 százalékos idei évi növekedést valószínűsített Magyarországon.

A JP Morgan globális bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői a vártnál erősebb első háromnegyed évi lendület nyomán 0,6 százalékról 1,1 százalékra emelték a magyar gazdaság 2013-as egész évi növekedésére szóló prognózisukat, és az általuk korábban várt 2 százalék helyett most már 2,3 százalékos magyar GDP-növekedést valószínűsítenek 2014-ben.

 

2013-ban a bruttó hazai termék 0,7, idén 1,8, 2015-ben pedig 2,1 százalékos növekedését jósolja Magyarországon az Európai Bizottság novemberben közzétett átfogó őszi gazdasági előrejelzésében. Az infláció 2013-ban 2,1, 2014-ben 2,2, 2015-ben pedig 3 százalékos lesz – jósolták Brüsszelben.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szintén a tavalyi év novemberében ismertetett féléves jelentése Magyarország 2013-as gazdasági növekedését a májusban várt 0,5 százalékról több mint duplájára, 1,2-re, az ideit pedig 1,3 százalékról 2-re javította.

Az OECD azzal számol, hogy az euróövezet gazdasága 2014-ben 1 százalékkal nő majd az eddig várt 1,1 százalékos bővülés helyett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.