Lezárult a belső fegyelmi vizsgálat Borza Beáta, az ombudsmani hivatal főosztályvezetője ügyében, aki többször is egyeztetett Sárosi Péterrel, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) drogpolitikai programvezetőjével arról, mikor kerüljön nyilvánosságra a józsefvárosi önkormányzatot elmarasztaló, tűcsereprogramról szóló jelentés. Lapunk hivatali forrásból úgy értesült: az érintett munkatárs a levelezésben használt megfogalmazásaiért elismerte a felelősségét, ezért fegyelmi büntetésként megrovásban részesült, de pozíciójából nem mozdították el. A megrovásról szóló határozat nyomatékosan felhívta a figyelmét a törvényben és az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala közszolgálati szabályzatában rögzített kötelezettségek, valamint az ezeken alapuló hivatali eljárásrend betartásának fontosságára.
Közben hivatalossá vált, hogy lapunk nem titkosszolgálati módszerekkel jutott hozzá a levelezéshez. Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője lapunk megkeresésére közölte: a feljelentést elutasító ombudsmani panaszt is elutasította az ügyészség. Tájékoztatása szerint a tiltott adatszerzés bűntette és más bűncselekmény miatt Székely László, az alapvető jogok biztosa által tett feljelentés tárgyában a Budapesti V. és XIII. Kerületi Ügyészség feljelentést elutasító határozata ellen bejelentett panaszt a Fővárosi Főügyészség megvizsgálta, és – mint alaptalant – elutasította. A panaszt elutasító határozat indokolása szerint a büntetőeljárás megindításához szükséges egyszerű gyanú a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg, így a nyomozás elrendelésére nincs lehetőség. Az ombudsmani hivataltól ugyanakkor megtudtuk: az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat nemzetbiztonsági fókuszpontú vizsgálatai ezzel kapcsolatban még folyamatban vannak.
Ismert, a TASZ azért panaszolta be az ombudsmannál a józsefvárosi önkormányzatot, mert az felbontotta az együttműködési megállapodást a Kék Pont Alapítvánnyal. Erre azután került sor, hogy a kerületben programot működtető szervezet nem gyűjtötte be a használt tűket az utcákról, játszóterekről. Lapunk szeptemberben arról számolt be, hogy a birtokunkba került elektronikus levelezés szerint Sárosi előre egyeztetett az ombudsmani hivatal egyik főosztályvezetőjével az önkormányzatot elmarasztaló ombudsmani jelentés nyilvánosságra kerülésének időpontjáról. A levelezések szerint a jelentés már május 28-án készen volt, és a főosztályvezető olvasta is, ráadásul az önkormányzatnak csupán a jelentés elkészítése után, formalitásból adta meg a válaszadás lehetőségét. Az egyik levélben Sárosi azt kérte, ne a nyaralása alatt hozzák nyilvánosságra az ügyet. A jelentést végül csak szeptemberben, az önkormányzati választási kampány idején hozta nyilvánosságra az ombudsmani hivatal.
Az ügy kapcsán Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere koncepciózus, politikailag rendelt, a TASZ által megírt lejárató dokumentumnak nevezte a jelentést, és kijelentette, hogy tartalma kilencven százalékban megegyezik a TASZ beadványával. Az Országgyűlés igazságügyi bizottsága is meghallgatta az ombudsmant, az alapvető jogok biztosa részéről nem állapítottak meg szabálytalanságot a tűcsereprogramot érintő jelentéssel összefüggésben, ugyanakkor felkérték Székely Lászlót, hogy a jövőben fordítson még nagyobb figyelmet a hivatal pártatlanságára.