Rutinos, az intézményeket és az egészségügyet is jól ismerő szakemberként írta le lapunknak a leendő államtitkárt a Magyar Kórházszövetség elnöke. – Az utóbbi néhány évben az egészségügy átalakítása során végig a tűzvonalban volt, ám az lesz majd igazán érdekes, hogy államtitkárként milyen programot hirdet. Megfelelő vezetői gyakorlata van ahhoz, hogy bizalommal forduljunk hozzá, hiszen korábban is gyakran konzultáltunk – mondta Velkey György. A kórházszövetség vezetője szerint az új államtitkár számára áttekintendő legsürgetőbb problémák a kórházak finanszírozása, az emberierőforrás-kérdések, az orvos- és ápolóhiány, valamint a fekvő- és járóbetegrendszer átalakítása lehet. Velkey György úgy vélte, nem probléma, hogy Ónodi-Szűcs Zoltán jelenleg is PhD-hallgató (a Budapesti Corvinus Egyetemen folytat doktori tanulmányokat – a szerk.), mivel ez sem az időbeosztásban, sem a szakmaiságban nem okozhat gondot.
– A leendő államtitkár nem asszisztálna a szakmai semmittevéshez, biztosan végigviszi azt, amit vállalt – nyilatkozta megkeresésünkre Rácz Jenő, a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója, volt egészségügyi miniszter. Kifejtette, a leendő államtitkár gyakorló szakember, aki volt kórházigazgató, regionális vezető és az Állami Egészségügyi Ellátóközpont (ÁEEK) főigazgatója is, vagyis megfelelően képzett jelölt. A főigazgató szerint aki ismeri Ónodi-Szűcs Zoltán munkásságát, annak egyértelmű, hogy a leendő államtitkár újszerű látásmódra is képes. – Az ÁEEK vezetőjeként bebizonyította, hogy nem csupán helyi, hanem országos feladatokat is képes felvállalni és megoldani, és különösen jó, hogy tudományos szinten is foglalkozik az ágazati kérdésekkel, ez ritkaság – hangsúlyozta Rácz Jenő.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke úgy vélte, „nem a személy érdekes, hanem hogy mi a hozománya”. Mint kifejtette, személyes tapasztalatai alapján Ónodi-Szűcs Zoltánnak minden képzettsége és képessége megvan ahhoz, hogy jó államtitkár legyen, de őt is ugyanúgy tönkre tudják tenni, ha nem adnak neki teret. – Minden kivitelezhető, amihez megfelelő politikai szándék van, márpedig az ágazatban nagyon sürgősen, rendkívül mélyenszántó és hatékony beavatkozásra van szükség. A kérdés az, a kormány rájön-e arra, hogy az egészségügy évtizedes háttérbe szorítottságán változtatni kell – hangsúlyozta Éger István.
Az ÁEEK főigazgatóját pénteken kérte fel az ágazat vezetésére Orbán Viktor, ám a leendő egészségügyi államtitkár nem árult el részleteket arról, milyen konkrét lépések várhatók a következő hetekben, hónapokban.