Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke rövid sajtónyilatkozatot tett a budapesti párttanács ülése után. Emlékeztetett rá, hogy ők a kompromisszumra törekedtek, ezért álltak be az Együtt–PM jelöltje, Falus Ferenc mögé, bár volt sajátjuk is. A kialakult helyzetben úgy látják, hogy a liberálisoknak, az LMP-seknek és a PM-eseknek is egyetlen demokrata jelöltet kellene támogatniuk. Hozzátette: felelős demokrataként abban érdekeltek, hogy mindenki elmenjen szavazni.
A kialakult helyzetben a budapesti párttanács többségi döntéssel a legesélyesebb demokrata jelöltet támogatja, ezért azt kérik, hogy aki le akarja váltani Tarlós Istvánt, szavazzon Bokros Lajosra, aki szerintük a legesélyesebb jelölt.
Bokros Lajos az ATV Egyenes beszéd című műsorában hallgatta végig Kunhalmi bejelentetését: azt mondta, nem tudja, hogy az országos elnökség is támogatja-e. Hozzátette: csak akkor hiszi el, hogy támogatják, ha Tóbiás József MSZP-elnök felhívja.
Bokros a műsorban egyébként Falus visszalépésének körülményeiről is beszélt. Mint mondta, még pénteken felhívta őt Szigetvári Viktor, hogy beszélni szeretnének vele. Bokros állítása szerint rákérdezett Szigetvárinál, hogy kiknek a nevében tárgyalna, és ő azt válaszolta neki, hogy mind a négy párt megbízásából. Ehhez képest a tárgyalás során a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) irodájában csak Gyurcsány Ferenc és Szigetvári Viktor jelent meg, Bokros kérésére még odahívták Falus Ferencet is. Szigetvári állítólag itt is megerősítette, hogy a Falust jelölő pártok mindegyike nevében beszél. Ezért Bokros igencsak meglepődött a PM és az MSZP hétfői reakcióin.
Bokros Lajos szerint ma Magyarországon a legfontosabb feladat a jogállam és a demokrácia helyreállítása. A Budai Liberális Klub Alapítvány hétfő esti rendezvényén kijelentette: „kiszélesedett a demokratikus ellenzék koalíciója, mert megszületett az a nagyon fontos felismerés, hogy ma Magyarországon a mindent megelőző feladat a jogállam és a demokrácia helyreállítása”. Ez olyan elsöprő erejű nemzetpolitikai kérdés, amely felülír minden szakpolitikai vélemény-, érték- és programkülönbséget – mondta. Bokros Lajos közölte: jelenleg az Együtt és a DK támogatja, a PM nem, az MSZP döntésére pedig még várni kell. Ez utóbbi állítása nem teljesen értelmezhető, ugyanis Kunhalmi Ágnes este elmondta, a budapesti MSZP támogatja őt, míg Tóbiás József arról beszélt, hogy az országos elnökség nem áll be mögé.
A felelősség az Együtt–PM-et és a DK-t terheli a kialakult helyzetért – emelte ki Kunhalmi után Tóbiás József a Jókai utcai székház előtt. Az MSZP elnöke azt mondta: arra buzdítják az országos elnökség tagjait, hogy a kerületekben induló jelöltjeik sikeréért dolgozzanak. Hozzátette, Bokros támogatásában vita van az országos és a budapesti elnökség között, de ez legitim. Nagyon sajnálják, hogy a budapesti szavazók nem tudnak baloldali főpolgármester-jelöltet támogatni, de arra buzdítják őket, hogy támogassák a kerületi baloldali jelölteket. A következő két hétben ők azon fognak dolgozni, hogy a kerületekben minél több baloldali jelölt győzzön – emelte ki.
A MoMa elnöke Tóbiás nyilatkozata után azt mondta: nem szeretne a baloldali pártok egymás közötti hatalmi harcának áldozatává válni, ezért kijelentette, hogy ő a Modern Magyarország Mozgalom jelöltje, a szavazólapon is pártja logóját kell majd keresni a választóknak.
Ismert, az MSZP országos elnöksége arra kérte a párt budapesti párttanácsát, hogy a főpolgármester-jelölttel kapcsolatban „értékazonos döntést” hozzon, baloldali párthoz méltót – mondta az MSZP alelnöke az országos elnökség üléséről távozóban. Lukács Zoltán Bokros Lajosra utalva azt mondta, számára „ez a személy” a baloldali értékekkel nem párosítható. Az MSZP alelnökéhez hasonlóan nyilatkozott a tanácskozás előtt a szocialisták etikai bizottságának elnöke is, aki azt mondta, baloldali politikusként nem tud Bokros Lajos mögé állni. Bárándy Gergely vizsgálná azt is: ki a felelős azért, hogy nyáron Horváth Csabát, az MSZP főpolgármester-jelöltjét feláldozták Falus Ferencért, aki a kampány finisében dobta be a törülközőt.
A „teljes megsemmisülés felé vezető utat” jelenti a baloldalnak Kósa Lajos szerint az, hogy nincs főpolgármester-jelöltjük. A Fidesz ügyvezető alelnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatóján arról is beszélt, Falus Ferenc egy „szánandó paprikajancsi, marionettfigura szerepét töltötte be”, a történések hátterében pedig Gyurcsány Ferenc politikája húzódik meg: be akarják állítani a baloldalt Bokros mögé.
Ismert, hétfő délben visszalépett a főpolgármester-jelöltségtől Falus Ferenc, az Együtt–PM jelöltje, akit az MSZP és a DK is támogatott. Visszalépett Magyar György is, aki függetlenként pályázott a főpolgármesteri posztra. A tájékoztatón Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke és Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom jelöltje támogatására kérte szavazóikat.
A visszalépés miatt az MSZP budapesti és országos elnöksége hétfő délután összeült, majd a kerületi elnököket tömörítő budapesti párttanács is.
A Liberálisok megerősítették: attól függetlenül, hogy Falus Ferenc visszalépett, önállóan indulnak az önkormányzati választáson, és Bodnár Zoltán a jelöltjük Budapest élére.
Schiffer András nevetségesnek nevezte, hogy miután Falus Ferenc hétfőn visszalépett a főpolgármester-jelöltségtől, azok a baloldali pártok, amelyek támogatói voltak, Bokros Lajos mellé álltak.
A Párbeszéd Magyarországért (PM) nem támogatja Bokros Lajost – közölte a párt elnöksége hétfőn az MTI-vel. „Tiszteljük Bokros Lajost, és jó munkát kívánunk neki a kampányához, ám tisztában vagyunk azzal, hogy a jobbközép Modern Magyarország Mozgalom főpolgármester-jelöltjétől a zöld és baloldali értékek képviseletét nem várhatjuk maradéktalanul el” – indokolta döntését az Együtt-tel pártszövetséget alkotó PM.
A Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártjának elnöke arra biztatja a baloldali szavazókat, hogy a főpolgármester-választáson adjanak le érvénytelen voksot. Schmuck Andor szerint így jelezhető, hogy nem kérnek „a csupán hatalomtechnikai manipuláción alapuló hazug politikából”.