Április 3-án hallgathatják meg Mesterházyt

Ő az utolsó, aki tudhat valamit a szocialista bűnregényről – közölte a Fidesz.

NT
2014. 03. 24. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz által jegyzett hétfő délutáni kommünikében az áll, a nemzetbiztonsági bizottság keddi ülésén a kormánypárti képviselők kezdeményezni fogják ténymegállapító vizsgálat lefolytatását Simon Gábor, az MSZP volt elnökhelyettese és más szocialista politikusok eltitkolt afrikai útlevele ügyében. A meghallgatásra a bizottság idézni fogja Mesterházy Attilát, mert Welsz Tamás halála után ő maradt az utolsó, „aki erről a borzalmas szocialista bűnregényről információkkal rendelkezhet”.

Hangsúlyozzák: a szocialisták elnökének, mint közreműködésre kötelezett személynek a törvény értelmében kötelessége lesz megjelenni a bizottság előtt. Mivel egyedül Welsz Tamás tudott arról, hogy az MSZP-ben kiknek volt hamis afrikai útlevelük, és kik nyitottak ezek segítségével titkos bankszámlákat, tőle halála miatt sajnos ezeket az információkat már nem fogja megtudni senki. A szocialisták körüli hamisútlevél-botrány példátlan bűncselekmény-sorozat, és súlyos nemzetbiztonsági kockázatot is felvet. A kialakult helyzetben Mesterházy Attilának kell megválaszolnia, hogy kik azok az MSZP-s politikusok, akiknek hamis útlevele van – fejtették ki.

Kocsis Máté, a nagyobbik kormánypárt kommunikációs igazgatója hétfőn reggela Lánchíd Rádiónak azt nyilatkozta, mivel nem életszerű, hogy az MSZP elnöke semmit sem tudott helyettese ügyéről, meg kell jelennie a nemzetbiztonsági bizottság előtt.

 

Három jogcímen is visszakövetelhetők Simon Gábortól, az MSZP volt elnökhelyettesétől a számára képviselőségének ideje alatt kifizetett juttatások – mondta Rubovszky György, az Országgyűlés mentelmi bizottságának KDNP-s elnöke hétfőn, a testület zárt ülése után újságíróknak.

A közleményben kitértek arra is: a kötelezettség megállapításáról a bizottság a nemzetbiztonsági kötelékbe tartozó személyekről feles többséggel, más személyek esetén kétharmaddal határoz. A közreműködésre kötelezettet adatszolgáltatási, megjelenési és nyilatkozattételi kötelezettség terheli. A meghallgatás legkorábban 8 nap múlva, azaz április 3-án lehetséges.

Ismert, a Simon-üggyel összefüggésbe hozott vállalkozó csütörtökön halt meg. Az ügyben betöltött szerepéről hivatalosan keveset tudni. Sajtóhírek szerint egy házkutatás során az ő lakásából került elő Simon Gábor Gabriel Derdak névre kiállított, de Simon fényképét és adatait tartalmazó bissau-guineai útlevele is, amelyet egy nagyobb összeget tartalmazó bankszámla nyitásánál használtak. A Simon-ügy eddigi fejleményeiről ITT olvashat. A férfi lapinformációk szerint hosszabb ideje Simon Gábor „pénzügyi bizalmasa” volt. A házkutatáson a nyomozók tucatnyi afrikai útlevélre bukkantak, ezek között volt kitöltött, de úgynevezett biankó okmány is.

Nemcsak Simon Gábornak, hanem további nyolc magyar állampolgárnak is volt bissau-guineai útlevélre nyitott számlája a MagNet Bankban – tudta meg az Index. A Magyar Nemzet pedig arról írt, hogy több szocialista politikusnak is volt afrikai útlevele.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) péntek esti budapesti sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint nem találtak külsérelmi nyomot Welsz Tamáson az igazságügyi orvosszakértők jelenlétében elvégzett boncolás során. Kovács Viktória, az ORFK szóvivője elmondta: Welsz Tamás maga jelentkezett a rendőrségnél annak érdekében, hogy önként átadjon „birtokában lévő dolgokat”, s mint a Magyar Nemzet megírta, a hatóságok végül át is vettek tőle több, bizonyító erejű dokumentumot.

A körülötte kialakult botrányok miatt lemondott Simon Gábor országos listás mandátumát a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) Keller Lászlónak adja ki. A testület hétfői ülésén a tagok felhatalmazták Patyi András elnököt, hogy a megbízólevelet adja át Kellernek. A választási eljárási törvény szerint akkor, ha az országos listán megválasztott képviselő „kiesik”, a helyére a jelölőszervezet – ebben az esetben a Magyar Szocialista Párt – 30 napon belül jelentheti be a mandátumot szerző jelöltet (aki szerepelt a párt országos listáján 2010-ben) az NVB-nél. Az MSZP azonban nem jelezte az NVB-nek a 30 napos határidőn belül, hogy kinek kéri a megüresedett mandátumot, ezért a testület a pártlistán soron következő politikusnak adja ki a mandátumot.

Molnár Zsolt, az MSZP kampányfőnöke az Indexnek azt mondta, „úgy gondolták, a közvéleményt joggal irritálná, ha a párt valamelyik politikusa az utolsó egy hónapra egy már nem működő parlamentben mandátumot szerezne”. Kellernek egyébként nem lesz lehetősége esküt tenni, így hivatalosan nem is lesz képviselő.

Keller László 1985-ben lépett be az MSZMP-be, az MSZP-nek alapítása óta volt tagja. 1994-ben országgyűlési képviselővé választották Pest megye 9. számú, Budaörs központú választókerületében, 1996-ban a Népjóléti Minisztérium politikai államtitkára lett. 2002–2004 között a Miniszterelnöki Hivatal közpénzügyi politikai államtitkára volt. Sikertelen működését botrányok sora kísérte. 2006-ban Törökbálint polgármestere lett, ezt a pozíciót 2008-ig töltötte be, amikor a helyi képviselő-testület feloszlatta magát.

Keller párttagságát 2013 júniusában törölték, mert a politikus pénzügyi visszaélésekkel vádolta meg a váci polgármestert – aki válaszul a párt megyei etikai bizottságához fordult. A volt közpénzügyi államtitkár a döntés ellen fellebbezett, az országos etikai testület pedig az elsőfokú eljárás megismétléséről hozott határozatot. Azt megelőzően 2012 júniusában az MSZP Pest megyei etikai bizottsága egyszer már kizárta a pártból Kellert, azonban azt a határozatot eljárási hibák miatt megsemmisítette az MSZP országos etikai és egyeztető bizottsága.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.