Magyarország számára fontos a nemzetiségek jövője

Soltész Miklós szerint a családokon, a közösségeken és az államon múlik a nemzetiségek megmaradása.

MA
2015. 01. 19. 22:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soltész Miklós a budapesti Magyarországi Németek Házában a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata és a Konrad Adenauer Alapítvány konferenciáján arról beszélt, hogy a magyar kormány számára nemcsak az fontos, hogy a Magyarországon élő nemzetiségek megőrizzék identitásukat, hanem az is, hogy legyen jövőjük.

Az államtitkár kiemelte: a nemzetiségi fiatalok feladata is, hogy megőrizzék identitásukat. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy Magyarországon ma 278 német–magyar kétnyelvű óvoda és 291 német nemzetiségi általános iskola működik, utóbbiak közül 28 két tannyelvű, továbbá 21 német nemzetiségi középiskola is, amelyekből 11 két tannyelvű.

Soltész Miklós szerint ha Európa békét akar, akkor annak az egyik fontos pillére a nemzetiségek megőrzése, ezért fontos Magyarország számára, hogy az itt élő 13 nemzetiségnek ne csak múltja és jelene, hanem jövője is legyen.

Hartmut Koschyk, a német szövetségi kormány áttelepülőkért és nemzeti kisebbségekért felelős kormánybiztosa a magyarországi németek elhurcolására utalva hangoztatta: a megbékélés titka az emlékezés, mert az elszenvedett múlt felidézésével lehet a történteket feldolgozni, és az áldozatok is így kaphatják vissza méltóságukat.

A kormánybiztos szerint a múlt feldolgozása azért is fontos, hogy abból a tanulságokat le lehessen vonni. Hozzátette: ébereknek és érzékenyeknek kell lenni azért, hogy az intolerancia, a gyűlölet ne kaphasson újra teret.

Arról is beszélt, az emberi jogok védelme azért is fontos, mert a diktatúrák kialakulása egy alattomos folyamat, amit időben észre kell venni.

Hartmut Koschyk szerint akkor lehet jövője a kisebbségként élő nemzetiségeknek, ha nemcsak a jogi kereteket teremtik meg a számukra, hanem emellett megfelelő „társadalmi klímára” is szükség van, arra, hogy a többségi társadalom valóban elfogadja őket és értékként tekintsen rájuk, a kultúrájukra.

Arról is beszélt, hogy szerinte az Európai Unióban tovább kellene „koncepcionálisan” fejleszteni a kisebbségek védelmét és a lehetséges jogi keretekről is párbeszédet kellene folytatni.

A kormánybiztos szerint Magyarország a területén élő 13 nemzetiség számára olyan intézményes kereteket alakított ki, ami Európában példaértékű lehet. Jelzésértékűnek nevezte azt is, hogy megemelték a nemzetiségek költségvetését.

Hartmut Koschyk Soltész Miklóssal egyetértve arra is felhívta a figyelmet, hogy a közösségerősítő rendszereket tovább kell erősíteni annak érdekében, hogy a nemzetiségi fiatalok is kialakíthassák saját közösségeiket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.