A demonstráción több százan vettek részt, az épület előtti füves területen állók magasba tartott tábláin egyebek között a „Történelemhamisítás”, „Szellemi kútmérgezés”, „Hogyan juthattatok idáig?”, „Fidesz, benyaltál a Jobbiknak?” felirat volt olvasható.
A megmozdulást Magyar Fruzsina dramaturg és a Radnóti- és Tolerancia-díjas Tolerancia Facebook-csoport szervezte azzal a céllal, hogy a kormány ne engedélyezze több szélsőjobboldali szervezet február 8-i megemlékezését a „becsület napjáról”, és vonja vissza a német megszállás emlékművének engedélyét.
Az egybegyűltek előtt a szocialista Hiller István hangsúlyozta: azért vannak itt, mert normális, békés, nyugodt Magyarországot szeretnének. Megfogalmazása szerint ma a szabadságnak nem bővül, hanem szűkül a tere. Az ország náci megszállásának 70. évfordulóján nem az a megemlékezés módja, hogy emlékművet állítanak a Szabadság téren – mutatott rá. „Mi nem akarjuk ezt az emlékművet” – jelentette ki.
A Hazatérés templomának előterében felavatott Horthy-szoborra célozva úgy fogalmazott: nem akarják, hogy az emlékművön álló birodalmi sas „a tér sarkában megbúvó Horthyval” ismét „összekacsintson”. Együtt és határozottan ki kell jelenteni, hogy a deportálás az deportálás, és a holokauszt része volt – rögzítette, hozzátéve: akik a holokausztot elkövették, aljas gyilkosok, s ezt nem szépíteni, nem relativizálni kell, hanem szembenézni vele. Véleménye szerint ma Magyarországon a közelmúlt történelmének előre megfontolt, tudatos átírása zajlik.
Vadai Ágnes, a DK alelnöke a „gombamód szaporodó” Horthy-szobrokról, kormánypárti képviselők asszisztálásával „éledező” Horthy-korszakról beszélt, majd kritizálta a Nemzeti alaptantervet, amelyben nemzeti-konzervatív íróként szerepel Wass Albert, Nyirő József és Szabó Dezső. Azt mondta: a kormány olyan szobrot terveztet az V. kerület polgármesterének asszisztálásával, amely nemcsak felmentést ad azoknak, akik „részt vettek honfitársaink kiirtásában”, hanem súlyosan sérti az áldozatok emlékét is.
Karácsony Gergely, az Együtt–PM politikusa a mai Magyarország legnagyobb bajának nevezte, hogy nincs világos választóvonal a politikai jobboldalon belül a szélsőjobb és a jobbközép között. Már nincs is jobbközép – vélekedett. Szerinte a tervezett emlékművel „el akarják hazudni” a 20. századot.
Popper Gábor a Magyar Liberális Párt képviseletében arról beszélt, hogy szeretné, ha gyermekei és unokái olyan világban nőnének fel, ahol nem kell félnie senkinek származása, bőrszíne, vallása, identitása, politikai nézetei miatt.
A rendezvény végén a résztvevők átvonultak a tér sarkába, a német megszállás emlékművének tervezett helyéhez. Sebő Gábor, a Tiszta Kezek Mozgalom aktivistája azt kérte, hogy a következő napokban a résztvevők a korszakot felidéző fotókkal, emléktárgyakkal járuljanak hozzá egy, a téren rendezendő történeti emlékkiállításhoz.
A tüntetésen jelen volt mások mellett Kovács László, Szanyi Tibor és Kunhalmi Ágnes szocialista politikus, Bauer Tamás, a DK politikusa és Mécs Imre, egykori szabad demokrata, később szocialista képviselő. A résztvevők között sárga csillagot viselve megjelent Bach Szilvia humorista is. Volt, aki áthúzott horogkeresztes jelvényt viselt tiltakozása jeléül.