Bajnai felfedte szándékait

Fontos állomásához érkezett a devizahitelesek ügye. A baloldalon élénk egyeztetések zajlanak az önkormányzati választásokra készülve.

PR
2014. 06. 22. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A devizahiteleknél alkalmazott árfolyamrés tisztességtelen, az árfolyamkockázat tisztességessége azonban csak akkor vizsgálható, ha a pénzintézet nem megfelelő tájékoztatása miatt az átlagos fogyasztó számára a szerződés erre vonatkozó része nem érthető. Az egyoldalú szerződésmódosítás lehetősége pedig nagyon szigorú feltételekhez kötött – mondta ki a Kúria hétfői jogegységi döntésében.

Élénk egyeztetések zajlanak a baloldali pártok között az őszi önkormányzati választásokon induló jelöltekről, a tét Budapesten a legnagyobb. Habár a fővárosban a Demokratikus Koalíció (DK) és az Együtt–PM is megelőzte az MSZP-t az európai parlamenti választásokon, a Magyar Nemzet információi szerint a szocialisták nem az eredmények arányában osztanák fel a kerületeket az önkormányzati voksolásokra készülve. A szocialista párt kerületi tárgyalói azt tekintik kiindulópontnak, hogy a jelenleg is regnáló három MSZP-s polgármester – Angyalföldön Tóth József, Kispesten Gajda Péter és Pesterzsébeten Szabados Ákos – mindenképpen megméreti magát.

E három kerület mellett a szocialisták további városrészekre is igényt tartanak. Az egyik Újbuda, ahol a korábban a vádlottak padján ülő Molnár Gyula indulna, ő bízhat a többi ellenzéki párt támogatásában is. Emellett Újpesten az MSZP-s Trippon Norbert szállna ringbe. Ám a szocialisták mindezeken felül még azért is harcolnak, hogy a Ferencvárosban Pál Tibor, Pestszentlőrincen pedig Szaniszló Sándor lehessen a polgármesterjelölt. Utóbbi két esetben egyelőre a DK és az Együtt–PM ellenállásába ütköztek.

A Magyar Nemzet forrásai szerint az Együtt–PM esélyes arra, hogy Óbuda polgármesterjelöltjét adja, ahogyan az erzsébetvárosi és a terézvárosi induló is Bajnai Gordon pártszövetségéből kerülhet ki. A helyzetet ugyanakkor nehezíti, hogy a nem jogerősen már első és másodfokon is elítélt Hunvald György is bejelentkezett a VII., míg a kerékbilincselési ügy miatt jogerősen is elítélt Hatvani Csaba a VI. kerületben. A DK elsősorban Csepelen, Kőbányán és a XV. kerületben igyekszik kiharcolni a saját jelöltjének a lehetőséget.

Vannak azonban olyan kerületek is, ahol egyelőre senki sem enged. Így például komoly harc zajlik az indulás lehetőségéért a főváros V. kerületében: az MSZP Steiner Pált, az Együtt–PM Juhász Pétert, míg a DK Kerék-Bárczy Szabolcsot indítaná a polgármesteri posztért.

Számos olyan kerület van azonban, ahol a három ellenzéki párt vélhetően egymás ellen indul el, így gyakorlatilag veszni hagyják a jobboldalinak tartott városrészeket. Ennek oka egyébként, hogy így mindhárom pártnak önállóan is meglehet a 12 indulója, vagyis a nemrég módosított önkormányzati törvény szerint lehetőségük nyílik kompenzációs listát állítani.

Eközben az MSZP-nél a budapesti elnöki posztért is megy a harc. A legnagyobb esélyes Kunhalmi Ágnes, aki bírja a fővárosi frakcióvezető, Horváth Csaba, a budapesti elnöki posztról nemrég lemondott Molnár Zsolt és a volt pártelnök, Hiller István támogatását is. A napokban kiderült, hogy versenybe száll Tüttő Kata – a párt közgyűlési frakcióvezető-helyettese –, ráadásul már be is álltak mögé a pártban komoly támogatottsággal bíró belvárosi és angyalföldi szervezetek is.

Pártja, az Együtt belső parlamentjének, az országos politikai tanácsnak az elnöke lesz Bajnai Gordon, aki hátralép, de nem vonul vissza a politikától – erről a politikus a Népszabadságnak adott interjújában beszélt. Bajnai azt is kifejtette a lap pénteki számában: nem neki, hanem egy új, még kipróbálatlan miniszterelnök-jelöltnek lesz a legnagyobb esélye leváltani Orbán Viktort.

Arra a kérdésre, hogy hol fognak össze más pártokkal, és hol indulnak külön az ősszel az önkormányzati választáson, azt mondta: a győzelem lehetőségét kell mindenhol mérlegelni, de fontos korlát, hogy a másfél éve meghirdetett korszakváltó elveikből többé nem akarnak engedni. Helyi szinten ez a jelöltek kiválasztásánál érhető el szerinte.

Több változás is történt a harmadik Orbán-kabinet felállása után a kormányzat és a Fidesz kommunikációjának irányításában. Távozott posztjáról Giró-Szász András kormányszóvivő, és sajtóhírek szerint Kumin Ferenc nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár sem marad a posztján. Előbbi helyére Kurucz Éva érkezett, utóbbi főkonzulként folytathatja politikai pályafutását New Yorkban. A Fidesz szóvivői közül Hoppál Péter a kultúráért, míg Zsigó Róbert az élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár lett, így ők is távoznak a kormánypárt kommunikációs csapatából.

Vannak azonban, akik eddigi tevékenységük eredményeként folytathatják. A Magyar Nemzetet kormányközeli források arról tájékoztatták, hogy az új ciklusban is Kocsis Máté marad a Fidesz kommunikációs igazgatója.

Palkovics László, a Budapesti Műszaki Egyetem tanszékvezetője lesz a felsőoktatási államtitkár. Ezt az emberi erőforrások minisztere közölte az mno.hu-nak adott interjújában. Balog Zoltán azt mondta, Orbán Viktor miniszterelnök személyesen javasolta a tanszékvezetőt Klinghammer István utódjának.

Palkovics László portálunknak adott exkluzív interjújában beszélt a duális képzésről, és hangsúlyozta, hogy a kancellária rendszere nem ördögtől való.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.