Harrach Péter a KDNP újraalakításának 25. évfordulójára emlékezve a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének kerekasztal-beszélgetése előtt tartott sajtótájékoztatón azt hangoztatta, hogy ebben a szövetségben a Fidesz a nagy néppárt, a KDNP a kicsi, de világnézetileg erős párt szerepét tölti be.
„Olyan elnöke van a Fidesznek, illetve olyan miniszterelnöke Magyarországnak, aki nemcsak politikus, hanem államférfi is” – emelte ki Harrach Péter. Ez hiányzik a baloldalon, ahol a vezetési válság mellett identitásválság is van, már nem a munkavállalók, hanem a munkaadók érdekeit képviselik, gazdag vállalkozók állnak a szocialista párt élén – mondta.
A baloldal szétesésének okai között – tette hozzá – „egy személyt is említhetnék, akinek nem feltétlenül érdemes a nevét kimondani, ő egy színészi képességekkel megáldott hatalomtechnikus, akinek sikerült szétvernie a saját pártját is”.
Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár, a kerekasztal második vendége szakterületéről szólva azt mondta, hogy a 2010-ben megörökölt köznevelési rendszer ugyanolyan válságban szenvedett, mint akkor Magyarország például erkölcsi vagy pénzügyi tekintetben.
A köznevelés 2011-ben elhatározott átalakításával toldozgatás-foldozgatás helyett generálisan új rendszert alkottak, amelyet az értékalapú és tudást közvetítő iskolarendszer jellemez. Az alapok megteremtése után most a felépítmény kialakítása a következő esztendők „nem kis feladata” – mondta.
Mráz Ágoston politológus, a Nézőpont Intézet igazgatója arról beszélt, hogy az úgynevezett baloldal számára nem október 12., hanem 13., a választás másnapja lesz fontos a hatalmi harc miatt, amely „nagyon leegyszerűsítve Gyurcsány Ferenc visszatérésének mikéntjéről szól majd”. Megjegyezte, hogy a legfrissebb kutatások szerint enyhén csökkent a Jobbik támogatottsága. Úgy látja, ennek egyik oka, hogy egy magát nemzetinek nevező pártról kiderült: a nemzeti érdekeket széles értelemben veszi, és „az orosz–magyar nemzeti érdekeket” is beleérti.