A 20. századi történelem legfájdalmasabb epizódjára emlékezni és emlékeztetni kell – mondta a politikus a holokauszt-emlékév hódmezővásárhelyi programjait bemutató sajtótájékoztatón. Almási István felidézte, hogy a hódmezővásárhelyi közgyűlés 2004-ben határozott a zsinagóga felújításáról, és visszaadta az addigra már igencsak leromlott állapotú épületet eredeti vallási funkciójának. A zsinagóga mögött, az egykori izraelita elemi népiskola épületében pedig kialakították Magyarország első vidéki holokauszt múzeumát.
Az emlékév hódmezővásárhelyi programjaiban részt vesz a város valamennyi oktatási és kulturális intézménye. A rendezvények célja, hogy minden hódmezővásárhelyi polgár, köztük is elsősorban a fiatalok, minél részletesebben megismerjék a vészkorszakban történteket – közölte Almási. A következő hónapokban kiállításokat, fotótárlatokat, konferenciákat szerveznek, külön rendezvényeken emlékeznek majd a vészkorszak helyi áldozataira. A programsorozat fontos eleme a zsidó kultúra megismertetése is koncertekkel, irodalmi estekkel, filmvetítésekkel – tudatta a polgármester.
Árva László, a hódmezővásárhelyi Emlékpont igazgatója elmondta, pályázati támogatással megújul a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhely, ahol rendhagyó történelemórákat szerveznek. A közgyűjtemény a térség pedagógusainak konferenciát, továbbképzést rendez a magyar holokauszt oktatásának szakmai kérdéseiről.
Az egész éves programsorozat január 27-én, a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján indul. Az Emlékpontban irodalomtörténeti konferenciát tartanak, B. Nagy Balázs fotográfus alkotásaiból A holokauszt emlékére címmel nyílik kiállítás, este pedig a zsinagógánál gyertyákat gyújtanak az áldozatok emlékére – tudatta az igazgató.
Bocsánatot kért a magyar állam nevében a holokausztért Magyarország ENSZ-képviseletének vezetője csütörtökön New Yorkban, a magyar holokauszt 70. évfordulójára emlékező konferencián. „Bocsánatkéréssel tartozunk az áldozatoknak, a magyar állam bűnös volt a holokausztban. Először azért, mert nem védte meg saját állampolgárait a pusztulástól, másodszor pedig azért, mert segédkezett és anyagi forrásokat biztosított a népirtáshoz – mondta Kőrösi Csaba a világszervezet New York-i székházában. – Az akkori magyar állam intézményei felelősek voltak a holokausztért. Ennek a mai magyar állam általi bocsánatkérésnek részévé kell válnia a nemzeti emlékezetnek és identitásnak.”
„Az áldozatok sorsa mellett nem lehet főhajtás nélkül elmenni, ez emberség, és nem politikai nézetek vagy pártállás kérdése” – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a budapesti Szabadság térre tervezett emlékművel kapcsolatban a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) vezetőinek írt szerdai válaszlevelében.