A devizahiteleknél alkalmazott árfolyamrés tisztességtelen, az árfolyamkockázat tisztességessége azonban csak akkor vizsgálható, ha a pénzintézet nem megfelelő tájékoztatása miatt az átlagos fogyasztó számára a szerződés erre vonatkozó része nem érthető. Az egyoldalú szerződésmódosítás lehetősége pedig nagyon szigorú feltételekhez kötött – mondta ki a Kúria hétfői jogegységi döntésében.
Élénk egyeztetések zajlanak a baloldali pártok között az őszi önkormányzati választásokon induló jelöltekről, a tét Budapesten a legnagyobb. Habár a fővárosban a Demokratikus Koalíció (DK) és az Együtt–PM is megelőzte az MSZP-t az európai parlamenti választásokon, a Magyar Nemzet információi szerint a szocialisták nem az eredmények arányában osztanák fel a kerületeket az önkormányzati voksolásokra készülve. A szocialista párt kerületi tárgyalói azt tekintik kiindulópontnak, hogy a jelenleg is regnáló három MSZP-s polgármester – Angyalföldön Tóth József, Kispesten Gajda Péter és Pesterzsébeten Szabados Ákos – mindenképpen megméreti magát.
E három kerület mellett a szocialisták további városrészekre is igényt tartanak. Az egyik Újbuda, ahol a korábban a vádlottak padján ülő Molnár Gyula indulna, ő bízhat a többi ellenzéki párt támogatásában is. Emellett Újpesten az MSZP-s Trippon Norbert szállna ringbe. Ám a szocialisták mindezeken felül még azért is harcolnak, hogy a Ferencvárosban Pál Tibor, Pestszentlőrincen pedig Szaniszló Sándor lehessen a polgármesterjelölt. Utóbbi két esetben egyelőre a DK és az Együtt–PM ellenállásába ütköztek.
A Magyar Nemzet forrásai szerint az Együtt–PM esélyes arra, hogy Óbuda polgármesterjelöltjét adja, ahogyan az erzsébetvárosi és a terézvárosi induló is Bajnai Gordon pártszövetségéből kerülhet ki. A helyzetet ugyanakkor nehezíti, hogy a nem jogerősen már első és másodfokon is elítélt Hunvald György is bejelentkezett a VII., míg a kerékbilincselési ügy miatt jogerősen is elítélt Hatvani Csaba a VI. kerületben. A DK elsősorban Csepelen, Kőbányán és a XV. kerületben igyekszik kiharcolni a saját jelöltjének a lehetőséget.
Vannak azonban olyan kerületek is, ahol egyelőre senki sem enged. Így például komoly harc zajlik az indulás lehetőségéért a főváros V. kerületében: az MSZP Steiner Pált, az Együtt–PM Juhász Pétert, míg a DK Kerék-Bárczy Szabolcsot indítaná a polgármesteri posztért.
Számos olyan kerület van azonban, ahol a három ellenzéki párt vélhetően egymás ellen indul el, így gyakorlatilag veszni hagyják a jobboldalinak tartott városrészeket. Ennek oka egyébként, hogy így mindhárom pártnak önállóan is meglehet a 12 indulója, vagyis a nemrég módosított önkormányzati törvény szerint lehetőségük nyílik kompenzációs listát állítani.
Eközben az MSZP-nél a budapesti elnöki posztért is megy a harc. A legnagyobb esélyes Kunhalmi Ágnes, aki bírja a fővárosi frakcióvezető, Horváth Csaba, a budapesti elnöki posztról nemrég lemondott Molnár Zsolt és a volt pártelnök, Hiller István támogatását is. A napokban kiderült, hogy versenybe száll Tüttő Kata – a párt közgyűlési frakcióvezető-helyettese –, ráadásul már be is álltak mögé a pártban komoly támogatottsággal bíró belvárosi és angyalföldi szervezetek is.
Pártja, az Együtt belső parlamentjének, az országos politikai tanácsnak az elnöke lesz Bajnai Gordon, aki hátralép, de nem vonul vissza a politikától – erről a politikus a Népszabadságnak adott interjújában beszélt. Bajnai azt is kifejtette a lap pénteki számában: nem neki, hanem egy új, még kipróbálatlan miniszterelnök-jelöltnek lesz a legnagyobb esélye leváltani Orbán Viktort.
Arra a kérdésre, hogy hol fognak össze más pártokkal, és hol indulnak külön az ősszel az önkormányzati választáson, azt mondta: a győzelem lehetőségét kell mindenhol mérlegelni, de fontos korlát, hogy a másfél éve meghirdetett korszakváltó elveikből többé nem akarnak engedni. Helyi szinten ez a jelöltek kiválasztásánál érhető el szerinte.
Több változás is történt a harmadik Orbán-kabinet felállása után a kormányzat és a Fidesz kommunikációjának irányításában. Távozott posztjáról Giró-Szász András kormányszóvivő, és sajtóhírek szerint Kumin Ferenc nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár sem marad a posztján. Előbbi helyére Kurucz Éva érkezett, utóbbi főkonzulként folytathatja politikai pályafutását New Yorkban. A Fidesz szóvivői közül Hoppál Péter a kultúráért, míg Zsigó Róbert az élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár lett, így ők is távoznak a kormánypárt kommunikációs csapatából.
Vannak azonban, akik eddigi tevékenységük eredményeként folytathatják. A Magyar Nemzetet kormányközeli források arról tájékoztatták, hogy az új ciklusban is Kocsis Máté marad a Fidesz kommunikációs igazgatója.
Palkovics László, a Budapesti Műszaki Egyetem tanszékvezetője lesz a felsőoktatási államtitkár. Ezt az emberi erőforrások minisztere közölte az mno.hu-nak adott interjújában. Balog Zoltán azt mondta, Orbán Viktor miniszterelnök személyesen javasolta a tanszékvezetőt Klinghammer István utódjának.
Palkovics László portálunknak adott exkluzív interjújában beszélt a duális képzésről, és hangsúlyozta, hogy a kancellária rendszere nem ördögtől való.