A Mal Zrt. ajkai telephelyén, Kolontár községnél 2010. október 4-én átszakadt a timföldgyár 10-es számú zagytározójának gátja, és a kizúduló körülbelül 600-700 ezer köbméter vörösiszap elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely mélyebben fekvő részeit. Az erősen lúgos, maró hatású ipari hulladék körülbelül negyven négyzetkilométeren terült szét, felbecsülhetetlen gazdasági és ökológiai károkat okozva a Devecseri kistérségben.
A három elöntött település utcáit vörös színűre festette a hömpölygő iszap, ezek eltakarítására a honvédség és a katasztrófavédelem mellett számos önkéntes csoport sietett a helyszínre. A katasztrófa következtében tíz helybeli lakos meghalt, több mint kétszázan megsérültek, és több száz épület lakhatatlanná vált. Többeknek olyan sokkot okozott az áradat, hogy évekkel később sem tudták feldolgozni.
Magyarországnak példás összefogással sikerült segítenie a négy évvel ezelőtti katasztrófa károsultjain – írta a Fidesz-frakció az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében. Mint hangsúlyozták, ahhoz, hogy az ország problémáit meg lehessen oldani, a jövőben is hasonló összefogására van szükség. A nagyobbik kormánypárt parlamenti képviselőcsoportja szerint „csak így sikerülhet a bankok elszámoltatása és a rezsicsökkentés folytatása”.
A katasztrófa kapcsán Bakonyi Zoltán, a Mal vezetője azt a felháborító kijelentést tette, hogy a vörösiszap nem veszélyes, az iszapban nincsenek egészségre veszélyes szabad gyökök, ártalmatlan anyagról van szó. Erre válaszul Pintér Sándor belügyminiszter azt ajánlotta a cégvezetőknek, hogy ha szerintük nem veszélyes az anyag, akkor fürödjenek meg benne. Időközben egyre több érdekesség kiderült a timföldgyár tulajdonosairól.
A Mal Zrt.-ben 40 százalékos részesedése van Tolnay Lajosnak is, akit a 21. leggazdagabb magyarként tartanak számon, a részvények 30-30 százalékát pedig Bakonyi Árpád – az őrizetbe vett Bakonyi Zoltán apja – és Petrusz Béla igazgatósági tagok birtokolják. Tolnay amellett, hogy ő a vezető részvényes, egyben a társaság elnöke is. Ismert, Tolnay Lajos korábban másfél évig cégtársa volt Gyurcsány Ferencnek. Az ügyben tizenöt személy ellen indítottak büntetőpert.
A kormány a károsultak támogatására létrehozta a Magyar Kármentő Alapot, az ebben összegyűlt több mint kétmilliárd forintot Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely fejlesztésére, új munkahelyek teremtésére és a lakókörnyezet élhetőbbé tételére fordították, fordítják. Az otthonukat elveszítő emberek új vagy használt lakás vásárlásáról dönthettek, Kolontáron és Devecseren több mint százlakásos lakópark épült.
A vörösiszap-katasztrófára emlékezve a hétvégén több rendezvényt is szerveztek Devecseren. Pénteken huszonhárom helyi képzőművész kiállítása nyílt meg a kastélykönyvtárban, a járás iskoláiból több mint száz diák részvételével futballtornát rendeztek az új sporttelepen. Szombat este a Makovecz parkban – ahol az iszapkárosultak új házai készültek el – a helyi ifjúsági fúvószenekar ad koncertet.
A 2012-ben készült ökumenikus Makovecz-kápolnánál átadják a Bakonyerdő Zrt. által elkészített kápolnabútorokat, valamint a ház kulcsait a katolikus, református és evangélikus egyház képviselőinek. Ezután fáklyás menet indul a vörösiszap által elöntött területen fekvő Rotary-házig, ahol folytatódik a megemlékezés.
A szombati, devecseri megemlékezésen Kontrát Károly kijelentette: a kormány soha nem engedi el a devecseriek kezét. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára arról is beszámolt, hogy 2014-ben miniszteri döntés alapján a kamerapályázatokból 1,6 milliárd forintot ítéltek oda 177 településnek. Devecser 9 millió forint támogatást nyert el 38 darabos kamerarendszer kiépítésére. Toldi Tamás, a Veszprém megyei település fidesz–KDNP-s polgármestere azt mondta: Devecser több szempontból is hátrányos település, és „társadalmi összetétele, múltja és az itteni értékek szükségessé teszik, hogy egy ilyen jellegű beruházás létesüljön”.