Szatmáry: Előttünk áll a Duna Stratégia megvalósítása

Előttünk áll a Duna Stratégia megvalósítása, az Európai Unió a 2014–2020-as fejlesztési időszakban forrásokkal is támogatja az ebben megfogalmazott célokat – hangsúlyozta Szatmáry Kristóf, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), valamint a Duna menti Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége (DCCA) elnöke csütörtökön a „Duna 2014–2020 - Az új transznacionális együttműködési programban rejlő lehetőségek és kihívások” című konferencián.

MNO
2014. 10. 16. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kamarai elnök a Duna menti Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége (DCCA) budapesti konferenciáját köszöntve emlékeztetett arra, hogy Magyarország 2011-ben, az EU-elnöksége idején a Dunát gazdasági, kulturális, közlekedési, történelmi folyosóként helyezte előtérbe, és jött létre a Duna Stratégia.

Pecze Tibor Csongor, a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal elnöke szólt arról, hogy a készülő Duna transznacionális programban 14 uniós tagállam és 5 nem uniós tagország érintett. Kifejtette, hogy 263 millió euró forrás áll majd rendelkezésre, az operatív program prioritásai között szerepel többek között a környezet és a kultúra, az innováció és a társadalmi felelősség, a jobb összekapcsolódás megvalósítása és az intézményi együttműködés.

A Duna program operatív programjának brüsszeli elfogadását követően várhatóan 2015-től évente jelennek majd meg a pályázatok – mondta Pecze Tibor Csongor, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a projektek megvalósításához legalább három, de inkább több érintett ország alkotta konzorciumokra lesz szükség, a programban főleg tervezési, kutatási nemzetközi projektek valósulhatnak meg, a pályázati dokumentumok angol nyelvűek lesznek.

Joó István, a Duna Régió Stratégia (DRS) végrehajtásáért felelős miniszteri biztos kiemelte, az Európai Unió elvárása, hogy a Duna Stratégia céljainak megvalósítása a nemzeti operatív programokba is hangsúlyosan épüljön be, ezenkívül a brüsszeli központi programokból is lehet forrást szerezni ezekre a célokra, például a Horizon 2020, illetve a Life programokból.

A miniszteri biztos új eszközrendszernek említette a gazdasági vegyes bizottság által kínált lehetőségeket, szerinte a bilaterális kapcsolatokban is érvényesíteni lehet a Duna Stratégia célkitűzéseit. Joó István szólt arról is, hogy a Duna Stratégia 11 szakterületéből Magyarország a fenntartható energia, a vízminőség és a környezeti kockázat területeken koordinációs szerepet tölt be.

Németh Mónika, a Miniszterelnökség főosztályvezetője az európai területi együttműködésben megvalósuló, határon átnyúló európai programokkal kapcsolatban elmondta, hogy Magyarország 14 megyéje 7, határon átnyúló uniós programban érintett, és ezek a programok is hozzájárulnak a Duna Stratégia megvalósításához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.