Letagadhatatlan: fölfelé tart a magyar gazdaság

A hangulat javul, az eurózóna helyzete pedig tovább stabilizálódhat, ami jótékony hatással lehet a hazai gazdaságra is.

KA
2013. 12. 21. 11:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági hangulat javul, az exportnövekedés visszatérni látszik, az eurózóna helyzete pedig jövőre tovább javulhat, ami jótékony hatással lehet a magyar gazdaságra is – hangsúlyozta a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője a Ma reggelben. A gazdaság másik hajtóereje a belföldi keresletet megmozgató, lassan, de fokozatosan gyorsuló reálbér-növekedés, amely idén három százalék volt, de az utóbbi hónapokban az alacsony infláció miatt e fölé is ugrott, s a mostani minimálbér-megállapodások és nyugdíj-megállapítások nyomán biztosan megmarad jövőre is – jelentette ki Barcza.

 

Az így keletkezett pluszpénz fele részben hiteltörlesztésre és megtakarításra megy, a másik fele azonban már fogyasztást, az pedig beruházást is generálhat majd, ha pedig a költségvetést belülről tudjuk finanszírozni, csökken a külföldi pénzpiacoknak való kitettségünk – hangsúlyozta az elemző.

Azt mondta, keveset beszéltünk róla, pedig nagyon fontos, hogy idén a 3 százalék alatti hiánycél durván 800 milliárd forint, amelyet szinte teljes egészében belföldről finanszírozunk, elsősorban lakossági állampapírokból. Azaz nem kellett bevonni külföldi tőkét, így nem jött be a rövid távra spekuláló „forró pénz”, ami tükröződik a nagyon stabil, 300 forint körüli euróárfolyamban is, miközben a nemzetközi piacokon az amerikai pénzpolitika tavaszi változása óta komoly korrekció zajlik. Ezzel párhuzamosan jelentősen átalakul a kamatpolitika is: míg korábban a hiányfinanszírozáshoz azt a magas kamatszintet kellett biztosítani, amely képes volt bevonzani a szükséges spekulatív tőkét, most a magyar gazdaság igényeihez lehet igazítani, és ha például hiteleket kell serkenteni az élénkítéshez, akkor lehet egy alacsonyabb szintet is tartani – emelte ki a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője.

 

Az elemző az M1 reggeli műsorában megerősítette Járai Zsigmond volt jegybankelnök és pénzügyminiszter állítását, hogy az elmúlt két-három év egymásra épülő magyar gazdaságpolitikai intézkedései IMF-hitellel nem sikerültek volna. A Nemzetközi Valutaalap publikációiból egyértelműen kiolvasható például, hogy nem támogatja a vállalati különadókat, októberben nyilvánosságra is hozott egy modellszámítási elemzést arról, hogy ez mennyivel rosszabb a magyar gazdaságnak, csak éppen a számolgatásnál nem vette figyelembe az addig megtett magyar intézkedéseket, innentől aztán a tanulmány súlya is megkérdőjelezhető.


„Az mindenesetre egyértelmű, hogy nálunk már jönnek az eredmények, és látszik az is, mit főztek a dél-európai országokban alkalmazott IMF-receptből” – hangsúlyozta a Ma reggelben a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője.

A lakossági fogyasztás és a beruházások gyorsuló növekedésével számol a december 19-én közzétett legfrissebb inflációs jelentésében a Magyar Nemzeti Bank. A korábbiakhoz képest javították előrejelzéseiket a magyar gazdaság növekedését illetően londoni pénzügyi elemzők december 13-ai előrejelzésükben. Többen is két százalék fölötti bővülést várnak a jövő évre.

 

Egyszázalékos növekedést, fogyasztási fordulatot, gyarapodó exportot és bővülő foglalkoztatást jelez a Századvég Gazdaságkutató az idei évre. Javított korábbi növekedési előrejelzésén a Kopint-Tárki, a kutatóintézet 2013-ban 1,2, 2014-ben pedig 2 százalékos GDP-növekedéssel számol a december 18-án kiadott, legfrissebb konjunktúrajelentésében. Az előző prognózis erre az évre 0,5, jövőre 1,5 százalékos gazdasági növekedést jelzett előre.

 

Több makrogazdasági mutató is pozitív irányba változik, miközben bővül a családi adókedvezmény, a nyugdíjak megőrzik reálértéküket, és folytatják a pedagógusbér-emelést – mondta Banai Péter Benő az M1 Ma reggel című műsorában. A helyettes államtitkár a köztévében arról is beszélt, hogy tavaly az uniós tagállamok közül a nyolcadik legkisebb volt a magyar deficit, és immár a befektetők és a hitelminősítők is elismerik az eredményeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.