Megváltozott munkaképességűek kaptak üzemet

A csurgói Kézmű Nonprofit Kft. lámpa-összeszerelő üzem ötven embernek ad munkát.

HBI
2014. 04. 01. 14:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt három és fél évben átalakították a korábbi igazságtalan, kiszámíthatatlan és kevés megváltozott munkaképességű embernek munkát biztosító foglalkoztatási rendszert – mondta az államtitkár, aki arról számolt be, hogy ennek eredményeként az akkreditált szervezetek – 330 kis- és nagyobb vállalkozás – jelenleg 30 500 megváltozott munkaképességű embert foglalkoztat. Ehhez közel 35 milliárd forint támogatást kapnak a költségvetésből.

Hozzátette: emellett az úgynevezett rehabilitációs kártyával néhány embert foglalkoztató cégek 22 655 embernek adnak munkát. Hangsúlyozta: ezek a vállalkozások piacképes termékeket állítanak elő, ami a foglalkoztatás mellett kiemelten fontos szempont.

Szászfalvi László (Fidesz–KDNP) miniszteri biztos, a térség országgyűlési képviselője szerint „óriási siker ez a mai nap”, hiszen ebben a hátrányos helyzetű térségben egy-egy új munkahelynek is örülni kell. Az elmúlt négy évben Csurgón 6,4, a járásban pedig csaknem 9 százalékkal csökkent a munkanélküliek száma, de még nagyon sokat kell dolgozni azért, hogy újabb és újabb munkahelyeket tudjanak létesíteni – mondta Szászfalvi László, hozzátéve: ez a mai nap is azt mutatja, hogy „jó irányba haladunk”.

Füstös János (Fidesz–KDNP), Csurgó polgármestere emlékeztetett arra, hogy a városban 2011-ben volt utoljára üzemavatás, azt megelőzően azonban nagyon régen, talán 15-20 éve. A polgármester helyi vállalkozókra hivatkozva úgy fogalmazott: úgy érzik, hogy Csurgó a „fejlesztés útjára állt”. Elmondása szerint ezt az is jelzi, hogy míg 2010 januárjában 622 álláskereső volt Csurgón, ez év februárjában 382. Hozzátette: a közfoglalkoztatás mellett a versenyszférában is elkezdődött egy folyamat, a napokban döntenek több csurgói vállalkozás munkahelyteremtő, illetve -bővítő pályázatáról.

Varga Lajos, a budapesti székhelyű Kézmű Nonprofit Kft. vezérigazgatója azt mondta: a csurgói telephelyet a város önkormányzata bocsátotta rendelkezésükre. A szükséges felújítási és átépítési munkákra mintegy 14 millió forintot költöttek. Az ehhez szükséges összeget a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal pályázatán elnyert 189 millió forintos pályázati támogatásból biztosították. A pénz fennmaradó részét az üzemeikben dolgozó megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására költik.

Közölte: a Kézmű Nonprofit Kft.-nek az országban – most már a csurgóival együtt – 97 telephelye van, a közel 4500 munkavállalójának 75 százaléka megváltozott munkaképességű. A társaság célja, hogy a munkavállalók 90 százaléka megváltozott munkaképességű legyen – jelezte a vezérigazgató.

A kft. Somogy megyében eddig több mint 200 embernek adott munkát, ami a csurgói üzem megnyitásával 250-re bővül. Az új, többségében megváltozott munkaképességű dolgozót foglalkoztató csurgói üzemben havonta csaknem tízezer lámpát készítenek. A tervek szerint a jövőben a kapacitás 20-25 ezerre bővülhet, ami újabb munkahelyeket jelent a helyi és környékbeli megváltozott munkaképességű embereknek.

Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter korábban azt mondta, az elmúlt négy évben sok lépést tett a kormány, hogy a munkaalapú társadalom megteremtése jegyében minden munkaképes találjon a képességeinek megfelelő munkát, foglalkoztatási formát. Hozzátette, a lehető legtöbb embert, akinek ezt képességei engedik, bent kell tartani a munka világában, akik pedig kiszorultak, azokat vissza kell segíteni.

Nyitrai Zsolt, a Fidesz társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója is már korábban kiemelte, az Orbán-kormány 5 százalékkal megemelte a fogyatékossággal élők társadalmi szervezeteinek támogatását, míg a Bajnai–Gyurcsány-kormányok folyamatosan csökkentették azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.