Visszahullt Gyurcsányra a hamis vád

Ok nélkül gyanúsította a DK az MTI-t azzal, hogy félreértelmezte vagy meghamisította Kondorosi szavait.

MNO
2013. 11. 14. 19:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Demokratikus Koalíció kommünikét adott ki szerdán este, amiben arra szólította fel a Magyar Távirati Irodát, hogy változtasson a rendőri vezetők perével kapcsolatban – Kondorosi Ferenc korábbi rendészeti államtitkár tanúvallomása alapján – kiadott tudósításán, miszerint „Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a 2006. őszi események során többször az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumot megkerülve, közvetlenül tárgyalt rendőrségi vezetőkkel”.

A képbe belekerült Kálmán Olga és az ATV is, hiszen az Egyenes beszédben a műsorvezető azt állította, a tárgyaláson részt vevő ügyvédtől úgy tudja, hogy „ott nem ez hangzott el”, Kondorosi csak „elképzelhetőnek tartja", hogy a bukott miniszterelnök az egyébként a rendőrszakmai kérdésekben tájékozatlan Petrétei Józsefet megkerülve is beszélt rendőri vezetőkkel, például Gergényi Péterrel. Akkoriban Gyurcsány köztudottan jó kapcsolatot ápolt a budapesti főkapitánnyal, bejárós volt hozzá.

A DK-nak e fegyvertény ismeretében sikerült hamisítással megvádolnia a távirati irodát, szerintük „az a sugalmazás ismét célt tévesztett, hogy Gyurcsány Ferenc tudatosan megkerülte volna az igazságügyi és rendészeti tárca vezetőit vagy utasította volna bármire a rendőrség vezetőit”.

Mint a köztévé csütörtök esti Híradójában bemutatott felvételből kiderült, a rendőri vezetők elleni büntetőperben a Fővárosi Törvényszéken Kondorositól a bíró azt kérdezte, „konkrétan tud-e Ön olyan eseményről, amikor a miniszterelnök közvetlenül – akár tárgyalt, akár utasított, nem kell megmagyarázni, az utasítás alatt mit értünk – közvetlenül fordult volna a rendőrséghez? 2006 őszéről beszélünk.”

A válasz erre az volt, hogy „én azt gondolom, hogy nyilván volt ilyen, amikor ezen a bizonyos első tévészékházas ostrom vagy nevezhetjük bárhogy, itt nyilvánvalóan, az én ismereteim szerint, és ez nem tekinthető levéltári passzusnak, nem olyan szilárdságú, a miniszterelnök nyilvánvalóan – nehéz azt mondani, hogy kért –, valószínű, egy határozottabb igényt fogalmazott meg. Azt gondolom, ez lehet egy ilyen mozzanat.”

A tárca volt államtitkárát aztán azokról az esetekről kérdezték, „amikor 2006 őszén, szeptember 17-étől kezdődően egészen az október 23-i események feldolgozásának végéig a miniszterelnök konkrétan a rendőrséghez fordult a minisztériumot, az IRM-et megkerülve”.

Kondorosi erre: „nekem arról van tudomásom az előbb említettek szerint, azok fenntartásával, hogy beszélt rendőri vezetőkkel, tudomásomnak ez a meglehetősen halovány szintje szerint talán több rendőri vezetővel is, és nyilvánvalóan valamifajta kapcsolatot tartott a rendőri vezetőkkel, mert tőlünk a továbbiakban sem igényelte azt, hogy máshogyan lássuk el a feladatainkat.”

A bíró nyomatékosítva, „ez már legalább két eset, amikor a miniszterelnök megkerülte a minisztériumot.” A törvényszéken Kondorosi erre: „Igen, azt hiszem, precíz a fogalmazás”.

Kondorosi szavait támasztja alá Szabadfi Árpád nyugalmazott rendőr tábornoknak, az országos főkapitány volt általános helyettesének az ügyben tett csütörtöki tanúvallomása is, mely során a volt főrendőr azt mondta: a tévészékház ostromakor az épület megvédését várta el a rendőrségtől a miniszterelnök.

A tábornok elmondta, hogy meglepődött, amikor felhívta őt Gyurcsány Ferenc az ostrom napján este 10 óra körül, az idő tájt, amikor a Kossuth téri tüntetők átvonultak a tévészékházhoz. A miniszterelnök azt kérdezte, hogy mi történt a Szabadság téren, mit tett a rendőrség, meg tudják-e védeni a székházat.

Majd a tanú szerint egy utasításként is felfogható kérést intézett hozzá telefonon a miniszterelnök, amely szerint minden törvényes eszközzel védjék meg a székházat, konszolidálják a helyzetet. Továbbá azt a kérést, illetve utasítást fogalmazta meg, hogy a főkapitány-helyettes tegyen jelentést neki az ott zajló eseményekről.

Az országos főkapitány volt helyettese elmondta azt is, hogy ezután Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő minisztertől megkapta a kormányfő telefonszámát.

Szabadfi hozzátette: amikor Gergényi Péter akkori budapesti rendőrfőkapitány jelentette neki, hogy bejutottak a székházba a demonstrálók, ezt telefonon jelentette Gyurcsány Ferencnek. Jelezte azt is, hogy az elsődleges információk szerint a beszivárgó füst miatt hagyták el a székházat a rendőrök.

Gyurcsány ugyan most hárít, de 2006-ban ő maga is elismerte, utasításokat adott a rendőrségnek. „Minden rendelkezésre álló eszközzel, törvényes keretek között, a leghatározottabban, és ebben, külön és kifejezetten, mondjuk úgy, hogy utasítást adtam, hogy a televíziót meg kell védeni” – fogalmazott korábban Gyurcsány Ferenc.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.