Nagyszerű szalagcímekkel indult a hét: a Győri ETO női kézilabdacsapata még múlt vasárnap megvédte címét a Bajnokok Ligájában. A győriek a montenegrói Buducsnoszt Podgoricát verték 27-21-re a Papp László Budapest Sportarénában.
Hétfőn reggel nyolc órakor aztán a magyar nyelv és irodalom és a magyar mint idegen nyelv írásbeli vizsgákkal megkezdődtek az érettségik. Kedden matematikával, szerdán pedig történelemmel folytatták a diákok, csütörtökön jött az angol, pénteken pedig a német írásbelikkel zárták a hetet. Az idei matúrán csaknem 118 ezer diák ad számot tudásáról.
Kedden megalakult az új parlament: letették esküjüket az országgyűlési képviselők. A Demokratikus Koalíció tagjai azonban nem bírtak magukkal: Gyurcsány Ferenc, Vadai Ágnes, Molnár Csaba és Oláh Lajos az alakuló ülésen kiegészítette a hivatalos eskütétel szövegét. Rubovszky György, az igazságügyi bizottság KDNP-s elnöke szerint a DK-sok akciója durva megzavarása egy ünnepélyes aktusnak.
Megalakították az új bizottsági rendszert, megválasztották a tisztviselőket, a házelnököt és az alelnököket, így a jobbikos Sneider Tamást is. Sneider jelölését az ellenzéki pártok támadták, mert a jobbikos politikus korábban több alkalommal is elismerte, hogy egy szélsőséges egri csoport vezető alakja volt.
Mint azt kedden az MNO megírta, Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke 1992. október 23-án szkinhedekkel tüntetett a Kossuth téren, amikor Göncz Árpádot kifütyülték. Csütörtökre odáig eszkalálódott a történet, hogy Molnár Zsolt és pártja magyarázkodását már a balliberális oldalon is egyre többen érezték kínosnak.
A magyar nemzet befejezettnek tekinti a rendszerváltás folyamatát, amit az április 6-i választások eredménye is alátámaszt – mondta kedden Áder János az Országgyűlés alakuló ülésén. A köztársasági elnök fontos feladatnak nevezte, hogy hazánk a terméketlen vitákon túllépve, továbbmenjen a nyugatos polgárosodás útján.
Kövér László újraválasztott házelnök szerint a most induló parlamenti ciklusban érdemibbé kell tenni az Országgyűlés munkáját. A fideszes politikus célként jelölte meg, hogy ha valaki a parlamenti ülés közvetítésére kapcsol, akkor érdemi vitát lásson, ne pedig azt, amit huszonegynéhány éven keresztül.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője pénteken már azt is elárulta, hogy hétfőn mivel kezd majd az Országgyűlés: elfogadhatják a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról szóló törvényjavaslatot. Emellett megkezdődik majd a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényjavaslat tárgyalása is.
Orbán Viktor szombaton tette le miniszterelnöki esküjét. A Fidesz elnökét 130 igen szavazattal, 57 nem ellenében választotta ismét kormányfővé az Országgyűlés. A miniszterelnök kinevezése után azt mondta, olyan kormány megalakítására törekszik, amely képes igazságos és versenyképes Magyarországot teremteni. Orbán Viktor beszédében elsőként köszönetet mondott az országgyűlési választáson résztvevőknek és hangsúlyozta, hogy az egész nemzetet fogja szolgálni.
A miniszterelnök parlamenti beszéde után a Kossuth térre szervezett Fidesz-nagygyűlésen szólt az egybegyűlt szimpatizánsokhoz. Mint arra felhívta a figyelmet, az európai parlamenti választással újabb csata következik. „Az ünneplés napjai itt és most ebben a percben véget érnek. Ébresztőt kell fújnom. Két hét múlva választás.”
A szerdai nap az elhatárolódások és a nem elhatárolódások jegyében telt. Történt ugyanis, hogy kedd délelőtt az Országház előtti Kossuth Lajos téren a földtörvény ellen tüntető Gaudi-Nagy Tamás – aki az elmúlt parlamenti ciklusban a Jobbik-frakció tagja volt – észrevette Pásztor Istvánt, a vajdasági magyarok vezetőjét, és egy megafonban elkezdett neki üzengetni. A Gaudi-Nagy által felheccelt emberek nekitámadtak Pásztor Istvánnak, leköpdösték és szidalmazták, bolseviknak nevezték, lökdösték. Gaudi-Nagy szerdán is folytatta: a köztévé Ma Reggel című műsorában lehazaárulózta Pásztort, majd a hazaárulók kapcsán lámpavasat és akasztást emlegetett.
Morvai Krisztina, a Jobbik EP-listavezetője – aki a keddi demonstráció egyik szónoka volt – elítélte ugyan a történteket, de nem határolódott el Gaudi-Nagytól. Vona Gábor, a párt elnöke szerint nem merült fel Morvai visszahívása.
Áder János köztársasági elnök is megszólalt az ügyben: nem történhet meg még egyszer ilyen, ami Pásztor Istvánnal történt – fogalmazott az államfő rendkívüli sajtótájékoztatóján. Akik magukból kifordulva gyalázták Pásztor Istvánt, megalázták a határon túli honfitársainkat, megalázták egész nemzetünket, nem számoltak azzal, hogy Pásztor István azok közé tartozik, akik magyarként álltak helyt békében, háborúban. Nem nézhetjük ezt tétlenül – mondta Áder János.
Szombaton a rendőrség őrizetbe vette a Pásztor Istvánt leköpő nőt.