Felmentést kért a volt Főtáv-vezér ügyvédje

Bűncselekmény hiányában Kovács Lajos volt Főtáv-vezér felmentését kérte a bíróságtól Papp Gábor.

NT
2014. 02. 03. 17:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Főügyészség 2011 decemberében emelt vádat a Főtáv Zrt. volt vezérigazgatója és hét társa ellen, a Főtáv gazdálkodásával kapcsolatos büntetőügyben, különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt.

A vádirat lényege szerint Kovács Lajos az igazgatósági tagok megtévesztésével rábírta a Főtáv Zrt. igazgatóságát, hogy adja hozzájárulását a K. György vádlott által vezetett Csepeli Hőszolgáltató Kft. megvásárlásához, amely nem rendelkezett engedéllyel közületi hőszolgáltatási tevékenység kifejtésére, és érvényes hőszolgáltatási szerződése sem volt a csepeli Rákóczi Liget lakóparkkal mint társasházzal.

A jóváhagyás alapján a Főtáv Zrt. – Kovács Lajos vádlott által aláírt szerződéssel – 2008. március 13-án 180 millió forintért megvásárolta a kft.-t, amelynek azonban – a vád szerint – sem anyagi lehetősége, sem technikai tudása nem volt a társasház fűtési rendszerének kiépítésére.

A vád szerint a szerződés megkötésével a felek célja az volt, hogy anyagi fedezetet nyújtsanak a Gy. Zoltán másodrendű vádlott által vezetett Csepeli Lakásfejlesztő Zrt. részére a lakópark kivitelezési munkálatainak befejezésére, melyet likviditási problémái miatt a zrt. a vállalt határidőben és műszaki tartalommal nem tudott átadni. Az ügyészség szerint ezzel Kovács ténylegesen 120 millió forint kárt okozott a Főtáv Zrt.-nek.

Papp Gábor, Kovács Lajos védője a hétfői tárgyaláson ezzel a vádponttal kapcsolatban azt mondta, a bizonyítékok egyértelműek: az igazgatóság tagjai tájékozottak voltak és tisztában voltak az összes lényeges információval, akkor senki nem jelezte kifogásait, pedig – mint fogalmazott – nem „bólogatógépek” ültek a testületben.

Mint mondta, a vádirattal ellentétben sem a másodrendű vádlottnak, sem a lakásfejlesztő cégnek nem volt szüksége anyagi támogatásra, ez is kiderül a bizonyítékokból. Valamint az is kiderül, hogy a Főtáv már 2003 óta foglalkozott a csepeli projekttel, egy 2005-ben hatástanulmány is készült. Hozzátette: a megvásárolt üzletrész „komoly pénzt ért”, és senki nem állította, hogy a piacot ingyen is meg lehetett volna venni, azonban – hangsúlyozta – a vételár Kovácstól függetlenül, tárgyalás során alakult ki. Megjegyezte: a szakértők szerint is jelentős haszonnal járó ügyletet kötöttek, ami ma is üzemel, szerény hasznot termelve.

Arra, hogy a vádirat szerint korábban kezdődött az építkezés, mint az igazgatósági jóváhagyás, megjegyezte: a Főtáv 2010-es belső ellenőrzési jelentése szerint sem igaz, hogy tervek, engedélyek hiányában indult volna a kivitelezés.

Kifejtette: a 481 lakásos lakópark olyan hatalmas piacot jelentett, hogy természetes, hogy Kovács Lajos „tette a dolgát” és személyesen folytatta a tárgyalásokat az ügyben. Az ügyvéd kitért arra is, hogy bár a Főtáv korábban azt ígérte, segíti a büntetőeljárást, több okirattal mégis adós maradt és nem segítette az igazság feltárását.

Az ügyészség azzal is vádolja Kovács Lajost, hogy 2007 novemberében indokolatlan és aránytalan díjszabást tartalmazó reklámszerződést kötött a káposztásmegyeri jégcsarnok üzemeltetőjével annak ellenére, hogy az adott időszakra vonatkozóan már volt létező reklámszerződése a jégcsarnok legnagyobb bérlőjével. Ezzel a vád szerint a Főtáv Zrt.-nek 24 millió forint vagyoni hátrányt okozott.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.