A válaszlevélről az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala által az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményben felidézték: Székely László ombudsman egy panaszbeadvány alapján vizsgálta a magyarországi drogkoordináció újjáalakított intézményi rendszerének működését, a vizsgálat egyik témájaként pedig a főváros VIII. kerületében tűcsere szolgáltatást végző Kék Pont Alapítvány és a helyi önkormányzat együttműködési szerződésének felmondását és annak lehetséges következményeit.
Szeptemberi jelentésében az alapjogi biztos egyebek mellett azt állapította meg, hogy a tűcsereprogram megszüntetése az egészséghez és az egészséges környezethez való jog sérelmének közvetlen veszélyét idézte elő. Jelentésében a biztos felkérte Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét, hogy a nemzeti drogstratégia rendelkezéseivel összhangban szakmai iránymutatásban segítsen tisztázni a tűcsereprogramok drogpolitikai és ellátásbeli szerepét.
Az ombudsmani hivatalhoz eljuttatott minisztériumi reagálásban Czibere Károly egyebek mellett arról tájékoztatta az alapvető jogok biztosát, hogy a nemzeti drogellenes stratégia az európai uniós törekvésekkel összhangban a felépülés-központú megközelítésre alapoz. Megemelt összegű pályázatokkal és folyamatos szakmai segítséggel is támogatja a helyi szintű drogpolitikát, együttműködik az önkormányzatokkal és a helyi kábítószerügyi koordinációért felelős egyeztető fórumokkal – írta az államtitkár.
Tájékoztatása szerint a tárca az intravénás szerfogyasztáshoz kapcsolódó egyéni és társadalmi károk hatékony megelőzését elsősorban olyan szolgáltatások és programok biztosításában látja, amelyek illeszkednek az egyéni szükségletekhez és körülményekhez, valamint lehetőséget adnak a különböző szolgáltatások kombinációjára is. „A drogosok gyógyulásának lehetőségéről a minisztérium nem mond le” – emelte ki.
Az államtitkár közölte: azok esetében, akik nem motiváltak a leszokásra, a minisztérium továbbra is kiemelten fontosnak tartja a különböző ártalomcsökkentő beavatkozások alkalmazását. Fontos javítani a fogyasztók hozzáférését olyan szolgáltatásokhoz, mint a megkereső tevékenységek, fenntartó kezelések és a steril eszközök biztosítása – tette hozzá.
A helyi szintű kábítószer-probléma megelőzése és kezelése érdekében a minisztérium számos beavatkozást is tervez a nemzeti drogellenes stratégiához kapcsolódó, most készülő szakpolitikai programjában – tájékoztatta Czibere Károly az ombudsmant.