A monetáris tanács a keddi kamatdöntő üléséről kiadott közleményében megjegyzi, az ország kockázati megítélésének alakulását és a gazdasági növekedés javulását is figyelembe véve sor kerülhet még kamatcsökkentésre, azonban indokolttá válhat a csökkentés ütemének mérséklése.
A tanács véleménye szerint a magyar gazdaságot számottevő kihasználatlan kapacitás jellemzi és az inflációs nyomás tartósan alacsony maradhat. A globális pénzügyi környezet változékony, így a monetáris politika mozgásterét az ország kockázati megítélésének „tartós és érdemi” elmozdulása befolyásolhatja.
Folytathatja a kamatcsökkentést a Magyar Nemzeti Bank – ezt már az elemzők látják így. Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője úgy véli, hogy a hazai monetáris politika mozgástere egyre szűkebb az amerikai szövetségi jegybankrendszer, a Fed eszközvásárlási programjának kivezetése körül kialakult helyzet miatt, viszont a hazai inflációs folyamatok abba az irányba mutatnak, hogy az elvi lehetőség továbbra is adott a kamatvágásra. Az elemző következő kamatdöntő ülésen 10 bázispontos csökkentésre számít. Kuti rámutatott, hogy a 2014-re vonatkozó elemzői várakozásokból egyértelműen az látszik, hogy az alapkamat 2,7 százalékig csökkenhet, ahonnan többen – beleértve az Equilort is – a kamat emelését várják.
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere szintén nem gondolja, hogy az esetleges inflációs kockázatok miatt jövőre fékezne a jegybank. Várakozása szerint az MNB addig csökkenti a kamatot, amíg a tőkepiaci folyamatok éles váltásra nem kényszerítik. Az MNB a héten publikálja a legfrissebb inflációs jelentését, érdekes lesz látni, hogy a jegybank a rezsicsökkentések dezinflációs hatásának elmúltával milyen inflációs ütemre számít majd a következő években – fűzte hozzá.
Suppan Gergely, a TakarékBank vezető elemzője a kamatdöntéshez fűzött kommentárjában kiemelte, hogy történelmi mélypontra süllyedt az alapkamat. Kifejtette, hogy bár a határidős kamatlábpiac a következő hónapokban 10-20 bázispontnyi további kamatvágást áraz, véleménye szerint szükség lehet a kamatcsökkentési ciklus szüneteltetésére, illetve lassítására, mivel a kamatfelár szűkítése már nem feltétlenül felel meg a jelenlegi kockázati megítélésnek.
Van még mozgástere a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) a további monetáris enyhítésre, de a kamatcsökkentések nagy valószínűséggel az eddiginél kisebb lépésekben folytatódnak – jósolták londoni pénzügyi elemzők a 0,2 százalékpontos újabb MNB-kamatcsökkentés keddi bejelentése és a döntéshez fűzött monetáris tanácsi közlemény ismertetése után.
A tanács egyébként tavaly augusztusban kezdte meg az enyhítési ciklust, 7 százalékról idén augusztusig minden hónapban 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, majd további négy, 20 bázispontos lépéssel érte el az eddigi 3,2 százalékos szintet.