A City egyik legnagyobb gazdaság-pénzügyi elemzőcége, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott elemzőstábja szerint a régión belül Közép-Európa lesz a növekedés éllovasa, elsősorban a nyugat-európai kereslet erősödése, a költségvetési szigor enyhülése és az elmúlt évben végrehajtott jegybanki kamatcsökkentések hatására.
A Capital Economics londoni szakelemzői szerint a magyar gazdaság teljesítménye az idén egy százalékkal, jövőre két százalékkal, 2015-ben 1,5 százalékkal bővülhet. A ház szerint a mezőgazdaság és az euróövezeti kereslet javulása mellett most már a hazai kereslet erősödése is várható. A fogyasztási kiadások és a beruházások élénkülését segíti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatcsökkentési ciklusa – amely a cég elemzői szerint már a végéhez közelít –, az MNB növekedési hitelprogramja, valamint az alacsony infláció, amelyet a közműdíjcsökkentések is lassítanak.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, amely a héten megerősítette Magyarország államadós-besorolásait, ehhez fűzött elemzésében hangsúlyozta: értékelése szerint a magyar kormány változatlanul erőteljes elkötelezettséget tanúsít a GDP-arányos államháztartási deficit 3 százalék alatt tartása mellett.
A Fitch elemzői ennek alapján nem számítanak arra, hogy Magyarország visszatér az olyan jellegű, deficitnövelő választási költekezéshez, amilyen a 2002-es és 2006-os választási kampányidőszakot jellemezte. A legutóbbi GDP-adatok alapján több nagy londoni ház is javította a magyar gazdaság idei és jövő évi növekedésére adott előrejelzését.
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai új prognózisukban közölték, hogy 2013 egészére 0,9 százalékos, 2014-re 2,2 százalékos GDP-bővülést várnak a magyar gazdaságban. A ház eddig 0,5 százalékos idei és 1,5 százalékos jövő évi növekedést valószínűsített Magyarországon.
A JP Morgan globális bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői a vártnál erősebb első háromnegyedévi lendület nyomán 0,6 százalékról 1,1 százalékra emelték a magyar gazdaság idei egész évi növekedésére szóló prognózisukat, és az általuk korábban várt 2 százalék helyett most már 2,3 százalékos magyar GDP-növekedést valószínűsítenek 2014-ben.
Mint arról beszámoltunk, októberben felgyorsult az ipari termelés éves növekedési üteme, a kibocsátás 6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a szeptemberi 5,5 százalékos emelkedés után. Az előzetes adatok is azt mutatták, Mint ismert, a magyar gazdaság a vártnál nagyobb mértékben bővült az idei harmadik negyedévben, és a kiskereskedelmi forgalom is jelentős fellendülést mutat. Az elmúlt időszak kiemelkedő eredményei közé tartozik még a külkereskedelmi forgalom folyamatos élénkülése, a beruházások kiugró bővülése, a magyar gazdaság harmadik negyedévi 1,7 százalékos növekedése, a várakozásokon felüli ipari és építőipari adatok, továbbá a rekordot döntő foglalkoztatottság.
A jelenleginél erőteljesebben bővülhet a magyar gazdaság a következő két évben a TakarékBank szerint: az idei negyedik negyedévben akár 2,8 százalékra is gyorsulhat, így az éves átlagos GDP-bővülés elérheti az 1,2 százalékot, 2014–2015-ben pedig a 2 százalékot is meghaladhatja.
Az államháztartási hiány leszorítása nem fojtotta meg a gazdasági növekedést Magyarországon, sikerült megtalálni azt a helyes gazdaságpolitikai mixet, amelynek köszönhetően a magyar gazdaság nem csak egy-egy területen teljesít jól – mondta csütörtökön Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkára.