Majd hárommilliárdos kárt okozott a vihar

A katasztrófavédelem folyamatosan dolgozik a károk elhárításán a fővárosban.

MTI
2015. 07. 10. 8:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szövetség pénteki MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, a csütörtök kora délutáni összesítés szerint több mint 5 ezer kárbejelentés érkezett a hazai biztosítókhoz, ennek összesített kárértéke már akkor meghaladta a 700 millió forintot. A bejelentések száma óráról órára nő, és várhatóan a hét végén, illetve a jövő héten is folytatódik. Az előrejelzések szerint az összes bejelentés megközelítheti a 20 ezret, a becsült kárérték pedig a 3 milliárd forintot is, az egy kárra jutó átlagos kárösszeg 50 és 170 ezer forint között szóródik, az eddigi tapasztalatok szerint sok a nagy összegű, millió forintot is meghaladó kár. A legtöbb bejelentés Budapestről, Pest, Fejér, Veszprém, és Vas megyéből érkezett, kiemelten sok kárt jelentettek Érd és Székesfehérvár térségéből.

A legtöbb a viharkár, de sok helyről érkezett bejelentés jégverésről, illetve villámcsapás okozta káreseményekről is. A nagy erejű vihar sok helyen okozott tetősérülést, és jellemzőek voltak az úgynevezett rádőléses károk, a kidőlt fák ingatlanokban, autókban okoztak sérülést – közölte a Mabisz. Több biztosító már a vihar másnapjának reggelén jelezte, hogy megerősíti telefonos, illetve személyes ügyfélszolgálatát annak érdekében, hogy minél előbb megkezdődhessen a károk rendezése. Jelentős károkat okoz Magyarországon a kánikula végét jelző felhőszakadás, a legutóbbi, június 9-i felhőszakadás miatt közel 2 ezer bejelentés érkezett a társaságokhoz, a károk értéke pedig meghaladta a 320 millió forintot.

A szövetség adatai szerint 2010 és 2014 között a nyári periódusokban a leginkább kárveszélyes időszakban – május 1-je és augusztus 31-e között – összesen 762 ezer kárbejelentést regisztráltak a biztosítók, ezek együttes kárértéke megközelítette a 60 milliárd forintot. 2014 május–augusztus között a nyári viharok következtében az átlagosnál 40 százalékkal több, 134 ezret meghaladó kárbejelentés történt. A Mabisz összesítése szerint a biztosítók évente átlagosan 650-700 ezer lakásbiztosításokra bejelentett kárt rendeznek. Tavaly a több mint 704 ezer ingatlant ért kárral kapcsolatos bejelentés közel ötöde volt a nagy erejű viharokhoz köthető. A hazai ingatlanok mintegy 72 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással. 2010 óta folyamatos csökkenés mutatkozott a piacon, ez idő alatt 93 ezerrel csökkent a biztosított ingatlanok száma. 2014-ben megállt a lakásbiztosítási állomány zsugorodása, de a néhány ezres szerződésszám-növekedés egyelőre csak óvatos bizakodásra adhat okot.

Folyamatosan dolgoznak a tűzoltók a károk elhárításán Budapesten, a szerdai vihar miatt már 2 750 riasztást kaptak – közölte a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság helyettes szóvivője pénteken. Kolozsi Péter elmondta, hogy még mindig több száz bejelentés nyomán kell intézkedniük és sok vakriasztást kapnak; utóbbiak hátráltatják az érdemi kárelhárítást. Ebben a helyzetben arra kérik a lakosságot: amennyiben olyan kisebb jelentőségű esemény történik, amelyet tűzoltói beavatkozás nélkül, saját erőből meg lehet szüntetni, próbálják anélkül felszámolni, hogy a tűzoltóktól segítséget kérnek.

Ha pedig már önállóan elhárítottak egy-egy korábban bejelentett kárt, például eltávolítottak egy leszakadt faágat egy útról, akkor arról értesítsék a tűzoltókat – tette hozzá. Elmondta: továbbra is megfeszített tempóban dolgoznak a fővárosi katasztrófavédelem hivatásos tűzoltói, a hírközpontjuk pénteken is percenként adja ki az újabb és újabb címeket a kivonuló egységeknek. A kárelhárítást önkéntesek is segítik; péntekre virradó éjszaka például 17 polgárőr kapcsolódott be a műszaki mentésekbe – közölte Kolozsi Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.