Jó szakembernek tartják a negyedrendű vádlottat

A jelenlegi és a volt rendőrfőkapitányt is kérdezték a tévészékházhoz kirendelt M. Gábor szakmai felkészültségéről.

NT
2014. 04. 01. 18:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vád szerint 2006. szeptember 18-án éjszaka, a székház körüli események nyomán Gergényi Péter – másodrendű vádlott – volt budapesti főkapitány M. Gábor rendőr alezredest – a negyedrendű vádlottat – jelölte ki helyszínparancsnoknak. Ő azonban nem volt képes feladatát ellátni, nem irányította, nem koordinálta a székházba vezényelt rendőri egységeket. Emiatt az ügyészség M. Gábort parancs iránti, jelentős hátrány veszélyével járó engedetlenséggel vádolja.

A Fővárosi Törvényszék katonai tanácsa előtt folyó per keddi tárgyalásán Tóth Gábor volt és Tóth Tamás jelenlegi budapesti főkapitányt a negyedrendű vádlott védőjének indítványára hallgatták meg. A tanúkat az ügyvéd M. Gábor szakmai felkészültségéről és személyiségéről kérdezte.

Nem volt egyszemélyi vezetője a rendőri biztosításnak a tévéostromnál, ez okozta a kudarcot – mondta a jelenlegi országos főkapitány a Gergényi-perben. Papp Károly azért is hibáztatja Gergényi Pétert, hogy a Szabadság téren nem alakítottak ki vezetési pontot, és későn rendelték el a riadót.

 

Bár tanúként hallgatták ki, parancs iránti engedetlenség gyanúját veti föl a bíró szerint, hogy felettese utasítása ellenére Kalmár Tamás volt rendőr alezredes az egységével együtt elhagyta az ostromlott tévé épületét 2006 szeptemberében, írta a Magyar Nemzet.

 

Még a rendőrség számára fővárosi viszonylatban talán legdurvább biztosítási feladatokat jelentő Fradi–Újpest-meccs sem hasonlítható ahhoz, ami 2006 szeptemberében a tévészékház ostrománál történt – mondta egy rendőr tanú az események kapcsán a rendőri vezetők ellen indult büntetőper tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken.

 

Közös parancsnoki döntés volt, hogy az életveszélyessé váló füst miatt hagyják el az MTV-székházat az azt védő rendőrök – mondta az ottani állomány irányításában részt vevő, ma már nyugalmazott rendőr százados a február 4-i tárgyaláson. A januárban meghallgatott komlói rendőrök hiányos felszerelésről, széteső irányításról és folyamatos életveszélyről számoltak be.

 

2006. szeptember 18-án a fővárosba vezényelt rendőrök több tanú vallomása szerint is azzal indultak útnak, hogy ez csak gyakorlat.

 

Annak ellenére, hogy a közrendőröket irányítás nélkül hagyták, felsőbb szinteken állandó volt az egyeztetés az ostrom alatt, és Gergényi is a helyszínen lehetett.

 

Korábban elismerte az országos rendőrfőkapitány volt általános helyettese, hogy Gyurcsány Ferenc utasítottaa tévészékház ostromakor. Továbbá a Demokratikus Koalíció ok nélkül vádolta hamisítással a távirati irodát, amiért Kondorosi Ferenc tanúvallomásáról tudósítva azt írta: Gyurcsány „a minisztériumot megkerülve, közvetlenül tárgyalt rendőrségi vezetőkkel”.

 

Tóth Gábor a tárgyaláson elmondta, hogy 2006 őszén a főkapitány bűnügyi helyetteseként dolgozott, ismerte M. Gábort, de közvetlen munkaviszonyban nem állt vele. Budapesti rendőrfőkapitánynak 2007. július elsején nevezték ki. M. Gábort hivatali ideje alatt – 2008 januárjában – nevezték ki a kispesti rendőrkapitányság vezetőjének.

Közölte, tudta, hogy a negyedrendű vádlottat az akkori országos rendőrfőkapitány megfenyítette a 2006-os szeptember 18-i történtek miatt. M. Gábort Bene László fenyítette meg, és Bencze József későbbi országos rendőrfőkapitány nevezte ki a kispesti rendőrkapitányság élére. M. Gáborra közrendvédelmi tapasztalatai miatt esett a választás – mondta Tóth Gábor. M. Gábor „ízig-vérig rendőr, akinek ez nem csak a munkája, hanem a hivatása is volt. Kellő alázattal, tisztelettel, és nagyon becsületes személyiséggel bírt” – fogalmazott.

Tóth Gábor elmondta, abban a három évben, amíg együtt dolgoztak, szakmailag maximálisan meg volt elégedve vele. Maradéktalanul jól látta el feladatát, úgy ismerte meg, mint aki mindig pontos, fegyelmezett és szakmailag felkészült – tette hozzá.

Tóth Tamás a tárgyaláson elmondta, 2006 őszén a XVII. kerületi rendőrkapitányságot vezette, 2008 és 2010 között voltak munkakapcsolatban rendőrkapitányként M. Gáborral. Budapest rendőrfőkapitánya 2010 nyarán lett, és ekkor M. Gábor új, magasabb beosztást kapott, az objektum- és őrszolgálati főosztály vezetője lett. A kinevezés jogköre az országos rendőrfőkapitányé volt, tehát „referálni kellett neki” – mondta.

Tóth Tamás közölte, a kinevezési javaslatkor nem tudott róla, hogy M. Gábort megfenyítették. Erről az akkori országos rendőrfőkapitány, Hatala József sem tudott – jegyezte meg.

Tóth Tamás M. Gábort jellemezve úgy fogalmazott: „nagyon jó rendészeti szakembernek tartom és tartottam őt; mint kollégára bármikor lehetett rá számítani, soha nem volt gond a munka, mindig ott volt az első sorban”. Elmondta azt is, hogy M. Gábor meggyanúsítása után sem ingott meg benne a bizalma, tisztességes rendőrnek ismerte meg.

A vád szerint Gergényi Péter tudta, hogy a székháznál irányítás nélkül maradtak a rendőrök, kaotikus helyzet alakult ki, mégis eltűrte, hogy parancsa nem érvényesül. Nem utasította M. Gábort jelentéstételre, a változó helyzet értékelésére, nem intézkedett az alkalmatlanná vált helyszínparancsnok leváltásáról és a rendőri erőket összefogni képes parancsnok kijelöléséről.

Az ügyészség szerint Gergényi Péter mulasztása következtében a helyszínre vezényelt kötelékek felmorzsolódtak, rendőrök sérültek meg. Mindezek miatt Gergényi Pétert elöljárói intézkedés elmulasztásával vádolják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.