Teljesen megbénult az olasz parlament

Tizenhárom egymás utáni szavazás sem volt elég ahhoz, hogy kinevezzék az alkotmánybíróság új tagjait.

NT
2014. 09. 18. 19:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olasz parlament alsóháza hétfő óta képtelen dönteni az alkotmánybíróság két új tagjának személyéről. Egyetlen jelölt sem kapta meg a megválasztáshoz szükséges 570 szavazatot (a képviselőháznak 630 tagja van). Az eredménytelen szavazási fordulók miatt a képviselőház munkája megakadt.

A képviselőház elnöke jövő keddre napolta el a szavazás folytatását. Az alkotmánybírák sikertelen megválasztása miatt a képviselőházban leállt a Renzi-kormány reformjainak megvitatása is.

A Matteo Renzi miniszterelnök vezette balközép Demokrata Párt (PD) jelöltje Luciano Violante PD-politikus, jogász, a képviselőház volt elnöke. A Silvio Berlusconi vezette jobbközép Hajrá Olaszország (FI) ellenzéki párt Donato Bruno jogászt, a FI jelenlegi szenátorát jelölte. A két jelöltről Matteo Renzi és Silvio Berlusconi megegyezett egymással: a PD és a FI képviselői azonban a titkos szavazás során nem engedelmeskedtek pártvezetőiknek és nem szavaztak megfelelő többséget egyik jelöltnek sem. Új jelöltek állítását is kizárták.

A PD nem tudta maga mellé állítani a parlamentben levő többi baloldali pártot, a FI hasonlóképpen nem tudott szövetségre lépni az Északi Ligával.

Giorgio Napolitano olasz államfő szégyennek nevezte a parlament magatartását, felelőtlennek a képviselőket. Döntésképtelen olasz parlamentről beszélt Pierluigi Bersani, a PD volt főtitkára, aki szerint utódja, Matteo Renzi ugyanazzal a helyzettel találja magát szemben, mint ő a legutolsó, 2013-as olasz parlamenti választások után, amikor parlamenti többség hiányában le kellett mondania a miniszterelnökségről. Olaszországban jelenleg se a kormánynak, se az ellenzéknek nincsen többsége, így a parlament és az ország megbénul – hangoztatta Pierluigi Bersani.

A 15 fős olasz alkotmánybíróság tagjainak egyharmadát a köztársasági elnök nevezi ki, egyharmadát a különböző fokú bíróságok, egyharmadát pedig a parlament. A jelöltek két távozó tag helyét vennék át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.