Rács mögött marad Simon Gábor

„A gyanúsított a vele szemben folyamatban lévő büntetőeljárás eredményességének meghiúsítására törekszik.”

BL
2014. 03. 25. 9:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Törvényszék azt közölte, hogy egy hete, március 18-án hozott végzésével „helybenhagyta S. Gábor előzetes letartóztatását abban a büntetőügyben, melyben a Központi Nyomozó Főügyészség jár el különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt”. A végzés szerint „az elsőfokú bíróság helyesen következtetett arra, hogy a gyanúsított terhére rótt cselekmények tárgyi súlyára, a kiszabható büntetés mértékére, valamint S. Gábor kapcsolatrendszerére és a hamis úti okmány megszerzésére utaló adatokra tekintettel alaposan feltehető, hogy a gyanúsított jelenléte az eljárási cselekményeknél csak a legszigorúbb kényszerintézkedés alkalmazásával biztosítható”.

A törvényszék szerint megalapozottan következtetett az elsőfokú bíróság arra is, hogy „a gyanúsított a vele szemben folyamatban lévő büntetőeljárás eredményességének meghiúsítására törekszik, így alappal feltehető, hogy a szabadlábon hagyása esetén a bizonyítási eljárás megnehezítésére vagy meghiúsítására törekedne”.

A döntés szerint ugyancsak helyesen állapította meg a bíróság, hogy „S. Gábor – akivel szemben más büntetőeljárás is folyamatban van – vonatkozásában megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén újabb, szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekményt követne el”.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság két hete helyezte előzetes letartóztatásba az MSZP volt elnökhelyettesét, akit költségvetési csalással, magánokirat-hamisítással, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsítanak.

A volt szocialista politikus ügyvédje, Nagy István a kényszerintézkedés elrendeléséről szóló tárgyalás szünetében újságírókkal azt közölte: Simon Gábor valamennyi gyanúsítás vonatkozásában tagadta, hogy bűncselekményt követett el, a közokirat-hamisításról pedig azt mondta, hogy kifejezetten provokációnak tartja.

Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) főügyésze március 10-én azt közölte az MTI-vel, hogy újabb bűncselekmények elkövetésével gyanúsították meg Simon Gábor volt MSZP-s országgyűlési képviselőt, és kihallgatása után őrizetbe is vették. A főügyész szerint Simon Gábor egy afrikai ország hamis útlevelét szerezte meg, amely saját személyi adatait tartalmazta. Ezután megkereste egy korábbi ismerősét, aki a hamis útlevél felhasználásával kérésére egy magyar banknál bankszámlát nyitott. A cselekmény felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás megalapozott gyanújának megállapítására alkalmas.

Később kiderült, Simon bissau-guineai útlevéllel nyitott számlát, ráadásul édesanyja családnevére. Segítőtársa pedig Welsz Tamás volt, aki múlt héten bizonyítékokat adott át a rendőröknek, ám intézkedés közben elhunyt.

Simon Gábor ügyét az Országgyűlés mentelmi bizottsága is vizsgálja. Rubovszky György elnök hétfőn bejelentette, három jogcímen is visszakövetelhetők az MSZP volt elnökhelyettesétől a számára képviselőségének ideje alatt kifizetett juttatások. A politikus kedden a Ma Reggelben azt is elmondta, hogy a bizottság március 31-ig lezárja jelentését, elfogadása után pedig még aznap elküldi az Országgyűlés elnökének, ezt követően lesz nyilvános.

A Fidesz kezdeményezi Mesterházy Attila MSZP-elnök meghallgatását az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának keddi ülésén a Simon-ügyben. Ismert, az Index arról írt, hogy nemcsak Simon Gábornak, hanem további nyolc magyar állampolgárnak is volt bissau-guineai útlevélre nyitott számlája a MagNet Bankban. A Magyar Nemzet pedig arról számolt be, hogy több szocialista politikusnak is volt afrikai útlevele.

A Magyar Nemzet február 4-én írt arról, hogy egy bécsi számlán Simon Gábornak több száz millió forintja van, amit nem tüntetett fel a vagyonnyilatkozatában. A képviselő, aki az MSZP elnökhelyettese volt, február 6-án közölte, hogy a szocialista pártban viselt minden tisztségéről lemond, kilép a pártból, visszalép a képviselő-jelöltségtől és február 12-ei hatállyal lemond parlamenti képviselői mandátumáról. Ezután a legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon Gábor mentelmi jogának felfüggesztését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.