Ezeket a rendőröket dobálták a tévében

Nem tudtak kommunikálni, felszerelésük hiányos volt, mert csak „kiképzésre” mentek – mondták el a baranyai parancsnokok.

LM
2013. 12. 12. 21:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Páter Attila tanú elmondta, hogy 2006 szeptemberében a Baranya megyei csapatszolgálati századnak volt a parancsnoka. A századnak Budapestre kellett jönnie, és először szeptember 18-án este az MSZP-székházhoz, majd az MTV-székházhoz vezényelték őket.

Közölte, hogy a felszerelésük hiányos volt, nem jutott mindenkinek pajzs és sisak, gázálarcuk és más védőfelszerelésük nem volt. Ezt M. Zoltánnak, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) volt műveletirányító tisztjének – az ötödrendű vádlottnak – jelezte is.

Páter Attila elmondta, úgy emlékszik, a Készenléti Rendőrség „oldaláról” kaptak utasítást arra, hogy menjenek az MTV-székház főbejáratához, miután jelentették, hogy nem találnak ott helyszíni parancsnokot. Ezután felvonultak a lépcsőre és sorfalakat alkottak. Vonulásuk közben kavicsokkal és műanyag palackokkal dobálták őket a tüntetők.

Közölte, az ő századuk volt az, amelyiket látni lehetett a tévék híradásaiban a támadások közepette. Ő körülbelül fél órát volt csak ott, mert valamivel fejbe dobták, elvesztette az eszméletét, ezért előbb bevitték a székházba, majd kórházba szállították.

Páter Attila azt mondta, nem lehet azt állítani, hogy teljesen rutintalanok lettek volna a század tagjai, ugyanis egy részük Pécsen labdarúgó-mérkőzéseket biztosított többször is.

A nyomozati vallomásából kiderült az is, hogy a lépcsőre felfutáskor a század egyik tagja elhagyta szolgálati fegyverét, de kis idővel később valaki visszaadta neki. Továbbá az ismertetett irat szerint M. Zoltántól arra kaptak utasítást, hogy a tömeget kényszerítő eszköz nélkül próbálják meg visszaszorítani.

Nyomozati vallomásában beszámolt arról is, hogy miközben a tévészékházhoz vonultak, az egyik szakasz lemaradt. Később megpróbáltak csatlakozni, de annyira megdobálták őket, hogy a szakasz fele megsérült. Közölte azt is, hogy a hírforgalmazás katasztrofális volt akkor.

Pataki István – aki a sérült századparancsnokot helyettesítette – elmondta, hogy a székházban találkozott a negyedrendű vádlottal, a civil ruhás M. Gáborral, a kirendelt helyszíni biztosítási parancsnokkal, aki arra utasította, hogy annyi időre menjenek az épület mögé, míg a sérültek kilépnek az alakzatból. Később azt az utasítást kapták, hogy menjenek az épület bal oldalába, és ott védekezzenek – mondta. Megjegyezte azt is, hogy telefonszámot cseréltek, de még így sem tudtak mindig kommunikálni, rádión pedig egyáltalán nem.

Közölte, ő a tévéből tudja, hogy feladták az épületet. „Én nem éreztem úgy, hogy ezt feladtuk” – jelentette ki, majd úgy folytatta: szerinte a feladatukat végrehajtották. Addig, amíg ők álltak a bejáratnál, nem jutott be senki – mondta Pataki István.

Sárközi Ferenc akkori Baranya megyei rendőrfőkapitány a tárgyaláson elmondta, vele azt közölték, hogy kiképzésre megy a század, ezért – az előírások szerint – hetvenszázalékos felszereltséggel indultak el Budapestre.

A vád szerint éjszaka, a székház körüli események nyomán Gergényi Péter – másodrendű vádlott – volt budapesti főkapitány M. Gábor rendőr alezredest jelölte ki helyszínparancsnoknak. Ő azonban nem volt képes feladatát ellátni, nem irányította, nem koordinálta a székházba vezényelt rendőri egységeket. Emiatt az ügyészség M. Gábort parancs iránti, jelentős hátrány veszélyével járó engedetlenséggel vádolja.

Az ügyészség szerint Gergényi Péter tudta, hogy a székháznál irányítás nélkül maradtak a rendőrök, kaotikus helyzet alakult ki, mégis eltűrte, hogy parancsa nem érvényesül. Nem utasította a negyedrendű vádlottat jelentéstételre, a változó helyzet értékelésére, nem intézkedett az alkalmatlanná vált helyszínparancsnok leváltásáról és a rendőri erőket összefogni képes parancsnok kijelöléséről. A vád szerint Gergényi Péter mulasztása következtében a helyszínre vezényelt kötelékek felmorzsolódtak, rendőrök sérültek meg. Mindezek miatt Gergényi Pétert elöljárói intézkedés elmulasztásával vádolják.

A per jövő kedden tanúmeghallgatással folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.