A megállapodás aláírása előtt Tarlós István arról beszélt, hogy Magyarországon van egy „magyarázhatatlan és egészségtelen” ellentét a főváros és a vidék között, amely az 1950-es évekre vezethető vissza. „A mi dolgunk az, hogy ezt felszámoljuk” – hangsúlyozta a főpolgármester, hozzátéve: a fővárosnak és a vidéknek is megvannak a maga értékei. Eger múltjáról szólva elmondta, a város olyan történelmi kort idéz, amely dicsőséges a magyar nép számára. Eger a 16. században „elszántságból, akaratból, erőből, hazaszeretetből, leleményességből, férfiasságból és nőiességből is példát adott az utódoknak” – fogalmazott Tarlós István, utalva Eger 1552-es törökök általi ostromára.
Tarlós közölte: a főváros és a hevesi megyeszékhely megállapodása elsősorban és mindenekelőtt a kultúra területére terjed ki. A két város a kulturális fesztiváljai keretében is együttműködik, és a méltán nemzetközi hírű egri borgasztronómia is ennek az alapját képezi, továbbá együttműködnek majd múzeumaik és színházaik is – mondta. Hozzátette: a város vezetői rendszeres találkozóikkal, részvételükkel a szervezőmunkában igazi tartalmat adnak majd az együttműködésnek. „Mutassuk meg végre, hogy Budapest és a vidék nemcsak szemben állni tud egymással, hanem össze is tud fogni” – fogalmazott Tarlós István.
Szólt arról is, hogy korábban már kötöttek hasonló együttműködési megállapodást – a többi mellett – a Magyar Tudományos Akadémiával, budapesti egyetemekkel, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarával, legutóbb pedig a CÖF-CÖKA-val.
Habis László polgármester azt mondta, hogy nagy megtiszteltetés és óriási lehetőség Eger számára, hogy lehetősége van a fővárossal együttműködési megállapodást kötni. Eger számos kulturális értéket hordoz – mondta. Büszkék a könyvtárukra, a színházukra, azokra az emberekre – például alkotókra, művészekre és borászokra –, akik felelősséget éreznek Eger értékeiért, és azt igyekeznek továbbfejleszteni – tette hozzá. A kezdeményezés ötletgazdája, Nyitrai Zsolt (Fidesz–KDNP), Eger országgyűlési képviselője kijelentette: a szövetség eredményes lesz, hiszen Budapestet és Egert összeköti a hagyományok tisztelete, a történelmi pillanatok, a kulturális forgatag és a nemzetközi ismertség. Reményeik szerint a megállapodás segít abban, hogy Eger újra „az országos vérkeringés mindennapi része legyen” – mondta. Hozzátette: az együttműködést a jövőben ki lehet terjeszteni akár az oktatás, a kutatás-fejlesztés vagy a gazdasági társaságok területére is.