A katasztrófavédelem köszönetét fejezi ki az állampolgároknak eddigi türelmükért, és a rendkívüli időjárás idején tanúsított felelős magatartásukért. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vasárnap délután az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország egész területére feloldotta a piros, illetve a narancs riasztást, ezzel mindenhol megszűnt az ónos eső miatti fokozott balesetveszély.
A katasztrófavédelem ennek ellenére továbbra is azt kéri, hogy az útnak indulók tájékozódjanak a tervezett útvonalukon várható közlekedési viszonyokról, és rendkívül körültekintően közlekedjenek – írta az OKF.
További területeken vonta vissza az ónos eső miatt kiadott riasztásokat a meteorológiai szolgálat, már csak hat megyében van elsőfokú riasztás. Budapestre és Pest megyére már semmilyen veszélyjelzés nincs érvényben.
Kora délután visszavonták a citrom riasztást Komárom-Esztergom és Somogy megyében, így már csak Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém és Zala megyében van érvényben citromsárga riasztás. Ezek szerint a következő órákban már csak ezeken a területeken várható gyenge ónos eső.
Már délelőtt is mérsékelték vagy visszavonták több megyében a riasztásokat.
Vasárnap délutánra javultak az útviszonyok, már csak Bács-Kiskun megyében van néhány járhatatlan útszakasz a hóátfúvások miatt – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. A közlemény szerint a főutakon és autópályákon már hó- és jégmentes a burkolat, általában sónedves az úthálózat. Baja környékén azonban a fő- és mellékutakon egyaránt havas, hóátfúvásos szakaszokra kell még számítani. A mellékutakon Sárvár, Vasvár, Zalaegerszeg, Tapolca körzetében jeges vagy jégbordás szakaszok még előfordulnak, Lenti, Szentlőrinc, Paks környékén pedig latyakos egy-egy útszakasz.
Az ónos eső miatt már nincsenek járhatatlan utak. Bács-Kiskun megyében azonban a továbbra is intenzív hófúvások miatt nem járható az 53-as főút tomapi elkerülő szakasza, az 5501-es út 53-as főút és Csikéria közötti szakasza, valamint az 5504-es mellékút Mátételke és Bácsbokod közötti szakasza. Az 55-ös főúton Baja és Csávoly között pedig csak egy sáv járható, a forgalom rendőri felvezetés mellett, konvojban haladhat.
A közútkezelő továbbra is arra kéri az autósokat, hogy fokozott óvatossággal, az út- és látási viszonyoknak megfelelően közlekedjenek, utazás előtt tájékozódjanak az aktuális útviszonyokról az Útinform weboldalán vagy hivatalos Facebook és Twitter oldalán.
Korábban a közútkezelő arról számolt be, hogy még hét megyében vannak járhatatlan, vagy nehezen járható utak.
Küzdelmes éjszakájuk volt a mentőknek – mondta délben a Hír TV-nek Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője. Hozzátette: Balatonakaliban egy újraélesztett beteget alig tudtak a mentőautóig kivinni, és csak a katasztrófavédelem és a közútkezelő járműve mögött, konvojban tudtak eljutni vele a kórházig.
Hajnalban volt a legnagyobb nyomás, délig már ötszáz esetnél tartanak országszerte. Mostanra csillapodott a helyzet, de ugyanúgy munkában vannak, a kevésbé sürgős, később mentőt hívó eseteket látják el ezekben a percekben is – tette hozzá. Az átlagoshoz képest olyan húsz százalékkal több volt a riasztás éjszaka, de 5 és 8 óra között megduplázódott az esetszám.
Győrfi Pál kiemelte, hogy sikeresek voltak a figyelmeztetések, ezért kevés autóbaleset volt, de az elcsúszásos esetek veszélye még most is fennáll. Átcsoportosításra nem volt szükség, most már az egész országban javult a helyzet hajnalhoz képest.
A GYEMSZI közleménye szerint jelentősen megnőtt a betegforgalom Vas, Győr-Moson-Sopron, Somogy és Bács-Kiskun megye kórházainak traumatológiai és sürgősségi osztályain. Győrben ötszörösére emelkedett az ilyenkor szokásos betegforgalom, ezért az ügyeleti létszámon felül további dolgozók behívására is szükség volt. Sopronban 50 százalékkal nőtt a sürgősségi betegellátó osztály forgalma, ott ugyancsak megnövelt dolgozói létszámmal látnak el kéz- és lábtöréses eseteket. Veszprémben szintén nagyobb a betegforgalom, de az ügyeletes dolgozók ellátják a betegeket.
Kaposváron és Szekszárdon kisebb mértékben emelkedett a hétvégi betegforgalom. Kalocsán mintegy 20 százalékos volt a növekedés. A budapesti traumatológiai ügyeleteken ugyancsak kismértékben nőtt a betegforgalom, ellátási nehézséget sehonnan sem jeleztek a fenntartónak.
Ausztria felől újra beléphetnek az országba a 7,5 tonna össztömeget meghaladó járművek – tájékoztatott a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A kamionstop 14 órakor szűnt meg Rajkán, Hegyeshalomban, Vámosszabadiban, Kópházán és Sopronban. E határátkelőkön szombat este rendelte el a tilalmat a megyei védelmi bizottság.
A közutakon továbbra is érvényben marad a korlátozás. Győr-Moson-Sopron megyében a fő- és mellékutak sónedvesek. A katasztrófavédelem a megélénkülő kamionforgalom miatt fokozott óvatosságra inti az útnak indulókat.
Jelentős késéssel, de már járnak a vonatok Baja térségében, ahol korábban hóátfúvás miatt szünetelt a vasúti közlekedés – közölte a Mávinform vasárnap kora délután. Baja–Bácsbokod–Bácsborsód térségében sikerült megtisztítani a vasúti pályát, ám a Baja–Kecskemét közötti InterRégiós személyvonatok 40-60 percet késnek.
A szakemberek továbbra is dolgoznak a felsővezeték helyreállításán Tápiószele és Nagykáta között, illetve a Dömsöd és Kiskunlacháza között elromlott vasúti biztosítóberendezés helyreállításán. Emiatt a Budapest–Újszász–Szolnok, illetve a Budapest–Kunszentmiklós–Tass vasútvonalon továbbra is 15-30 perces késésekre kell készülni.
A magyar vasúthálózaton máshol nincsenek késések a közlemény szerint.
Korábban a Budapest–Kelebia-vonalon műszaki okok miatt általában 20 perccel hosszabb volt a menetidő.
Délután kettő órára már mindenhol feloldották az ónos eső miatt elrendelt kamionstopot, a vasárnapi rend szerint közlekedhetnek a teherjárművek - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) a Facebook-oldalán.
A hatóságok korábban öt megyében – Pest, Somogy, Vas, Győr-Moson-Sopron és Zala – korlátozták a 7,5 tonnánál nehezebb tehergépjárművek közlekedését.
Csak a menetrend szerinti buszjáratok és a határ közelében élő szerbiai állampolgárok térhetnek haza, a rossz útviszonyok és időjárás miatt más személy- és tehergépjárművek továbbra sem léphetik át a magyar–szerb határt. A Vajdaságban példátlanul erős széllökések emelnek hótorlaszokat, mintegy ezren 16 órán át vesztegeltek a hó fogságában.
Jegesedés miatt nehezen járhatók a Pilis és a Visegrádi-hegység turista- és kerékpározásra kijelölt erdei útjai, a Fellegvárhoz vezető Panoráma úton a jegesedés miatt szintén nehéz a közlekedés – közölte a Pilisi Parkerdő Zrt.
A közútkezelő gépei folyamatosan takarítják az utakat Baranyában – írta vasárnap délben a PécsMa.hu. A megyében a fő közlekedési útvonalak járhatóak. Nehezen járható az út Egerág, Szőkéd, Áta, Hásságy, Olasz, Pécsvárad, Erzsébet, Túrony, Hegyszentmárton, Garé, és Siklósbodony felé. Ezek a mellékutak néhol jégkásásak, jégbordásak. A Mecsek Autópálya Koncessziós Zrt. tájékoztatása szerint, az autópálya jól járható. A Pannon Volán Zrt. tájékoztatása szerint, járatkiesés már nincs a közlekedésben, azonban késésekre még számítani lehet.
Vasárnap délben elindultak az autóbuszjáratok Lentiből, de Zala megye nyugati területein 11 útvonal továbbra is nehezen járható – közölte honlapján a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A katasztrófavédelem a Zala Volán közlése alapján arról adott hírt, hogy déltől Lenti térségében elindultak a távolsági és a helyközi járatok, amelyek az útviszonyok miatt reggel óta nem közlekedtek.
A megyében egyre gyengébb intenzitással esik az eső, a főutak sónedvesek, a mellékutak jegesek, jégbordásak, néhol hókásásak. A Pacsa és Zalaapáti közötti útszakasz jeges, jégbordás. Zalában a nehezen járható útszakaszok száma a délelőtti 32-ről délre 11-re csökkent. Változatlanul Lenti térségében van a legtöbb, a jegesedés miatt alig járható útszakasz.
Zalaszentgróton 170 fogyasztót érintett egy trafó meghibásodása, a helyreállítás körülbelül négy órát vett igénybe. Kálócfa és Pórszombat összesen 270 fogyasztójánál szintén szünetelt az áramszolgáltatás, ahogy a Zalaegerszeg-Barlahida szakaszon élő 443 fogyasztónál is – olvasható az OKF Facebook-oldalán. Vas megyében Őriszentpéteren volt fennakadás a szolgáltatásban, itt nagyjából 770 háztartás volt rövid ideig áram nélkül.
A katasztrófavédelem hivatásos tűzoltóinak az elmúlt 18 órában hét műszaki mentést igénylő esethez kellett vonulni Baranya megyében – írja a Bama.hu.
Egy alkalommal a Mecsekoldalról egy várandós kismamának és kiskorú gyermekének kellett segítséget nyújtaniuk, hogy a helyszínt megközelíteni nem tudó mentőkhöz eljusson. A pécsi tűzoltók az asszonyt a mentőautóig levitték, így kórházba lehetett szállítani, a gyermeket pedig a rokonoknál helyezték el.
Továbbra is esik az ónos eső és több alsórendű útszakaszon nehezen lehet közlekedni Vas megyében – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szóvivője délelőtt. Hét útszakasz járható nehezen a megyében, ezek Felsőszölnök, Alsószölnök, Kétvölgy, Pinkamindszent, Bajánsenye, Kercaszomor, valamint Magyarszombatfa közelében vannak.
A megyében az ónos eső miatt az éjszaka egyetlen árokba csúszott autót kellett menteni Vasegerszegnél. A jármű vezetője könnyű sérülést szenvedett. A szombathelyi Markusovszky kórház baleseti ambulanciáján éjféltől eddig 35 olyan beteget láttak el, akiknek elcsúszás miatt keletkezett sérülése.
Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központban vasárnap kora reggel értékelte a helyzetet, akkor még négy elzárt településről adott tájékoztatást, valamennyi Baranya megyei: Kővágószőlős, Kővágótöttös, Cserkút és Bakonya. A miniszterelnök elmondta, hogy rendkívüli intézkedésekre nem volt szükség, ellátási gondok sem merültek fel.
Orbán Viktor – miután konzultált az irányító törzs tagjaival – azt mondta: rendkívüli közlekedési helyzet alakult ki, de Szlovéniával, Ausztriával és Szerbiával szemben nincs ítéletidő az országban. A kormányfő ennek ellenére rendkívül nehéznek nevezte a közlekedési helyzetet az országban. Jó döntésnek nevezte, hogy a kamionokat megállították a határnál. Az állami szervek együttműködése jó volt, az állampolgárok állami szervekkel való együttműködése pedig kiváló – ismertette a kormányfő.
A katasztrófavédelem hajnal óta több mint nyolcvan kiemelt kockázati helyszínt – közlekedési csomópontot, forgalmas útszakaszt – ellenőriz Budapesten folyamatosan – közölte a Fővárosi Katasztrófavédelmi Főigazgatóság délelőtt.
A fővárosi katasztrófavédelem arra kéri a budapestieket, hogy lehetőleg ne induljanak el otthonról. Felhívták a figyelmet továbbá: a tulajdonosok, tulajdonosi közösségek, fenntartók és ingatlankezelők a jogszabályok értelmében kötelesek gondoskodni az ingatlanjukhoz tartozó járdaszakaszok tisztításáról, síkosságmentesítéséről.
A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltóit kilenc helyszínre riasztották az ónos eső miatt. Sérülésről nincs tudomásuk, mindenhol koccanásos balesethez, árokba csúszott autók mentéséhez kértek tűzoltói segítséget. A balesetek a II., a XII. és a XVII. kerületben, illetve a Pest megyei Csömörön és Pilisvörösváron történtek.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. azt jelentette, hogy a társaság a legmagasabb készültségi fokozatban látja el munkáját, 116 célgép van kint az utakon. A főutak jól járhatók, a mellékutak síkosságmentesítését is folyamatosan végzik. A Budapesti Közlekedési Központtól kapott tájékoztatás szerint a tömegközlekedés zavartalan, fennakadás a fővárosban sehol nincs. Vasárnap reggel hat óra óta a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. hómunkásokat alkalmaz a közterületek, aluljárók jégtől való megtisztítása érdekében.
Szombat estétől vasárnap reggelig mintegy négyszáz gyalogos szenvedett balesetet a jeges járdákon szerte az országban – közölte az Országos Mentőszolgálat szóvivője. Győrfi Pál elmondta: a mentőszolgálat mindenkit arra kér, ha teheti, maradjon otthon, ám, ha valakinek mégis útnak kell indulna, már az első lépéseknél legyen nagyon óvatos a jeges, felfagyott járdákon, lépcsőkön, és lehetőleg kapaszkodjon korlátokba, kerítésekbe.
A szóvivő közlése szerint a mentők alig győzik a munkát, egymást érik a hívások, a legtöbb esetben kéz-, illetve lábtörésekhez riasztják őket. A sérültek között egyaránt vannak fiatalok és idősek – tette hozzá.
A kedvezőtlen időjárás miatt hét megyében vannak még járhatatlan, vagy nehezen járható utak, a Duna-Tisza-közén, Baja és Bácsbokod körzetében számos kritikus útszakasz van – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztályvezetője vasárnap kora délután. Az Útinform összesítése alapján akkor már csak Szekszárd, Zalaegerszeg, Szombathely, Sárvár, Ajka és Pápa körzetéből jeleztek ónos esőt, ott továbbra is jegesek a fő- és mellékutak. A szórógépek folyamatos úton vannak. Az autópályákon már sehol sincs akadály, a pályák burkolata sónedves – közölte.
A délelőtti ónos eső nyomán az alsóbbrendű utak Veszprém, Vas, Zala, és Baranya megyében rendkívül síkosak, jegesek, Lenti és Szentlőrinc körzetében jégbordásak, Tolna és Bács-Kiskun megyében havasak, letaposott hóval borítottak. A Duna-Tisza-közén a korábbi hóátfúvások nyomainak megszüntetésén nagy erőkkel dolgoznak szakemberek, de Baja és Bácsbokod körzetében még számos kritikus útszakasz van, ahová nem tanácsos elindulni. Az 55-ös főutat Baja és Csávoly között lezárták, a forgalom rendőri felvezetés mellett, konvojban haladhat.
Bács-Kiskun, Pest és Veszprém megyében még mindig vannak járhatatlan útszakaszok, de Baranya, Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyében is több nehezen járható út van – tudatta kora délután a közútkezelő.