Minden mutató pozitív irányba tart

Több makrogazdasági mutató is pozitív irányba változik – mondta Banai Péter Benő, helyettes államtitkár.

TK
2013. 12. 18. 10:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikerült megtalálni az optimális gazdaságpolitikai mixet, amellyel nemcsak egy-egy terület működhet kiválóan – jelentette ki Banai Péter Benő, költségvetésért felelős helyettes államtitkár a reggeli műsorban.

Kifejtette: ez alatt azt érti, hogy a magyar gazdaság több száma pozitív irányba változik. Csökkenő államadóssággal, 3 százalék alatti államháztartási hiánnyal, érdemi, az Európai Unió átlagánál jóval nagyobb gazdasági növekedéssel, alacsony inflációval számol a büdzsé, és mindezen makrogazdasági paraméterek között van lehetőség jövőre a családi adókedvezmény kibővítésére, a nyugdíjak reálértékének megőrzésére, vagy a pedagógusbér-emelés bővítésére.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a 2012-ben az uniós tagállamok közül a nyolcadik legkisebb volt a magyar államháztartás hiánya. Jelenleg 17 ország ellen folyik túlzottdeficit-eljárás, a válság óta az ilyen országok száma nőtt. Magyarországon épp ellentétes folyamat zajlik: a csatlakozásunk óta voltunk az eljárás hatálya alatt, ebből azonban sikerült kilépnünk.

Arra a felvetésre, hogy a hitelminősítők mégsem „szeretnek minket”, úgy reagált: legutóbb épp a Fitch állapította meg, hogy tartható a 3 százalék alatti államháztartási hiány. Az eredményeket a hitelminősítők és a befektetők is elismerik, ez mutatkozik meg akkor, amikor rendkívül sikeres a dollárkötvény-kibocsátás, vagy amikor az Államadósság Kezelő Központ nagy kereslet mellett csökkenő hozamokkal értékesíti az állampapírokat.

Banai beszélt arról is, hogy a kormányzati gazdaságpolitika fő vonalai nem változtak: a foglalkoztatás segítése, a demográfiai fordulat elérése, a családtámogatások bővítése, az uniós források maximális felhasználása, és lépcsőzetes, a gazdaság teljesítményével összhangban lévő béremelés – hangoztatta Banai.

Megemlítette: a költségvetésben mintegy 100 milliárd forintos tartalék szerepel a makrogazdasági kockázatok kivédésére, ezt az összeget az Országvédelmi Alap tartalmazza, és emellett van még egy általános, 100 milliárd forintot meghaladó tartalék, ami előre nem látható kiadásokra használható fel. Összességében így a tartalék meghaladja a 200 milliárd forintot, ami a GDP 0,7 százaléka, és nemzetközi összehasonlításban is egy stabil tartalékot jelentő összeg – szögezte le Banai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.