Vége a bíróságon előkapott balta világának

Fejleszti a bíróságok biztonsági rendszereit az Országos Bírósági Hivatal.

BuL
2014. 05. 27. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első ütem márciusban zárult, másfél év alatt öt nagy és tizenkét kisebb röntgensugaras csomagvizsgáló berendezést, továbbá 33 fémdetektoros kaput telepítettek 41 bírósági épületben – közölte az OBH.

Az év végén befejeződő biztonságtechnikai fejlesztés keretében összesen 104 fémdetektoros kaput és 45 röntgensugaras csomagátvizsgálót helyeznek el a bíróságokon, a projekt a bírósági épületek 83 százalékát érinti.

A beruházást az indokolta, hogy az utóbbi fél évtizedben jelentősen emelkedett az ügyfelek, ezzel együtt az átvizsgálandó csomagok száma, a minőségi munkavégzés érdekében pedig fontos a megelőzés, a kockázatok csökkentése. A fejlesztés évi 5,7 millió látogató és 9800 bírósági dolgozó mindennapjait teheti biztonságosabbá, és növeli az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat – írta az OBH.

Az elmúlt években mintegy százötvenszer jelentettek bombariadót a bíróságokon, a Fővárosi Törvényszéken előfordult, hogy egy hét alatt kétszer is. Egy-egy ilyen riasztás jelentős kiesés a munkában – olvasható a közleményben.

A bíróságokon évente átlagosan 21 ezer biztonságra veszélyes eszközt – egyebek mellett fegyvert, sokkolót, kést, ollót, különböző szerszámokat – foglalnak le országszerte.

Beléptető kapu nélküli bíróságokon előfordult már, hogy az ügyfél baltát vett elő a tárgyaláson, egy másik esetben pedig az ügyfél nadrágjába rejtve fedeztek fel egy 25 centiméteres konyhakést, amelyet használni is akart a tárgyalóban – közölte az OBH.

Az ország legnagyobb bírósága, a Fővárosi Törvényszék épületeiben 2012-ben 12 380, 2013-ban pedig 12 207 olyan eszközt vettek el a biztonsági őrök az ügyfelektől, amelyeket tilos bevinni, ezek között volt 64 éles lőfegyver, 75 gázriasztó fegyver és 7304 szúró-vágó eszköz. A 3490 egyéb, veszélyesnek minősülő eszköz között volt elektromos sokkoló, vipera, boxer és gumibot is.

Az új biztonsági eszközöket a napokban mutatta be Handó Tünde, az OBH elnöke, Jean-François Paroz svájci nagykövet és Tóth Gyula, a Fővárosi Törvényszék elnökhelyettese. A projekt a Svájci-Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásában valósul meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.