„Nehogy a végén Juhász Pétert ítéljék el rágalmazás miatt!” – válaszolta Rogán Antal az Együtt V. kerületi képviselőjének bírálataira a kerület ingatlangazdálkodása miatt. Hozzátette: az elmúlt hetekben tizenkét eljárást indított el, többségében politikusi kijelentések miatt, de a múlt szerdai tüntetés után a személyiségjogi és rágalmazási perek száma minimum megduplázódhatnak – közölte.
A Belváros korábbi polgármestere közölte: a kerületet nem érte kár, annak vagyona növekedett, az ingatlanértékesítésből szerzett bevételeket ugyanis fejlesztések önrészére használták fel. A bérlőknek járó kedvezményes értékesítésről szólva azt mondta: 2000 és 2007 között a bérlők összesen 5,6 milliárd forintnyi kedvezményben részesültek, ami magasabb, mint a polgármestersége alatt nyújtott kedvezmények voltak. Az így eladott ingatlanok esetében egyetlen továbbértékesítésről tud – tette hozzá –, amelynek következménye a kerületi jegyző távozása lett, bizalomvesztés miatt. A testület ugyanis nem jutott hozzá minden információhoz – mondta, hozzátéve: jogszerűtlenség itt sem történt. Rogán Antal kijelentette: más eljárásról nem tud, „légből kapott hazugság”, hogy indult volna még ilyen akár csúszópénzek miatt.
Juhász Péter azon kifogására, miszerint az önkormányzatnak nem lett volna ingatlangazdálkodási terve, azt felelte: a költségvetésben minden évben meghatározták, hogy mennyi bevételt szeretnének, és kijelölték az ingatlanokat, amelyeket el akartak idegeníteni. A bérlőknek nyújtandó kedvezményre és a kedvezmény bérlők általi átruházására a polgári törvénykönyv ad lehetőséget – közölte.
A Szentgyörgyvölgyi Péter jelenlegi polgármester Szerb utcai ingatlanszerzésére vonatkozó kérdésre úgy felelt: ha 1990-ben az akkori bérlőknek joguk volt a piaci érték 15 százalékáért megvenni a lakásokat, akkor ezt a jogot azoktól sem lehet elvitatni, akik olyan műemlék házban éltek, amelyet önerőből nem tudtak rendbe hozni. Kijelentette azt is: Habony Árpád – akivel, mint mondta, kiegyensúlyozott a kapcsolata – nem bérlője a sajtóban hozzá kötött lakásnak. A Dorottya utcai ingatlant nyílt, nemzetközi, többfordulós pályázaton értékesítették – fűzte hozzá –, amelyre két ajánlat érkezett, közülük az anyagilag jobbat választották.
A Fideszen belüli, „urizálásról” szóló vitáról azt mondta: nem helyes a családi vitát családon kívülre vinni. Kijelentette ugyanakkor: vannak dolgok, amiket egy politikus nem engedhet meg magának, de szerinte mindenki maga döntse el, hol vannak ennek a határai. Nem kell mindig a közvéleménynek megfelelni. Nem kell az embernek se a hobbijairól, se a szokásairól lemondania azért, mert politikus lett belőle – mondta. A vagyonnyilatkozatok rendszerének esetleges megváltoztatásáról szólva közölte: felmerült benne, hogy a Fidesz-frakció tagjainak vagyonnyilatkozatait könyvszakértővel hitelesítteti. Olyan törvénymódosítást tartott szükségesnek, ami egyértelműen ellenőrizhetővé teszi, hogy a vagyonnyilatkozatban szereplő adatok tényleg hitelesek és pontosak. Január végéig nem lehet megoldani, de 2016-ra igen – tette hozzá.
A miniszterelnök bevándorlással kapcsolatos kijelentéseiről azt mondta: lassan abba a helyzetbe kerülünk, hogy már nem csak tranzitország vagyunk. Magyarország nem akar menekülteket – szögezte le. „Ezt ki kell mondanunk, mert ha nem mondjuk ki kellő időben és határozottan, akkor a vesztesei lehetünk az európai migrációs politika átalakításának” – mondta.