Megrovásban részesített főosztályvezető

Megrovásban részesült, de maradt pozíciójában az ombudsmani hivatal főosztályvezetője.

2014. 11. 10. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárult a belső fegyelmi vizsgálat Borza Beáta, az ombudsmani hivatal főosztályvezetője ügyében, aki többször is egyeztetett Sárosi Péterrel, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) drogpolitikai programvezetőjével arról, mikor kerüljön nyilvánosságra a józsefvárosi önkormányzatot elmarasztaló, tűcsereprogramról szóló jelentés. Lapunk hivatali forrásból úgy értesült: az érintett munkatárs a levelezésben használt megfogalmazásaiért elismerte a felelősségét, ezért fegyelmi büntetésként megrovásban részesült, de pozíciójából nem mozdították el. A megrovásról szóló határozat nyomatékosan felhívta a figyelmét a törvényben és az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala közszolgálati szabályzatában rögzített kötelezettségek, valamint az ezeken alapuló hivatali eljárásrend betartásának fontosságára.

Közben hivatalossá vált, hogy lapunk nem titkosszolgálati módszerekkel jutott hozzá a levelezéshez. Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője lapunk megkeresésére közölte: a feljelentést elutasító ombudsmani panaszt is elutasította az ügyészség. Tájékoztatása szerint a tiltott adatszerzés bűntette és más bűncselekmény miatt Székely László, az alapvető jogok biztosa által tett feljelentés tárgyában a Budapesti V. és XIII. Kerületi Ügyészség feljelentést elutasító határozata ellen bejelentett panaszt a Fővárosi Főügyészség megvizsgálta, és  – mint alaptalant – elutasította. A panaszt elutasító határozat indokolása szerint a büntetőeljárás megindításához szükséges egyszerű gyanú a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg, így a nyomozás elrendelésére nincs lehetőség. Az ombudsmani hivataltól ugyanakkor megtudtuk: az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat nemzetbiztonsági fókuszpontú vizsgálatai ezzel kapcsolatban még folyamatban vannak.

Ismert, a TASZ azért panaszolta be az ombudsmannál a józsefvárosi önkormányzatot, mert az felbontotta az együttműködési megállapodást a Kék Pont Alapítvánnyal. Erre azután került sor, hogy a kerületben programot működtető szervezet nem gyűjtötte be a használt tűket az utcákról, játszóterekről. Lapunk szeptemberben arról számolt be, hogy a birtokunkba került elektronikus levelezés szerint Sárosi előre egyeztetett az ombudsmani hivatal egyik főosztályvezetőjével az önkormányzatot elmarasztaló ombudsmani jelentés nyilvánosságra kerülésének időpontjáról. A levelezések szerint a jelentés már május 28-án készen volt, és a főosztályvezető olvasta is, ráadásul az önkormányzatnak csupán a jelentés elkészítése után, formalitásból adta meg a válaszadás lehetőségét. Az egyik levélben Sárosi azt kérte, ne a nyaralása alatt hozzák nyilvánosságra az ügyet. A jelentést végül csak szeptemberben, az önkormányzati választási kampány idején hozta nyilvánosságra az ombudsmani hivatal.

Az ügy kapcsán Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere koncepciózus, politikailag rendelt, a TASZ által megírt lejárató dokumentumnak nevezte a jelentést, és kijelentette, hogy tartalma kilencven százalékban megegyezik a TASZ beadványával. Az Országgyűlés igazságügyi bizottsága is meghallgatta az ombudsmant, az alapvető jogok biztosa részéről nem állapítottak meg szabálytalanságot a tűcsereprogramot érintő jelentéssel összefüggésben, ugyanakkor felkérték Székely Lászlót, hogy a jövőben fordítson még nagyobb figyelmet a hivatal pártatlanságára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.